Search
  • Kale Steed

UIL Region I girls area to regional semifinal playoff pairings

Updated: Feb 22


Claude head coach Tori Williams and the Lady Stangs are back in the regional semifinals for a second straight year. [Tom Carver/ Press Pass Sports]

Class 5A

Regional quarterfinals

Lubbock-Cooper (24-3) vs. Canutillo (15-4), 4 p.m. Wednesday, Fort Stockton


Mansfield Legacy (26-1) vs. Grapevine (22-5), 6:30 p.m. Wednesday, Arlington ISD


Plainview (18-8) vs. Tascosa (15-12), 6:30 p.m. Wednesday, Canyon Junior High


Lake Dallas (24-5) vs. Wichita Falls Rider (24-2), 6 p.m. Tuesday, Chico


Class 4A

Regional quarterfinals

Canyon (26-1) vs. Levelland (26-0), 6 p.m. Wednesday, Plainview


Krum-Gatesville winner vs. Glen Rose (25-3), TBA


Bridgeport (18-7), vs. Argyle (18-9), 6 p.m. Wednesday, Springtown


Regional Semifinlas

Seminole (25-5) vs. Bridgeport- Argyle winner, TBA


Class 3A

Area

Lamesa (15-13) vs. Childress (11-9), 5 p.m. Monday, Slaton


Peaster (24) vs. Coahoma (16-6), 6 p.m. Monday, Clyde


Nocona (20-3) vs. Wall (22-3), 6 p.m. Tuesday, Cisco


Regional Quarterfinals

Lamesa-Childress winner vs. Brownfield (24-1), TBA


Peaster-Coahoma winner vs. Nocona-Wall winner, TBD


Jim Ned (26-2) vs. Bowie (12-9), 5:30 p.m. Tuesday, Breckinridge


Regional semifinals

Shallowater (26-0) vs. Jim Ned-Bowie (12-9), TBA


Class 2A

Area

Ozona (8-13) vs. Sudan (16-10), 6 p.m. Tuesday, Big Spring


Regional Quarterfinals

Ozona-Sudan winner vs. Ropes (19-5), TBA


New Home (18-8) vs. Sundown (24-5), 6 p.m. Tuesday, Rip Griffin Center, Lubbock Christian University


Regional semifinals

Wellington (22-5) vs. Ozona-Sudan- Ropes winner, TBA


Panhandle (25-3) vs. New Home- Sundown winner, TBA


Regional quarterfinals

Whiteface (21-2) vs. Borden County (16-3) winner, 6 p.m. Tuesday, Lubbock Roosevelt


Regional semifinals

Claude (18-8) vs. Sands (26-2), 6 p.m. Thursday, Abernathy HS.


Nazareth (23-4) vs. Whiteface-Borden County winner, TBA


1,503 views0 comments

Recent Posts

See All