Search
  • Kale Steed

H.S. Football Region I area playoff pairings

Updated: Nov 18, 2019


Tascosa’s Andrew Trejo-Mayorga (45) holds a flag before the game against Pebble Hills in a Class 6A Division II bidistrict game Friday at Dick Bivins Stadium. [John Moore/Press Pass Sports]


Region I

Class 6A

Division I

Area

Midland Lee (10-1) at Arlington Lamar (10-1), 4 p.m. Saturday, Cravens Field, Arlington.


Southlake Carroll (11-0) vs. DeSoto (9-2), 4:30 p.m. Friday, AT&T Stadium


Odessa Permian (7-4) vs. Arlington Martin (10-1), 7 p.m. Friday, Ratliff Stadium


Flower Mound (8-3) vs. Duncanville (11-0), 3 p.m. Saturday, AT&T Stadium.


Division II

Area

El Paso Americas (10-1) vs. Arlington (8-3), 2 p.m. Saturday, Grande Communications Stadium, Midland


Denton Guyer (10-1) vs. Cedar Hill (9-2), noon, Saturday, AT&T Stadium


Tascosa (8-3) vs. Arlington Bowie (8-3), 6 p.m. Friday, Memorial Stadium, Wichita Falls


Flower Mound Marcus (10-1) vs. Lake Highlands (8-3), 1 p.m. Saturday, Ford Center at The Star


Class 5A

Division I

Area

Lubbock Monterey (6-5) vs. Birdville (8-3), 4 p.m. Friday, Abilene Christian University


Amarillo High (9-2) vs. Colleyville Heritage (7-4), 6 p.m. Friday, Shotwell Stadium, Abilene.


Azle (10-1) vs. Abilene Cooper (10-1), 7 p.m, Friday, Tarleton Memorial Stadium, Stephenville.


Denton Ryan (11-0) vs. Lubbock Coronado (7-4), 3 p.m. Abilene Christian University


Division II

Area

El Paso Parkland (11-0) vs Wichita Falls High (7-4), 7 p.m. Friday, Grande Communications Stadium, Midland


El Paso Hanks (6-4) vs. Wichita Falls Rider (7-4), 7 p.m. Thursday, Grande Communications Stadium, Midland


Lubbock Cooper (11-0) vs. El Paso Burgess (7-4), 7 p.m. Friday, Fort Stockton


Randall (4-7) vs. Canutillo (9-2), 7 p.m. Friday, Mustang Bowl, Andrews


Class 4A

Division I

Area

Clint (6-4) vs. Springtown (10-1), 6 p.m. Thursday, Mustang Bowl, Andrews


Andrews (10-1) vs. Pampa (9-2), 7 p.m. Friday, Greyhounds Stadium, Portales, N.M.


Dumas (11-0) vs. Seminole (8-3), 7 p.m. Thursday, Greg

Sherwood Memorial Bulldogs Stadium, Plainview


Decatur (11-0) vs. Clint Mountain View (8-3), 7 p.m. Thursay, Ratliff Stadium, Odessa


Division II

Area

Midland Greenwood (11-0) vs. Aubrey (5-6), 7 p.m. Friday, Bulldogs Stadium, Clyde


Lubbock Estacado (11-0) vs. Graham (7-4), 7:30 p.m. Friday, Abilene Christian University


Iowa Park (10-1) vs. Dalhart (7-4), 7:30 p.m. Friday, PlainsCapital Park-Lowrey Field, Lubbock


Glen Rose (6-5) vs. Pecos (7-4), 7 p.m. Friday, Bulldogs Stadium, Abliene Wylie


Class 3A

Division I

Area

Denver City (10-1) vs. Brock (9-2), 7 p.m. Thursday, Shotwell Stadium, Abilene


Bushland (11-0) vs. Whitesboro (7-4), 7 p.m. Friday, Iowa Park


Wall (11-0) vs. Shallowater (7-4), 7 p.m. Friday, Tigers Stadium, Snyder


Pilot Point (9-1) vs Slaton (6-5), 7:30 p.m. Friday, Leo Brittain Field at Lions Stadium, Vernon


Division II

AREA

Alpine (9-2) vs. Friona (9-2), 2 p.m. Saturday, Mustang Bowl, Andrews


Abernathy (10-1) vs. Childress (5-6), 7 p.m. Friday, Kimbrough Stadium, Canyon


Canadian (11-0) vs. Coahoma (9-2), 7 p.m. Friday, Greg Sherwood Memorial Bulldogs Stadium, Plainview


Cisco (10-1) vs Crane (9-2), 7 p.m. Friday, San Angelo ISD Stadium


Class 2A

Division I

Area

West Texas (9-2) vs Seymour (7-4), 7 p.m. Friday, Fair Park Stadium, Childress


Post (11-0) vs. Ozona (8-3), 7 p.m. Friday, Buffaloes Stadium, Stanton


Hawley (11-0) vs. New Deal (10-1), 7 p.m. Thursday, Tigers Stadium, Snyder


Lindsay (9-2) vs Sundown (7-4), 7 p.m. Friday, Tuscola Jim Ned


Division II

Area

Wink (8-3) vs. Ralls (10-1), 3 p.m. Saturday, PlainsCapital Park-Lowrey Field, Lubbock


Sudan (11-0) vs Vega (8-4), 7 p.m. Friday, Bobcats Stadium, Dimmit


Stratford (10-1) vs McCamey (4-7), 6 p.m. Thursday, PlainsCapital Park-Lowrey Field, Lubbock


Gruver (7-4) vs. Van Horn (6-5), 7 p.m. Friday, Peoples Bank Stadium, Wolfforth


Region II

Division II

AREA

Christoval (10-1) vs. Wellington (10-1), 7 p.m. Friday, Mustang Bowl, Sweetwater


Windthorst (8-2) vs. Albany (8-3), 7 p.m. Friday, Newton Field, Graham


Hamlin (8-2) vs. Quanah (5-6), 7 p.m. Thursday, Panthers Stadium, Seymour


Eldorado (10-1) vs. Wheeler (9-2), 7 p.m. Friday, Lobos Stadium, Levelland


Class 1A

Division I

Regional semifinals

McLean (10-1) vs. Spur (9-2), 7 p.m. Friday, Valley


Ira (11-0) vs. White Deer (9-2), 7:30 p.m. Friday, Wildcats Stadium Littlefield


Division II

Groom (9-2) vs. Whitharral (9-2) 7:30 p.m. Friday, Longhorns Stadium, Lockney


Whitharral (9-2) vs. Anton (4-6), 7 p.m. Friday, Hornets Stadium, Lorenzo


606 views

Created by JYD Productions

  • Black Facebook Icon
  • Black Twitter Icon