UIL Region I and II small school state quarterfinal playoff pairings

Date:

Share post:

Canadian captains Twister Kelton, from left, Reagan Cochran, Hayze Hufstedler and Joshua Culwell, walk out for the coin toss against Idalou on Friday at Happy State Bank Stadium. [Trevor Fleeman/ Press Pass Sports]

Class 4A Division I

State quarterfinals

Region I final

Canyon (11-1) vs. Springtown (11-2), 7 p.m. Friday, Grande Communication Stadium

Region II final

Paris (9-4) vs Argyle (13-0), 6 p.m. Saturday, McKInney ISD Stadium

Class 4A Division II

State quarterfinals

Region I final

Celina (6-4) vs. Graham (10-1), 7 p.m. Friday, Globe Life Park, Arlington

Region II final

Caddo Mills (12-0) vs Gilmer (12-1), 7 p.m. Friday, Memorial Stadium, Texas A&M Commerce

Class 3A Division I

State quarterfinals

Region I final

Pilot Point (10-3) vs. Jim Ned (11-1), 7 p.m. Thursday, Tarleton State

Region II final

Mount Vernon (11-2) vs Malakoff (10-2), 7 p.m. Friday, Hanby Stadium, Mesquite

Class 3A Division II

State quarterfinals

Region I final

Childress (10-2) vs. Canadian (12-1), 7 p.m. Friday, Happy State Bank Stadium, Canyon

Region II final

Eastland (10-3) vs. Gunter (12-1) 7 p.m. Thursday, Globe Life Park, Arlington

Class 2A Division I

State quarterfinals

Region I final

Post (13-0) vs. Cisco (10-3), 7:30 p.m. Friday, Anthony Field Wildcats Stadium, Abilene Christian

Region II final

Bosqueville (9-3) vs. Crawford (12-1), 7 p.m. Friday, Waco Midway

Class 2A Division II

State quarterfinals

Region I final

McCamey (11-1) vs. Wellington (12-0), 7 p.m. Friday, Lubbock-Cooper

Region II final

Muenster (10-3) vs Windthorst (12-1), 7 p.m. Thursday, Bowie

Class 1A Division I

State semifinals

Borden County (11-2) vs. Sterling City (13-0), 5 p.m. Saturday, Mustang Bowl, Sweetwater

May (12-1) vs. Blum (9-3), 6:30 p.m. Saturday, Dublin

Class 1A Division II

State semifinals

Groom (12-1) vs. Balmorhea (10-1), 6 p.m. Friday, Borden County

Strawn (11-2) vs. Richland Springs (11-0), 6:30 p.m. Friday, Dublin

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

Get email updates

Local Sponsor

Related articles

Nazareth-Ira matchup features family affair in fight to state tournament

Nazareth head baseball coach Tyler Goodwin and his father, Toby, who is the Ira baseball coach will meet up in the Region I-A finals starting Friday night.

Argyle pitching dooms Canyon in Class 4A Regional Semifinals

Canyon played Argyle in the Class 4A regional semifinals on Wednesday and Thursday at Abilene Christian University.

First United Bank Boys Athlete of the Week: Trent Gerber, Nazareth

Nazareth's Trent Gerber is the First United Bank Boys Athlete of the Week for May 25th.

First United Bank Girls Athlete of the Week: Halee Jo Johnson, Happy

Happy's Halee Jo Johnson is the First United Bank Girls Athlete of the Week for May 25th.