Search
  • Kale Steed

H.S. Football Region I regional semifinal pairings

Updated: Nov 25, 2019


The Dumas Demons celebrate the Class 4A Division I area round trophy. Dumas is 12-0 for the first time in school history. [Provided photo]


Region I


Class 6A

Division I


Regional semifinals

Southlake Carroll (12-0) vs. Midland Lee (11-1), 5 p.m. Shotwell Stadium, Stadium.


Arlington Martin (11-1) vs. Duncanville (12-0), noon, Friday, AT&T Stadium.


Division II


Regional semifinals

Arlington (9-3) vs. Denton Guyer (11-1), 2:30 p.m. Saturday, Ford Center at The Star.


Tascosa (9-3) vs. Flower Mound Marcus (11-1), 3 p.m. Saturday, Memorial Stadium, Wichita Falls.


Class 5A

Division I


Regional semifinals

Birdville (9-3) vs Colleyville Heritage (8-4), 6 p.m. Saturday, Nov. 30, Ford Center at The Star.


Abilene Cooper (11-1) vs. Denton Ryan (12-0), 3 p.m. Friday, C.H. Collins Complex, Denton.


Division II


Regional semifinals

Wichita Falls High (8-4) vs. Wichita Falls Rider (8-4), 2 p.m. Friday, Memorial Stadium, Wichita Falls.


Lubbock Cooper (12-0) vs. Randall (5-7), 4 p.m. Friday, Kimbrough Stadium.


Class 4A

Division I


Regional semifinals

Springtown (11-1) vs. Andrews (11-1), 3 p.m. Friday, Gordon Wood Stadium, Brownwood.


Dumas (12-0) vs. Decatur (12-0), 7 p.m. Friday, PlainsCapital Park-Lowrey Field, Lubbock.


Division II


Regional semifinals

Midland Greenwood (12-0) vs. Lubbock Estacado (12-0), 7 p.m. Friday, Abilene Christian University.


Iowa Park (11-1) vs. Glen Rose (7-5), 5 p.m. Friday, Shotwell Stadium, Abilene.


Class 3A

Division I


Regional semifinals

Brock (10-2) vs. Bushland (12-0), 3 p.m. Friday, Hawks Stadium, Iowa Park.


Wall (12-0) vs. Pilot Point (10-1), 6 p.m. Friday, Graham.


Division II


Regional semifinals

Friona (10-2) vs. Abernathy (11-1), 3 p.m. Friday, PlainsCapital Park, Lowrey Field, Lubbock.


Canadian (12-0) vs. Cisco (11-1), 2 p.m. Friday, Leo Brittain Field at Lions Stadium, Vernon


Class 2A

Division I


Regional semifinals

West Texas (10-2) vs. Post (12-0), 4 p.m. Friday, Bobcats Stadium Dimmitt


Hawley (12-0) vs. Sundown (8-4), 7 p.m. Friday, Colorado City.


Division II


Regional semifinals

Vega (9-3) vs. Wink (9-3), 7 p.m. Friday, Lobos Stadium, Levelland.


Stratford (11-1) vs. Gruver (8-4), 2 p.m. Friday, Dick Bivins Stadium, Amarillo


Region II

Division II


Regional semifinals

Wellington (11-1) vs. Windthorst (9-2) 7 p.m. Friday, Leo Brittain Field at Lions Stadium, Vernon.


Hamlin (9-2) vs. Wheeler (10-2), 6 p.m. Friday, Fair Park Stadium, Childress.


Class 1A

Division I


State quarterfinals

McLean (11-1) vs. White Deer (10-2), 6 p.m. Friday, Bulldogs Stadium, Borger


Division II


State quarterfinals

Groom (10-2) vs. Motley County (9-3) 7 p.m. Friday, Swifts Stadium, Nazareth.

935 views

Created by JYD Productions 

  • Black Facebook Icon
  • Black Twitter Icon