Search
  • Kale Steed

H.S. Football Amarillo-area standings

Updated: Oct 22, 2019


Caprock’s Tarik Williams (13) looks for space against Abilene Cooper during a District 2-5A Division I game Friday at Dick Bivins Stadium. [John Moore/ Press Pass Sports]


District 2-6A

Team District Overall

Midland Lee 2-0 7-0

Odessa Permian 2-0 4-3

Tascosa 1-1 5-2

Frenship 1-1 4-2

Odessa High 0-2 2-5

Midland High 0-2 1-6

Friday’s games (7:30 p.m.): Midland Lee at Tascosa; Odessa Permian at Midland High; Frenship at Odessa High.


District 2-5A Division I

Team District Overall

Abilene Cooper 4-0 8-0

Amarillo High 3-0 5-2

Caprock 2-1 2-5

Coronado 2-2 4-4

Palo Duro 1-3 3-5

Monterey 0-3 2-5

Lubbock High 0-3 1-6

Thursday’s game (7 p.m.) Amarillo High vs Caprock.

Friday’s games (7:30 p.m.): Palo Duro at Monterey; Lubbock High at Abilene Cooper.


District 3-5A Division II

Team District Overall

L. Cooper 2-0 6-1

W.F. Rider 1-1 3-4

Ab. Wylie 1-1 1-6

W.F. High 1-1 2-5

Randall 1-1 2-5

Plainview 0-2 1-6

Friday’s games (7 p.m.): Randall at Abilene Wylie; Wichita Falls High at Lubbock Cooper; Wichita Falls Rider at Plainview.


District 3-4 Division I

Team District Overall

Dumas 0-0 7-0

Canyon 0-0 6-1

Pampa 0-0 6-1

Hereford 0-0 4-3

Friday’s games (7 p.m.): Dumas at Canyon; Hereford at Pampa.


District 2-4A Division II

Team District Overall

L. Estacado 2-0 8-0

Levelland 1-0 3-4

Dalhart 1-1 4-4

Perryton 0-1 1-6

Borger 0-2 1-7

Thursday’s game (7 p.m.): Perryton at Lubbock Estacado.

Friday’s games (7 p.m.): Dalhart at Levelland.


Bushland’s Skyler Jaco runs after a catch against Littlefield on Friday. [Ben Jenkins/ Press Pass Sports]


District 2-3A Division I

Team District Overall

Bushland 2-0 7-0

Shallowater 2-0 4-3

Littlefield 1-1 3-4

Slaton 1-1 4-3

River Road 0-2 2-5

Muleshoe 0-2 0-7

Friday’s games (7 p.m.): Bushland at Shallowater; Muleshoe at River Road; Slaton at Littlefield.


District 3-3A Division II

Team District Overall

Canadian 2-0 7-0

Spearman 1-1 4-3

Childress 1-1 1-6

Friona 1-1 6-1

Tulia 1-1 4-3

Dimmitt 0-2 1-6

Friday’s games (7 p.m.): Friona at Canadian; Childress at Dimmitt; Tulia at Spearman.


District 1-2A Division I

Team District Overall

Panhandle 2-0 6-1

West Texas High 2-0 5-2

Sanford-Fritch 1-1 1-6

Highland Park 0-2 2-5

Sunray 1-1 1-6

Boys Ranch 0-2 0-7

Friday’s games ( 7 p.m.): Highland Park at Sanford-Fritch; West Texas High at Boys Ranch; Sunray at Panhandle.


District 2-2A Division II

Team District Overall

Sudan 2-0 7-0

Farwell 2-0 5-2

Bovina 1-1 3-4

S. Earth 1-1 2-5

Seagraves 0-2 2-5

Plains 0-2 0-7

Friday’s games ( 7 p.m.): Bovina at Seagraves; Farwell at Plains; Sudan at Springlake-Earth.


District 3-2A Division II

Team District Overall

Stratford 2-0 7-1

Gruver 1-0 5-2

Vega 1-1 6-2

Clarendon 0-1 4-3

Booker 0-2 1-6

Friday’s games ( 7 p.m.): Booker at Clarendon; Vega at Gruver.


District 5-2A Division II

Team District Overall

Wellington 2-0 6-1

Wheeler 2-0 6-1

Shamrock 1-1 2-5

Quanah 1-1 2-5

Munday 0-2 2-4

Memphis 0-2 1-6

Friday’s games ( 7 p.m.): Wellington at Shamrock; Wheeler at Memphis; Quanah at Munday.


District 1-1A Division I

Team District Overall

McLean 0-0 6-1

White Deer 0-0 6-1

Miami 0-0 5-2

Valley 0-0 3-3

Thursday’s game (7:30 p.m.) Miami at Valley

Friday’s game ( 7:30 p.m.): McLean at White Deer.


District 2-1A Division I

Team District Overall

Happy 2-0 6-2

Petersburg 1-0 3-3

Hart 1-1 2-6

Nazareth 0-1 3-3

Lorenzo 0-2 4-4

Friday’s games: ( 7:30 p.m.): Nazareth at Lorenzo; Hart at Petersburg.


District 1-1A Division II

Team District Overall

Lefors 2-0 3-3

Groom 1-0 5-2

Hedley 1-1 1-7

Follett 0-1 0-5

Higgins 0-2 1-7

Thursday’s game (7:30 p.m.): Follett at Higgins.

Friday’s game: ( 7:30 p.m.) Lefors at Groom.

241 views

Created by JYD Productions

  • Black Facebook Icon
  • Black Twitter Icon