Region I H.S. Girls basketball regional quarterfinal pairings

Date:

Share post:

Panhandle teammates Mackie Land (14) and Mason Jones converse during a Class 2A area round game against Vega. [John Moore/ Press Pass Sports]

Class 6A

Area

Arlington Martin 57, EP Montwood 34

L.D. Bell 79, Tascosa 60

Duncanville 52, Lewisville 36

DeSoto 65, Southlake Carroll 33

Frenship 71, North Crowley 59

El Paso Pebble Hills 55, Haltom 47

South Grand Prairie 73, Irving MacArthur 71

Cedar Hill 48, Denton Guyer 47

Regional quarterfinals

Arlington Martin (34-4) vs. L.D. Bell (31-3), 7:30 p.m. Tuesday, College Park Center, Arlington

Duncanville (35-3) vs. DeSoto (32-2), 7 p.m. Tuesday, Wilkerson-Greines Activity Center, Fort Worth

Frenship (29-5) vs. El Paso Pebble Hills (19-14), 4:30 p.m. Tuesday, Fort Stockton HS

South Grand Prairie (34-4) vs. Cedar Hill (29-9), 7 p.m Tuesday at Arlington Seguin HS

Class 5A

Area

Palo Duro 51, EP Burges 49 (OT)

Amarillo High 69, EP Eastlake 28

Lake Dallas 43, Mansfield Legacy 40

Fort Worth Boswell 45, Crowley 38

Lubbock Monterey 78, EP Chapin 49

Wichita Falls Rider 46, El Paso Andress 42

The Colony 61, Everman 44

Mansfield Timberview 55, Braswell 36

Regional quarterfinals

Palo Duro (17-17) vs. Amarillo High (34-2), 6 p.m. Tuesday, Caprock Activity Center

Lake Dallas (26-8) vs. Fort Worth Boswell (25-11), 6:30 p.m. Tuesday, Justin Northwest HS

Lubbock Monterey (32-4) vs. Wichita Falls Rider (29-4), 7 p.m. Monday, Childress HS

The Colony (21-11) vs. Mansfield Timberview (28-8), 6:30 p.m. Monday, Colleyville Heritage HS

Class 4A

Area

Dalhart 55, Mountain View 48

Canyon 92, Fort Stockton 13

Argyle 51, Snyder 27

Glen Rose 50, Wichita Falls Hirschi 29

Levelland 55, Seminole 49

Hereford 53, San Elizario 49

Decatur 54, Graham 53

Bridgeport 53, Midland Greenwood 34

Regional quarterfinals

Dalhart (26-9) vs. Canyon (30-1), 6 p.m. Monday, First United Bank Center, Canyon

Argyle (29-6) vs. Glen Rose (30-6), 7 p.m. Monday, Azle HS

Levelland (20-13) vs. Hereford (23-9), 6 p.m. Tuesday, United Supermarkets Arena, Lubbock

Decatur (29-7) vs. Bridgeport (22-5), 6 p.m. Tuesday, Saginaw Chisholm Trail HS

Class 3A

Area

Brownfield 57, Wall 49

Idalou 100, Crane 29

Nocona 50, Merkel 49

Brock 52, Eastland 40

Shallowater 71, Sonora 22

Bushland 60, Ballinger 37

Bowie 50, Cisco 45

Jim Ned 47, Childress 34

Regional quarterfinals

Brownfield (29-5) vs. Idalou (30-7), 6 p.m. Tuesday, Littlefield HS

Nocona (20-8) vs. Brock (29-7), 6:30 p.m. Tuesday, Denton Guyer HS

Shallowater (34-2) vs. Bushland (22-9), 6:30 p.m. 6:30 p.m. Tuesday, Lubbock Coronado HS

Bowie (18-11) vs. Jim Ned (24-3), 6 p.m. Tuesday, Cisco HS

Class 2A

Area

Clarendon 41, New Deal 40

Panhandle 71, Vega 38

Haskell 70, Plains 51

Christoval 50, Seagraves 21

Wellington 53, Sudan 24

Gruver 65, Farwell 26

Albany 57, Wink 51

Stamford 49, Sundown 40

Regional quarterfinals

Clarendon (22-11) vs. Panhandle (29-5), 6:30 p.m. Monday, Tascosa Activity Center

Haskell (30-3) vs. Christoval (23-10), 6:30 p.m. Tuesday, Colorado City

Wellington (30-5) vs. Gruver (33-2), 6:30 p.m. Monday, Caprock Activity Center

Albany (22-10) vs. Stamford (25-7), TBA

Class 1A

Area

White Deer 57, Valley 38

Claude 51, Happy 27

Sands 46, Morton 34

New Home 41, Borden County 12

Nazareth 55, McLean 31

Higgins 63, Wildorado 57

Ropes 64, Lorenzo 32

Whiteface 55, Klondike 48

Regional quarterfinals

White Deer (17-15) vs. Claude (28-5), 8 p.m. Tuesday, Canyon HS

Sands (31-3) vs. New Home (28-4), 7:30 p.m. Tuesday, Denver City HS

Nazareth (26-8) vs. Higgins (21-3), 8 p.m. Tuesday, Panhandle HS

Ropes (28-2) vs. Whiteface (20-4), 6 p.m. Tuesday, Levelland HS

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

Get email updates

Local Sponsor

Related articles

Nazareth-Ira matchup features family affair in fight to state tournament

Nazareth head baseball coach Tyler Goodwin and his father, Toby, who is the Ira baseball coach will meet up in the Region I-A finals starting Friday night.

Argyle pitching dooms Canyon in Class 4A Regional Semifinals

Canyon played Argyle in the Class 4A regional semifinals on Wednesday and Thursday at Abilene Christian University.

First United Bank Boys Athlete of the Week: Trent Gerber, Nazareth

Nazareth's Trent Gerber is the First United Bank Boys Athlete of the Week for May 25th.

First United Bank Girls Athlete of the Week: Halee Jo Johnson, Happy

Happy's Halee Jo Johnson is the First United Bank Girls Athlete of the Week for May 25th.