Who’s in, who’s out: Most likely playoff scenarios for Texas Panhandle football teams

Date:

Share post:

Corey Stancell breaks loose for a touchdown during Farwell’s District 1-2A Division I clash against Panhandle last Friday at Panthers Stadium. [Keirstyn Kelley/Press Pass Sports]

District 2-5A Division I

Who’s in: Tascosa, Amarillo High, Lubbock Coronado, Caprock

Who’s out: Lubbock Monterey, Lubbock High, Palo Duro

Tascosa (8-1, 5-0): Clinches first outright district championship since 1988 by beating Lubbock Coronado.

Amarillo High (8-2, 5-1): Finished the regular season last week at 8-2, 5-1. Will be the No. 2-seed with a Tascosa win.

Lubbock Coronado (5-4, 4-1): Is more than likely the No. 3-seed unless the Mustangs can upset Tascosa.

Caprock (3-5, 2-3): The Longhorns are locked in as the No. 4-seed.

District 3-5A Division II

Who’s in: Lubbock-Cooper, Wichita Falls Rider

Who’s alive: Abilene High, Randall, Wichita Falls High

Who’s out: Plainview

Lubbock-Cooper (8-1, 4-0): Clinches outright district championship and No. 1-seed with a win against rival Randall.

Wichita Falls Rider (8-1, 3-1): Can clinch the second place spot by beating rival Wichita Falls High.

Randall (5-4, 2-2): Is most likely the No. 3-seed even with a loss at Lubbock-Cooper. If Wichita Falls High beats Wichita Falls Rider, and Abilene Wylie knocks off Plainview, Randall would be left out.

Wichita Falls High (3-6, 2-2): Is still in as the No. 4-seed even with a loss to Wichita Falls Rider.

Abilene Wylie (3-6, 1-3): Needs to beat Plainview and have Wichita Falls High beat Wichita Falls Rider to get in as the No. 4-seed.

District 3-4A Division I

Who’s in: Dumas, Canyon, Hereford, Pampa

Who’s out: Nobody

Dumas (6-2, 2-0): Are already locked in as the No. 1-seed, but can clinch a fifth straight outright district championship with a win against Pampa.

Canyon (7-2, 1-1): Can clinch the second spot with a home win against Hereford.

Hereford (6-3, 1-1): Can clinch the second spot with a road win at Canyon.

Pampa (6-3, 0-2): Will be the No. 4-seed.

District 2-4A Division II

Who’s in: Lubbock-Estacado, Seminole, Borger, Perryton.

Who’s out: Levelland

Lubbock Estacado (7-3, 4-0): Are the district champions for a third straight year after a 21-0 win against Levelland last week.

Seminole (4-5, 2-1): Are locked in at the No. 2 spot.

Borger (3-6, 1-3): Can clinch the No. 3-seed with a win at Perryton.

Perryton (2-7, 1-3): Can clinch the No. 3-seed with a home win against Borger.

District 2-3A Division I

Who’s in: Bushland, Muleshoe, River Road, Dalhart

Who’s out: Littlefield

Bushland (7-2, 4-0): Finished the season by earning its third straight district championship thanks to a 62-14 win against Littlefield last week.

Muleshoe (4-5, 2-1): Are locked in as the No. 2-seed.

River Road (5-4, 1-2): Can clinch the No. 3-seed with a road win at Dalhart.

Dalhart (2-7, 1-2): Can clinch the No. 3-seed with a home win against River Road.

District 3-3A Division II

Who’s in: Childress, Canadian, Friona

Who’s alive: Spearman, Tulia

Who’s out: Dimmitt, Highland Park

Childress (8-0, 5-0): Can wrap up an unbeaten season, as well as the district title with a victory at Canadian.

Canadian (7-2, 4-1): Can earn the No. 1-seed by beating Childress. If the Wildcats lose they could be either the second or fourth seed depending on the Tulia-Spearman winner.

Friona (7-2, 3-2): Will be the No. 2-seed with a Childress win and a Tulia win against Spearman. If Spearman wins, the Chieftains are in the third spot.

Tulia (6-3, 3-2): Are in the playoffs with a victory against Spearman. Can move as high as the 3-seed if Childress beats Canadian.

Spearman (5-4, 2-3): Are in the playoffs with a victory against Tulia.

District 1-2A Division I

Who’s in: Panhandle, Farwell, Sanford-Fritch, Olton

Who’s out: Boys Ranch, West Texas High

Panhandle (4-5, 4-0): Will be the outright district champion by beating Sanford-Fritch.

Farwell (7-2, 3-1): Will be the No. 2-seed with a win at Olton.

Sanford-Fritch (4-5, 3-1): Are most likely in third spot. However, if Fritch beats Panhandle, and Olton beats Farwell, the Eagles can move up.

Olton (6-3, 2-2): Are most likely the No. 4-seed unless the Mustangs beat Farwell.

District 2-2A Division II

Who’s in: New Home, Bovina, Sudan

Who’s alive: Ropes, Smyer

Who’s out: Nobody

New Home (6-3, 3-0): Can secure the outright district title by beating Sudan.

Bovina (4-6, 3-1): Are most likely the No. 2-seed unless Sudan beats New Home by more than six or less than nine points.

Sudan (2-7, 2-1): Are most likely the No. 3-seed, unless the Hornets beat New Home. Then it comes down to points on playoff positioning.

Ropes (5-3, 0-3): Are in the playoffs with a victory at Smyer.

Smyer (0-9, 0-3): Are in the playoffs with a home win against Ropes.

District 3-2A Division II

Who’s in: Stratford, Gruver, Vega, Sunray

Who’s out: Booker

Stratford (8-1, 3-0): Are the No. 1-seed, and will clinch the outright district championship by beating Booker.

Gruver (8-1, 3-1): Are locked in as the No. 2-seed.

Vega (7-2, 2-1): Can grab the third spot with a win at Sunray.

Sunray (4-5, 1-2): Are most likely the No. 4-seed unless the Bobcats can upset Vega.

District 4-2A Division II

Who’s in: Clarendon, Wellington, Shamrock, Wheeler

Who’s out: Memphis

Clarendon (8-1, 4-0): Can wrap up a district championship with a win at Shamrock.

Wellington (5-3, 2-1): Can lock up the second spot with a win against Wheeler, and a Clarendon win against Shamrock.

Shamrock (7-2, 2-1): Can be no lower than the No. 3-seed, but can move up if the Irish beat Clarendon.

Wheeler (4-5, 1-2): Are locked in at the fourth and final playoff spot.

District 1-1A Division I

Who’s In: Valley, Happy

Who’s Out: White Deer, McLean, Claude

Valley (6-3, 4-0): Are the district champions and top seed.

Happy (6-3, 2-1): Have secured the No. 2-seed in this district.

District 2-1A Division I

Who’s In: No one

Who’s Alive: Springlake-Earth, Nazareth, Kress

Who’s Out: Petersburg, Lorenzo

Springlake-Earth (7-1, 3-0): Are the top seed with a win against Kress.

Nazareth (6-3, 3-1): Will be the No. 2 seed with a Kress loss. A Kress victory by seven points or less leaves Nazareth out.

Kress (4-4, 2-1): In with a win over Springlake-Earth, or out with a loss.

District 1-1A Division II

Who’s In: No one

Who’s Alive: Follett, Miami, Hedley

Who’s Out: Lefors, Darrouzett

Follett (9-0, 3-0): Will capture the district championship and top seed with a win against Hedley.

Miami (4-5, 2-1): Will be the No. 2-seed with a Follet win.

Hedley (8-1, 2-1): Technically alive but needs a win against Follett by a large margin to have a chance.

District 2-1A Division II

Who’s In: Groom, Wildorado

Who’s Out: Silverton, Hart

Groom (6-3, 2-0): Will be the district champs with a home victory against Wildorado.

Wildorado (8-1, 2-0): Earns the top spot with a road win at Groom.

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

Get email updates

Local Sponsor

Related articles

Alan Sharpensteen wins modifieds and maintain lead atop Route 66 standings

Alan Sharpensteen held on to the points with a victory at the Route 66 Speedway on Saturday night.

Dumas highlights State 7-on-7 State Football Championship

Amarillo High, Dumas, Hereford, Childress and Stratford all competed at the State 7-on-7 Football Championship on Thursday through Saturday at Veterans Park in College Station.

Canyon’s Abree Winfrey shines at Nike Outdoor National Meet

Canyon's Abree Winfrey won the 400 meter hurdle event at the 2022 Nike Outdoor National Track and Field meet in Eugene, Ore.

Texas Panhandle teams prepare for 7-on-7 State Football Tournament

Amarillo High, Dumas, Hereford, Childress and Stratford will all compete at the 2022 7-on-7 State Football Championships beginning Thursday through Saturday at Veterans Park in College Station.