Search
  • Kale Steed

H.S. Boys Track and Field Honor Roll for May 5th

Updated: May 6


Canyon’s Sam Ashley will compete in the 3200 and 1600 meter run Thursday’s University Interscholastic League Class 4A state track and field championships at Mike A. Myers Stadium on Friday. [Ben Jenkins/ Press Pass Sports]


100 meters

Major Everhart, Tascosa, 10.38

Brenen Thompson, Spearman, 10.38

Pius Vokes, Amarillo High, 10.61

Hesston Marshall, Wheeler, 10.64

JQ Ervin, Amarillo High, 10.78

Bryson Lopez, Hereford, 10.81

Zach Wood, Panhandle, 10.84

Micah Teague, Lefors, 10.87

Xavian Landry, Amarillo High, 10.93

Keegan Campbell, Shallowater, 10.94


200 meters

Major Everhart, Tascosa, 21.42

Brenen Thompson, Spearman, 21.52

Hesston Marshall, Wheeler, 21.59

Joe Shaw, Canyon, 22.03

Christopher Ball, Hereford, 22.08

Tyreese Molden, Amarillo High, 22.11

Trey Thomas, Amarillo High, 22.25

Jayden Slater, Boys Ranch, 22.55

Kaydon Johnson, White Deer, 22.59

Luis Ortiz, Dumas, 22.59


400 meters

Rafe Butcher, Canyon, 48.29

Hesston Marshall, Wheeler, 49.31

Oliver Ortiz, Dumas, 49.25

Damonze Woods, Amarillo High, 50.37

Trace Goodman, S. Earth, 50.41

Julio Carpo, Dimmitt, 50.54

Blake Beard, Valley, 50.63

Trey Thomas, Amarillo High, 50.89

Caleb Batson, Shallowater, 51.25

Jonah Bliss, Canyon, 51.62

800 meters

Demitrius Guerrero, Tascosa, 1:56.83

Hayden Montgomery, Tulia, 1:59.38

Sam Ashley, Canyon, 1:59.74

Clint Maurer, Panhandle, 1:59.81

Rylun Clark, Canadian, 1:59.96

Jorge Palma, Perryton, 2:03.03

Arturo Vallejo, Stratford, 2:03.09

Isaac McGill Cox, Amarillo High, 2:04.02

Elijah Hunt, Canyon, 2:04.03


1600 meters

Isaac McGill, Amarillo High, 4:25.54

Sam Ashley, Canyon, 4:25.80

Demitrius Guerrero, Tascosa, 4:27.54

Crawford Kiser, R. Road, 4:35.69

Noah Watt, Amarillo High, 4:39.43

George Abraham, Canadian, 4:39.60

Xavier Soto, Dumas, 4:42.70

Miles Cox, Amarillo High, 4:45.00

Jonathan Holloway, Asc. Academy, 4:45.36

Adrian Legarreta, Friona, 4:45.38


3200 meters

Isaac McGill, Amarillo High, 9:21.74

Sam Ashley, Canyon, 9:37.48

Crawford Kiser, River Road, 9:47.07

Miles Cox, Amarillo High, 10:03.11

Kaden Navarette, Tascosa, 10:11.86

Emilio Salas, Tascosa, 10:16.61

Noah Watt, Amarillo High, 10:18.21

Xavier Soto, Dumas, 10:21.44

Adrian Lagarreta, Friona, 10:23.11

Armando Hernandez, Shallowater, 10:26.40


110 meter hurdles

Alex Thompson, Panhandle, 14.70

Kyle Bruington, Floydadada, 15.35

Stetson Jameson, Happy, 15.37

Braxton Ethridge, S. Earth, 15.44

Jamal Johnson, Pampa, 15.51

Seth Green, Canyon, 15.55

Jeb Garrett, Spearman, 15.64

Sawyer Francis, Silverton, 15.65

Lane Foster, Childress, 15.66

Twister Kelton, Canadian, 15.75


300 meter hurdles

Trey Thomas, Amarillo High, 38.21

Alex Thompson, Panhandle, 38.99

Braxton Ethridge, S. Earth, 40.29

Stetson Jameson, Happy, 40.47

Seth Green, Canyon, 40.70

Asher Mullins, Canyon, 40.78

Marc Ramirez, Wellington, 40.81

Sawyer Francis, Silverton, 41.36

Jake Schollenbarger, Perryton, 41.39

Aidan Heredia, Plainview, 41.86


400 meter relay

Amarillo High (Trey Thomas, Damonze Woods, Pius Volks, JQ Ervin), 42.51

Dumas, 42.30

Tascosa, 42.57

Canyon, 42.74

Spearman, 43.23

Panhandle, 43.29

Canadian, 43.40

Shallowater, 43.64

Palo Duro, 43.69

Memphis, 43.69


800 meter relay

Amarillo High (JQ Ervin, Queshawn Poindexter, Xavian Landry, Tyreese Molden), 1:28.29

Canyon, 1:29.51

Dumas, 1:29.73

Childress, 1:30.69

Palo Duro, 1:31.80

Shallowater, 1:31.80

Tascosa, 1:32.05

Wheeler, 1:32.11

Friona, 1:32.37

Panhandle, 1:32.42


1600 meter relay

Amarillo High (Damonze Woods, Tyreese Molden, Cooper Clawson, Trey Thomas), 3:17.89

Dumas, 3:21.85

Canyon, 3:22.52

Canadian, 3:25.62

Panhandle, 3:27.23

Perryton, 3:30.20

Friona, 3:30.71

Dimmitt, 3:31.75

Borger, 3:33.02

Wellington, 3:33.45


High Jump

Lane Terry, Farwell, 6-5

Gus Gifford, Gruver, 6-4

Jonathan Mora, Farwell, 6-4

Damonze Woods, Amarillo High, 6-4

Josharin Brown, Tascosa, 6-2

Kainan Thomas, Randall, 6-2

Dustin Bryant, Wildorado, 6-2

Carsten Fry, Bushland, 6-0

Brock Corman, Canyon, 6-0

Colton Millsap, Gruver, 6-0


Long Jump

Hunter Warminski, White Deer, 23-2 1/2

Kash Bradley, Bushland, 22-9 1/2

Jonathan Mora, Farwell, 22-6 1/2

Hesston Marshall, Wheeler, 22-6 1/4

Zach Wood, Panhandle, 22-5 3/4

Jaxon Edwards, Valley, 22-0 1/2

Dustin Bryant, Wildorado, 21-10 3/4

Cutter O’Neal, Memphis, 21-8

Queshawn Poindexter, Amarillo High, 21-7 3/4

Trey Thomas, Amarillo High, 21-7 1/2


Triple Jump

Jonathan Mora, Farwell, 46-7 1/2

Pablo Perez, Perryton, 44-2 1/2

Ke’Mauri Pinkard, Tascosa, 43-9 1/2

Dustin Bryant, Wildorado, 43-7 3/4

Chance Deigan, Dalhart, 43-7 1/2

Lamont Nickelberry, 43-7 1/2

Jett Meek, Canyon, 43-6

Dario Bressler, Canyon, 43-1 1/2

Jamal Johnson, Pampa, 43-0

Skyvon White, Tulia, 42-9


Pole Vault

Eric Grassel, Bushland, 15-6

Emmanual Ibanez, Dumas, 15-0

Clint Maurer, Panhandle, 14-6

Pratt McLain, Gruver, 14-0

Shepherd Miller, Perryton, 14-0

Max Baca, Dalhart, 14-0

Slate Anderton, Stratford, 13-6

Jace Harris, Dumas, 13-6

Cuyler Feger, Perryton, 13-0

Guthrie Tongate, Shallowater, 13-0


Discus

Jack Allcorn, Olton, 171-0

Luke Holcomb, Floydada, 164-8

Kaleb Hughes, Borger, 154-2 1/2

Foster Bentley, Amarillo High, 152-7

Caleb Bernal, Palo Duro, 150-3

John Tittle, Amarillo High, 150-6

Carson Ozbun, Tascosa, 148-3

Matthew Bridges, Bushland, 148-2

Landyn Hack, Panhandle, 147-10


Shot Put

Luke Holcomb, Floydada, 56-3

Kaleb Hughes, Borger, 51-1 1/4

Gerald Luna, Memphis, 51-1

Edgar Salazar, Canadian, 50-8

Ollie Swope, Tascosa, 50-3

Daniel Chavez, Randall, 50-1

Theodore Chavez, Lazbuddie, 49-11 1/2

Erik Gray, Amarillo High, 49-5 1/2

Caleb Bernal, Palo Duro, 49-4 1/4

Rodrigo Gomez, Randall, 48-4 1/4

791 views0 comments