Created by JYD Productions 

Search
  • Kale Steed

H.S. Girls Region I area round basketball pairings

Updated: Feb 21


Vega’s Daelee Hayes (24) dribbles past Farwell defenders during a district game earlier this season. [Tom Carver/ Press Pass Sports]

Class 6A

Area

Arlington Martin (33-4) vs. El Paso Montwood (17-15), 4 p.m. Friday, Lamesa HS


L.D. Bell (30-3) vs. Tascosa (25-10), 6 p.m. Friday, Vernon HS


Duncanville (34-3) vs. Lewisville (22-11), 6:30 p.m. Thursday, Highland Park HS


DeSoto (31-2) vs. Southlake Carroll (25-10), 7 p.m. Friday, Mansfield Legacy HS


Frenship (28-5) vs. North Crowley (22-11), 6 p.m. Thursday, Merkel HS


El Paso Pebble Hills (18-14) vs. Haltom (18-12), 4 p.m. Friday, Andrews HS


Irving MacArthur (24-10) vs. South Grand Prairie (33-4), 7 p.m. Friday, Arlington Lamar HS


Denton Guyer (31-5) vs. Cedar Hill (28-9), 6 p.m. Friday, Richardson Pearce HS


Class 5A

Area

Palo Duro (16-17) vs. El Paso Burges (20-9), 6 p.m. Friday, Kermit HS


Amarillo High (33-2) vs. El Paso Eastlake (27-5), 6 p.m. Friday, Andrews HS


Lake Dallas (25-8) vs. Mansfield Legacy (20-13), 6:30 p.m. Thursday, Southlake Carroll HS


Fort Worth Boswell (24-11) vs. Crowley,(18-13), 8 p.m. Friday, Aledo HS


El Paso Chapin (26-8) vs. Lubbock Monterey (31-4), 6 p.m. Friday, Fort Stockton HS


El Paso Andress (28-4) vs. Wichita Falls Rider (28-4), 6 p.m. Friday, Lenora Grady HS


Everman (18-13) vs. The Colony (20-11), 7 p.m. Thursday, Byron Nelson HS


Mansfield Timberview (27-8) vs. Denton Braswell (26-6), 6:30 p.m. Friday, Keller Timber Creek


Class 4A

Area

Dalhart (25-9) vs. Mountain View (17-8), 4:30 p.m. Friday, Denver City HS


Canyon (29-1) vs.Fort Stockton (16-15), 6 p.m. Thursday, Texan Dome, Levelland


Argyle (28-6) vs. Snyder (19-14), 6 p.m. Thursday, Eastland HS


Glen Rose (29-6) vs. Wichita Falls Hirschi (10-11), 6:30 p.m. Thursday, Mineral Wells HS


Seminole (19-13) vs. Levelland (19-13), 6 p.m. Friday, Denver City HS


San Elizario (29-3) vs. Hereford (22-9), 6 p.m. Friday, Monahans HS


Graham (19-14) vs. Decatur (28-7), 6:30 p.m. Friday, Jacksboro HS


Midland Greenwood (21-12) vs. Bridgeport (21-5), 6 p.m. Friday, Clyde HS


Class 3A

Area

Wall (24-7) vs. Brownfield (28-5), 6 p.m. Friday, Stanton HS


Crane (18-9) vs. Idalou (29-7), 6:30 p.m. Thursday, Colorado City HS


Nocona (19-8) vs. Merkel (22-5), 6:30 p.m. Friday, Grandbury HS


Brock (28-7) vs. Eastland (22-10), 6 p.m. Friday, Stephenville HS


Shallowater (33-2) vs. Sonora (19-14), 7:30 p.m. Friday, Andrews HS


Bushland (21-9) vs. Ballinger (21-10), 6:30 p.m. Friday, Slaton HS


Cisco (26-6) vs. Bowie (17-11), 6 p.m. Friday, Mineral Wells HS


Jim Ned (23-3) vs. Childress (24-8), 6 p.m. Friday, Stamford HS


Class 2A

Area

New Deal (21-12) vs. Clarendon (21-11), 6:30 p.m. Friday, Canyon HS


Vega (33-0) vs. Panhandle (28-5), 6:30 p.m. Thursday, Randall HS


Haskell (29-3) vs. Plains (12-8), 6 p.m. Friday, Lubbock Cooper HS


Christoval (22-10) vs. Seagraves (12-10), 7 p.m. Friday, Ira HS


Wellington (29-5) vs. Sudan (23-7), 6:30 p.m. Thursday, Amarillo High Activity Center


Gruver (32-2) vs. Farwell (23-10), 6:30 p.m. Thursday, Panhandle HS


Wink (17-6) vs Albany (21-10), 6 p.m. Friday, Howard College, Big Spring HS


Sundown (19-15) vs. Stamford (24-7), 5 p.m. Friday, Post HS


Class 1A

Area

White Deer (16-15) vs. Valley (15-4), 6:30 p.m. Friday, Amarillo High Activity Center


Happy (19-15) vs. Claude (27-5), 6:30 p.m. Friday, Caprock Activity Center


Morton (20-7) vs. Sands (30-3), 6:30 p.m. Friday, Wellman-Union HS


Borden County (22-8) vs. New Home (27-4), 7:30 p.m. Friday, Lamesa HS


McLean (21-8) vs. Nazareth (25-8), 7:30 p.m. Thursday, Caprock Activity Center


Wildorado (16-11) vs. Higgins (20-3), 6 p.m. Friday, Pampa HS


Lorenzo (23-10) vs. Ropes (27-2), 6 p.m. Friday, Slaton HS


Klondike vs. Whiteface (19-4), 6:30 p.m. Friday, Lubbock Roosevelt HS

874 views
  • Black Facebook Icon
  • Black Twitter Icon