Region I area round football pairings

Date:

Share post:

The Canadian captains come out on the field before a Class 3A Division II contest against Idalou on Friday at Happy State Bank Stadium. [Ben Jenkins/ Press Pass Sports]

Class 5A

Division I

Area

El Paso Chapin (9-2) vs. Mansfield Summit (8-3), 3 p.m. Friday, Midland’s Grande Communications Stadium

Lubbock Coronado (7-4) vs. Midlothian (7-4), 7 p.m. Friday, Abilene’s Sandifer Stadium

Burleson Centennial (5-6) vs. Tascosa (9-2), 6 p.m. Friday, Memorial Stadium, Wichita Falls

Colleyville Heritage (10-1) vs Amarillo High (9-2), 2 p.m. Saturday, Memorial Stadium, Wichita Falls

Division II

Area

Canutillo (10-1) vs Randall (6-5), 6 p.m. Friday, Mustang Bowl, Andrews

El Paso Andress (9-2) vs. Wichita Falls Rider (10-1), 6 p.m. Friday, Denver City’s Mustang Stadium

Lubbock Cooper (10-1) vs. El Paso Parkland (4-7), 6 p.m. Thursday, Fort Stockton’s Panther Stadium

Grapevine (9-2) vs. Clint Horizon (6-5), 7 p.m. Friday, Midland’s Grande Communications Stadium

Class 4A

Division I

Area

El Paso Riverside (10-1) vs. Lake Worth (9-2), 7 p.m. Friday, Odessa’s Ratliff Stadium

Andrews (5-6) vs. Springtown (8-3), 7 p.m. Friday, Sweetwater’s Mustang Bowl

Dumas (8-2) vs. Fort Stockton (9-2), 7:30 p.m. Friday, Lowrey Field at Plains Capital Park, Lubbock

Wichita Falls Hirschi (9-2) vs. Clint (6-5), 7 p.m. Thursday, Midland’s Grande Communications Stadium

Division II

Area

Sweetwater (8-3) vs. Aubrey (10-1), 7 p.m. Friday, Stephenville s Memorial Stadium

Monahans (8-3) vs. Van Alstyne (8-3), 7 p.m. Friday, Abilene’s Shotwell Stadium

Graham (7-3) vs. Snyder (8-3), 7 p.m. Thursday, Abilene’s Shotwell Stadium

Celina (9-1) vs. Perryton (4-7), 7:30 p.m. Friday, Iowa Park’s Hawk Stadium

Class 3A

Division I

Area

Shallowater (9-2) vs. Early (9-2), 7 p.m. Friday at Clyde’s Bulldog Stadium

Bushland (8-3) vs. Whitesboro (7-4), 7 p.m. Friday, Fair Park Stadium, Childress

Muleshoe (6-5) vs. Jim Ned (11-0), 3:30 p.m. Friday, Lowrey Field at Plains Capital Park, Lubbock

River Road (7-4) vs. Brock (11-0), 7 p.m. Friday, Mustang Bowl, Sweetwater

Division II

Area

Ballinger (6-4) vs. Abernathy (10-1), 7 p.m. Thursday, Mustang Bowl, Andrews

Sonora (7-4) vs. Canadian (8-3), 7 p.m. Friday, Tiger Stadium, Slaton

Stanton (5-6) vs. Brady (7-3), 7 p.m. Friday, Hawk Stadium, Wall

Lubbock Roosevelt (11-0) vs. Alpine (5-6), 7 p.m. Friday, Kermit’s Walton Field

Class 2A

Division I

Area

Panhandle (6-5) vs. Cisco (9-2), 7 p.m. Friday, Leo Brittain Field at Lions Stadium, Vernon

New Deal (10-1) vs. Forsan (10-1), 7:30 p.m. Thursday, Colorado City’s Wolf Stadium

Hawley (11-0) vs. Sundown (8-3), 7 p.m. Friday, Big Spring’s Memorial Stadium

Coleman (10-0) vs. Post (5-6), 7 p.m. Friday, Colorado City’s Wolf Stadium

Division II

Area

McCamey (9-1) vs. Wellington (7-3), 7 p.m. Friday, Littlefield

Gruver (9-1) vs. New Home (8-3), 6 p.m. Friday, Happy State Bank Stadium, Canyon

Stratford (9-1) vs. Seagraves (8-3), 7 p.m. Thursday, Younger Field, Tulia

Clarendon (10-1) vs. Wink (8-3), 7 p.m. Thursday, Lowrey Field at Plains Capital Park, Lubbock

Class 1A

Division I

Regional semifinals

Valley (8-3) vs. Spur (10-1), 7 p.m. Friday, Ralls

Happy (8-3) vs. Borden County (6-5), 6:30 p.m. Friday, Lockney

Division II

Regional semifinals

Follett (11-0) vs. Anton (10-0), 6:30 p.m. Friday, Claude

Groom (8-3) vs. Klondike (10-1), 7:30 p.m. Friday, Dimmitt

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

Get email updates

Local Sponsor

Related articles

Nazareth-Ira matchup features family affair in fight to state tournament

Nazareth head baseball coach Tyler Goodwin and his father, Toby, who is the Ira baseball coach will meet up in the Region I-A finals starting Friday night.

Argyle pitching dooms Canyon in Class 4A Regional Semifinals

Canyon played Argyle in the Class 4A regional semifinals on Wednesday and Thursday at Abilene Christian University.

First United Bank Boys Athlete of the Week: Trent Gerber, Nazareth

Nazareth's Trent Gerber is the First United Bank Boys Athlete of the Week for May 25th.

First United Bank Girls Athlete of the Week: Halee Jo Johnson, Happy

Happy's Halee Jo Johnson is the First United Bank Girls Athlete of the Week for May 25th.