Search
  • Kale Steed

UIL 2020-2022 Region I High School Football Districts


Texas High School Football Coaches from across the Texas Panhandle meet at Region XVI for UIL Realignment. [Ben Jenkins/ Press Pass Sports


Class 6A

District 2-6A 

Abilene High

Midland High

Midland Lee 

Odessa High

Odessa Permian 

San Angelo Central 

Wolfforth Frenship


Class 5A

Division I

District 1-5A

El Paso Bel Air 

El Paso Chapin

El Paso Del Valle 

El Paso El Dorado 


District 2-5A

Amarillo High

Caprock 

Palo Duro 

Tascosa 

Lubbock High

Lubbock Coronado 

Lubbock Monterey 


District 3-5A

Abilene Cooper 

Azle 

Crowley 

Ft Worth Arlington Hts 

Granbury 

Northwest

Saginaw 

White Settlement Brewer

 

District 4-5A

Burleson Centennial 

Colleyville Heritage 

Mansfield Legacy 

Mansfield Summit 

Midlothian 

N Richland Hills Birdville 

N Richland Hills Richland 

Red Oak


Division II

District 1-5A 

Canutillo 

Clint Horizon 

El Paso Hanks 

El Paso Parkland 

El Paso Ysleta 


District 2-5A

El Paso 

El Paso Andress 

El Paso Austin 

El Paso Bowie 

El Paso Burges 

El Paso Irvin 

El Paso Jefferson


District 3-5A

Abilene Wylie 

Randall 

Lubbock Cooper 

Plainview 

Wichita Falls 

Wichita Falls Rider 


District 4-5A

Carrollton Creekview 

Ft Worth North Side 

Ft Worth Polytechnic 

Ft Worth South Hills 

Ft Worth Southwest 

Ft Worth Trimble Tech 

Ft Worth Wyatt Grapevine


Canyon ISD athletic director Toby Tucker, left, Canyon football coach Blake Bryant and offensive coordinator Todd Winfrey try to set their schedule during UIL Realignment.

Class 4A

Division I

District 1-4A

Clint 

Clint Mountain View 

El Paso Riverside 

Fabens 

San Elizario 

District 2-4A

Andrews 

Big Spring

Fort Stockton 

San Angelo Lake View 


District 3-4A

Canyon 

Dumas 

Hereford 

Pampa 


District 4-4A

Burkburnett 

Decatur 

Gainesville 

Lake Worth 

Springtown 

Wichita Falls Hirschi


Division II

District 1-4A

Midland Greenwood 

Monahans 

Pecos 

Snyder 

Sweetwater 


District 2-4A 

Borger

Levelland 

Lubbock Estacado 

Perryton 

Seminole 


District 3-4A

Bridgeport 

Graham 

Iowa Park 

Mineral Wells 

Vernon 


District 4-4A

Aubrey 

Celina 

Krum 

Sanger 

Van Alstyne


Class 3A

Division I

District 1-3A 

Brownfield 

Denver City 

Kermit 

Lamesa 

Shallowater 

Slaton 


District 2-3A 

River Road 

Bushland 

Dalhart 

Littlefield 

Muleshoe 


District 3-3A 

Breckenridge 

Clyde 

Early- TLC San Angelo 

Tuscola Jim Ned 

Wall 


District 4-3A 

Bowie 

Boyd 

Brock

Paradise 

Pilot Point 

Ponder 

Whitesboro


Division II

District 1-3A 

Alpine 

Anthony 

Crane 

Odessa Compass Academy 

Tornillo 


District 2-3A

Ballinger 

Bangs 

Brady 

Ingram Moore 

San Angelo Grape Creek 

Sonora 


District 3-3A

Highland Park 

Canadian 

Childress 

Dimmitt 

Friona 

Spearman 

Tulia 


District 4-3A

Abernathy 

Big Lake 

Reagan Co. 

Coahoma 

Idalou 

Lubbock Roosevelt 

Stanton


Class 2A

Division I

District 1-2A 

Boys Ranch 

Farwell 

Olton 

Panhandle 

Sanford-Fritch 

West Texas High


District 2-2A 

Floydada 

Hale Center 

New Deal 

Post 

Sundown 

Tahoka 


District 3-2A

Anson 

Colorado City Colorado 

Forsan 

Haskell 

Hawley 

Stamford 


District 4-2A 

Cisco 

Coleman 

De Leon 

Goldthwaite

San Saba 

Winters


Wellington football coach Greg Proffitt, left, and superintendent Kurt Ashmore look on during realignment. Wellington, Wheeler, Shamrock and Memphis are headed back to Region I. [Ben Jenkins/ Press Pass Sports]


Division II

District 1-2A 

McCamey 

Plains 

Seagraves 

Wink 

Iraan 


District 2-2-A 

Bovina 

New Home 

Ropesville Ropes 

Smyer 

Sudan 


District 3-2A 

Gruver 

Stratford 

Sunray 

Vega 

Booker 


District 4-2A 

Clarendon 

Memphis 

Shamrock 

Wellington 

Wheeler


Class 1A

Division I

District 1-1A

Claude 

Happy 

McLean 

Turkey Valley 

White Deer 


District 2-1A 

Kress 

Lorenzo 

Nazareth 

Petersburg 

Springlake-Earth 


District 3-1A 

Crowell 

Knox City 

Paducah 

Spur 

Vernon Northside 


District 4-1A 

Gail Borden County 

Meadow 

O'Donnell 

Wellman-Union 

Whiteface


Division II

District 1-1A 

Darrouzett 

Follett 

Hedley 

Lefors 

Miami 


District 2-1A 

Groom 

Hart 

Silverton 

Wildorado 


District 3-1A 

Amherst 

Anton 

Cotton Center 

Lazbuddie 

Whitharral 


District 4-1A 

Ackerly Sands 

Lamesa Klondike 

Loop 

Welch Dawson 

Wilson

0 views

Created by JYD Productions

  • Black Facebook Icon
  • Black Twitter Icon