Search
  • Kale Steed

H.S. Football standings for November 3rd

Updated: Nov 4


The Pampa offense gets set to take a snap during a District 3-4A Division I game against Canyon earlier this season. [Trevor Fleeman/ Press Pass Sports]


District 2-5A Division I

Team District Overall

Tascosa 2-0 4-1

Amarillo High 2-0 4-1

Lub. Coronado 1-0 5-0

Lub. Monterey 1-1 2-3

Caprock 0-1 1-4

Lub. High 0-2 2-4

Palo Duro 0-2 0-5

Thursday games (7 p.m.)

Lubbock Monterey at Caprock

Friday’s games (7 p.m.)

Amarillo High vs. Tascosa

Lub. Coronado vs. Lubbock High


District 3-5A Division II

Team District Overall

Lub. Cooper 2-0 5-1

WF Rider 2-0 5-1

WF High 1-1 2-2

Abilene Wylie 0-1 2-1

Plainview 0-1 2-3

Randall 0-2 2-4

Friday games (7 p.m.)

WF Rider at Lubbock Cooper (postponed)

Randall at Plainview

WF High at Abilene Wylie

District 3-4A Division I

Team District Overall

x-Dumas 2-0 8-1

x-Canyon 1-1 7-1

x-Pampa 1-1 8-1

x-Hereford 0-2 3-5

Friday games (7 p.m.)

Pampa at Dumas

Canyon at Hereford


District 2-4A Division II

Team District Overall

y-Estacado 3-1 4-6

x-Perryton 2-1 3-5

Seminole 1-2 3-6

Levelland 1-2 2-7

Borger 1-2 1-8

Friday games (7 p.m.)

Levelland at Seminole

Perryton at Borger


District 2-3A Division I

Team District Overall

y-Bushland 4-0 7-2

x-Dalhart 2-1 6-3

Littlefield 1-2 2-6

River Road 1-2 4-5

Muleshoe 0-3 2-5

Friday games (7 p.m.)

Dalhart at River Road

Littlefield at Muleshoe


District 3-3A Division II

Team District Overall

x-Canadian 5-0 8-1

x-Spearman 4-1 8-1

x-Childress 4-1 7-1

Friona 2-3 5-4

H. Park 2-3 2-7

Tulia 1-4 4-5

Dimmitt 0-6 0-10

Friday games (7 p.m.)

Canadian at Childress

Spearman at Tulia

Highland Park at Friona


District 1-2A Division I

Team District Overall

y-Panhandle 4-0 7-2

x-Farwell 3-1 7-2

x-Olton 3-1 6-3

WT High 1-3 3-6

S. Fritch 1-3 1-8

Boys Ranch 0-4 0-9

Friday games (7 p.m.)

Sanford-Fritch at Panhandle

WT High at Boys Ranch

Farwell at Olton


District 2-2A Division II

Team District Overall

y-Smyer 3-0 5-4

y-Bovina 2-2 3-6

Sudan 1-2 4-5

Ropes 1-2 5-3

New Home 1-2 5-4

Friday games (7 p.m.)

Smyer at Ropes

New Home at Sudan


District 3-2A Division II

Team District Overall

x-Vega 3-0 7-2

x-Stratford 2-1 4-5

x-Sunray 2-1 5-4

x-Gruver 1-3 2-8

Booker 0-3 2-6

Friday games (7 p.m.)

Sunray at Vega

Stratford at Booker


District 4-2A Division II

Team District Overall

x-Wellington 3-0 8-0

x-Wheeler 3-0 8-1

x-Clarendon 1-2 6-3

x-Shamrock 1-2 5-4

Memphis 0-4 3-7

Friday games (7 p.m.)

Wheeler at Wellington

Shamrock at Clarendon


District 1-1A Division I

Team District Overall

y-Happy 3-0 8-1

x-White Deer 2-1 5-3

Valley 2-2 7-2

McLean 1-2 3-6

Claude 0-3 2-7

Friday games (7 p.m.)

Happy at Claude

White Deer at McLean


District 2-1A Division I

Team District Overall

y-S. Earth 3-0 5-3

x-Petersburg 3-1 6-4

Nazareth 1-2 4-5

Kress 1-2 4-5

Lorenzo 0-3 0-8

Friday games (7:30 p.m.)

Lorenzo at Nazareth

Springlake-Earth at Kress


District 1-1A Division II

Team District Overall

y-Follett 3-0 9-0

Miami 2-1 5-4

Hedley 2-1 5-4

Lefors 1-3 1-8

Darrouzett 0-3 0-8

Thursday games (7 p.m.)

Hedley at Follett

Miami at Darrouzett


District 2-1A Division II

Team District Overall

x-Groom 2-0 8-1

x-Wildorado 2-0 8-1

Hart 0-2 1-8

Silverton 0-2 1-8

Friday’s game (7:30 p.m.)

Groom at Wildorado

y-clinched district championship

x-clinched playoff berth

821 views

Created by JYD Productions

  • Black Facebook Icon
  • Black Twitter Icon