Search
  • Kale Steed

H.S. Football Amarillo-area standings

Updated: Nov 5, 2019


Tascosa’s Major Everhart cuts back for a big gain against Odessa High during a District 2-6A game Friday. [Ben Powell/ Odessa American]


District 2-6A

Team District Overall

x-Midland Lee 4-0 9-0

x-Frenship 3-1 7-2

x-Odessa Permian 3-1 5-4

x-Tascosa 2-2 6-3

Odessa High 0-4 2-7

Midland High 0-4 1-9

Thursday’s games (7 p.m.) Frenship at Tascosa.

Friday’s games (7:30 p.m.): Midland Lee at Odessa Permian; Odessa High at Midland High.


District 2-5A Division I

Team District Overall

x-Abilene Cooper 5-0 9-0

x-Amarillo High 5-0 7-2

Coronado 3-2 5-4

Monterey 2-3 4-5

Caprock 2-3 2-7

Palo Duro 1-5 3-7

Lubbock High 0-5 1-8

Thursday’s game (7 p.m.): Caprock at Lubbock Coronado.

Friday’s games (7 p.m.): Abilene Cooper at Amarillo High; Lubbock Monterey at Lubbock High.


District 3-5A Division II

Team District Overall

y-Lubbock Cooper 4-0 8-1

x-W.F. Rider 3-1 5-4

x-Randall 2-2 3-6

W.F. High 2-2 3-6

Abilene Wylie 1-3 1-8

Plainview 0-4 1-8

Friday’s games (7 p.m.): Randall at Lubbock Cooper; W.F. High vs. W.F. Rider; Abilene Wylie at Plainview.


District 3-4 Division I

Team District Overall

x-Dumas 2-0 9-0

x-Pampa 1-1 7-2

x-Hereford 1-1 5-4

x-Canyon 0-2 6-3

Friday’s games (7 p.m.): Hereford at Dumas; Pampa at Canyon.


District 2-4A Division II

Team District Overall

x-Estacado 3-0 9-0

x-Dalhart 3-1 6-4

x-Levelland 2-1 4-5

Perryton 0-3 1-8

Borger 0-3 1-8

Friday’s game (7 p.m.): Estacado at Levelland; Perryton at Borger.


District 2-3A Division I

Team District Overall

y-Bushland 4-0 9-0

x-Shallowater 3-1 5-4

Littlefield 2-2 4-5

Slaton 2-2 5-4

River Road 1-3 3-6

Muleshoe 0-4 0-9

Friday’s games (7 p.m.): Bushland at Muleshoe; Littlefield at River Road; Slaton at Shallowater.


District 3-3A Division II

Team District Overall

y-Canadian 4-0 9-0

x-Childress 3-1 3-6

x-Friona 2-2 7-2

x-Spearman 2-2 5-4

Tulia 1-3 4-5

Dimmitt 0-4 1-8

Friday’s games (7 p.m.): Canadian at Spearman; Childress at Tulia; Dimmitt at Friona.


District 1-2A Division I

Team District Overall

y-West Texas High 4-0 7-2

x-Panhandle 3-1 7-2

x-Highland Park 2-2 4-5

x-Sanford-Fritch 2-2 2-7

Sunray 1-3 1-8

Boys Ranch 0-4 0-9

Friday’s games ( 7 p.m.): Highland Park at Boys Ranch; S. Fritch at Panhandle; WT High at Sunray.


District 2-2A Division II

Team District Overall

x-Sudan 4-0 8-1

x-Farwell 4-0 7-2

x-Seagraves 2-2 4-5

Bovina 1-3 3-6

S. Earth 1-3 2-7

Plains 0-4 0-9

Friday’s games ( 7 p.m.): Farwell at Sudan; Bovina at S. Earth; Seagraves at Plains.


District 3-2A Division II

Team District Overall

x-Stratford 3-0 8-1

x-Gruver 2-1 6-3

x-Clarendon 2-1 6-3

x-Vega 1-2 6-3

Booker 0-4 1-9

Friday’s games ( 7 p.m.): Gruver at Stratford; Vega at Clarendon.


District 5-2A Division II

Team District Overall

x-Wellington 4-0 8-1

x-Wheeler 4-0 8-1

x-Quanah 2-2 3-6

x-Shamrock 2-2 3-6

Munday 0-3 2-5

Memphis 0-3 1-7

Friday’s games ( 7 p.m.): Wellington at Wheeler; Quanah at Shamrock; Munday at Memphis.


District 1-1A Division I

Team District Overall

y-McLean 2-0 8-1

White Deer 1-1 7-2

Valley 1-1 4-4

Miami 0-2 5-4

Thursday’s game (7 p.m.): Miami at McLean.

Friday’s game: Valley at White Deer.


District 2-1A Division I

Team District Overall

x-Petersburg 3-0 5-3

Happy 2-1 6-3

Nazareth 2-1 5-3

Hart 1-3 2-8

Lorenzo 0-3 4-5

Friday’s games: ( 7:30 p.m.): Petersburg at Nazareth; Lorenzo at Happy.


District 1-1A Division II

Team District Overall

y-Groom 3-0 7-2

x-Lefors 4-1 5-4

Hedley 1-3 1-9

Follett 1-3 1-7

Higgins 0-3 1-8

Thursday’s game (7:30 p.m.): Follett at Hedley.

Friday’s game: Groom at Higgins.

y-clinched district championship

x-clinched playoff berth


464 views

Created by JYD Productions

  • Black Facebook Icon
  • Black Twitter Icon