Search
  • Kale Steed

UIL Region I volleyball Area round playoff pairings for Class 4A-1A; District 3-5A standings


The Bushland bench celebrates during a point against Tulia in a Class 3A bidistrict match last week. [Tom Carver/ Press Pass Sports]

Class 4A

Area

Hereford (23-1) vs. Clint (12-2), 5:30 p.m. Tuesday, Monahans


Pampa (15-10) vs. Andrews (22-4), 6 p.m. Tuesday, Friona


Argyle (20-8) vs. Iowa Park (19-11), 7 p.m. Monday, Jacksboro


Decatur (23-1) vs. Brownwood (12-8), 7 p.m. Monday, Glen Rose


Monahans (22-6) vs. Dumas (17-9), 6 p.m. Tuesday, Littlefield


Seminole (9-6) vs. Canyon (15-5), 6 p.m. Monday, Frenship HS, Wolfforth


Stephenville (25-4) vs. Springtown (19-4), 6:30 p.m. Tuesday, Aledo


Graham (25-2) vs. Krum (22-6), 6:30 p.m. Tuesday, Jacksboro

Class 3A

Area

Presidio (9-1) vs. Idalou (16-10), 6 p.m. Tuesday, Kermit


Brownfield (24-2) vs. Childress (16-6), 6:30 p.m. Tuesday, Tulia


Peaster (20-3) vs. Crane (11-9), 7 p.m. Monday, Sweetwater


Holliday (20-4) vs. Wall (23-5), 6 p.m. Tuesday, Jim Ned HS, Tuscola


Shallowater (22-7) vs. Denver City (19-7), 7 p.m. Tuesday, Post

Bushland (25-2) vs. Littlefield (9-7), 6 p.m. Tuesday, Hereford


Clyde (21-6) vs. Henrietta (21-7), 6:30, p.m. Tuesday, Olney


Sonora (17-5) vs. Nocona (18-8), 6:30 p.m. Tuesday, Hamilton


Class 2A

Area

Sanford-Fritch (14-5) vs. Forsan, 6:30 p.m. Tuesday, Lubbock-Cooper HS


Plains (19-4) vs. McCamey, 6:30 p.m. Tuesday, Andrews


Coleman (16-7) vs. Ranger, 6 p.m. Monday, Clyde


Miles (8-12) vs. Albany, 6:30 p.m. Monday, Jim Ned HS, Tuscola


Wink (24-2) vs. Post (12-9), 6:30 p.m. Tuesday, Seminole


Fort Hancock vs. West Texas High (13-10), 5 p.m. Tuesday, Denver City


Hawley vs. Colorado City, 7 p.m. Tuesday,Snyder


Quanah vs. De Leon, 6:30 p.m. Monday, Graham


Class 1A

Area

Miami (14-3) vs. Fort Davis (13-10), 5 p.m. Tuesday, Wellman-Union


Sterling City (17-7) vs. Klondike, 6 p.m. Tuesday, Coahoma


Lingleville vs. Vernon Northside, 6 p.m. Monday, Albany


Strawn vs. Water Valley (16-3), 7 p.m. Monday, Early


Aspermont (10-6) vs. Buena Vista, 6 p.m. Tuesday, Big Spring


Van Horn vs. Wildorado (18-7), 4:30 p.m. Tuesday, Andrews


Veribest (17-0) vs. Paducah (8-8), 6:30 p.m. Tuesday, Albany


Benjamin (20-5) vs. Bronte (14-10), 6:30 p.m. Tuesday, Colorado City


H.S. Volleyball Standings

District 3-5A

Team District Overall

Amarillo High 6-0 12-4

Randall 4-2 9-3

Tascosa 4-2 8-6

Plainview 2-4 7-8

Caprock 2-4 2-6

Palo Duro 0-6 1-11

Tuesday’s matches (7 p.m.)

Amarillo High at Tascosa

Caprock at Randall

Palo Duro at Plainview


District 4-5A

Team District Overall

Lub. Cooper 6-0 11-6

Ab. Wylie 5-1 10-4

Ab. Cooper 3-3 9-7

Lub. Coronado 2-3 7-7

Lub. High 0-4 6-11

Lub. Monterey 0-5 2-10

Tuesday’s matches (6:30 p.m.)

Abilene Cooper at Monterey

Abilene Wylie at Coronado

Lubbock Cooper at Lubbock High (ppd)


691 views

Created by JYD Productions

  • Black Facebook Icon
  • Black Twitter Icon