Search
  • Kale Steed

H.S. Boys Basketball Amarillo-area district standings including Monday and Tuesday’s schedule

Updated: Feb 18


Bushland’s Brody Sutterfield (20) goes in for a layup against Canadian earlier this season. The two teams battle for the outright District 1-3A championship Tuesday night in Canadian. [Tom Carver/ Press Pass Sports]


Boys standings


District 2-6A

Team District Overall

x-Od. Permian 8-1 26-3

x-Tascosa 8-1 23-6

x- Frenship 5-4 24-8

x-Odessa High 4-5 14-18

Midland High 2-7 14-14

Midland Lee 0-9 5-24

Tuesday’s games (7:30 p.m.)

Odessa High at Tascosa

Frenship at Midland Lee

Midland High at Odessa Permian


District 3-5A

Team District Overall

y-Amarillo High 15-0 25-8

x-Palo Duro 12-3 18-6

x-Monterey 11-4 20-12

x-Cooper 10-5 16-9

Randall 6-9 14-17

Coronado 6-9 10-16

Plainview 5-10 12-18

Caprock 2-13 4-22

Lubbock High 0-15 3-24

Tuesday’s games

Amarillo High at Coronado, 6 p.m.

Palo Duro at Caprock, 7:30 p.m.

Randall at Lubbock High, 7:30 p.m.

Monterey at Cooper, 7:30 p.m.

District 3-4A

Team District Overall

x-Levelland 6-2 24-8

x-Canyon 5-2 18-11

x-Estacado 4-3 23-9

x-Hereford 3-4 16-14

Lamesa 0-7 11-18

Tuesday’s games

Canyon at Lamesa, 6 p.m.

Hereford at Estacado, 7:30 p.m.


District 4-4A

Team District Overall

y-Pampa 7-0 27-5

x-Dalhart 6-2 20-11

x-Perryton 3-4 14-10

x-Dumas 2-5 19-12

Borger 0-7 14-14

Tuesday’s games

Pampa at Perryton, 6:30 p.m.

Dumas at Borger, 7:30 p.m.


District 1-3A

Team District Overall

x-Bushland 12-1 18-8

x-Canadian 12-1 13-2

x-Dimmitt 9-4 17-13

x-Spearman 8-6 17-13

Tulia 6-7 22-11

R.Road 4-9 6-22

Muleshoe 2–11 8-20

Friona 0-13 3-21

Monday’s game

Spearman 59, River Road 46

Tuesday’s games (6:30 p.m.)

Bushland at Canadian

Tulia at Dimmitt

Friona at Muleshoe


District 8-3A

Team District Overall

y-Childress 10-0 24-5

x-WF City View 6-3 19-8

Holliday 4-5 14-11

Henrietta 4-5 19-10

Nocona 3-6 14-13

Bowie 1-9 4-23

Monday’s games

Childress 74, Bowie 48

Tuesday’s games (6:30 p.m.)

Holliday at City View

Henrietta at Nocona

District 1-2A

Team District Overall

y-Gruver 9-0 25-4

x-Stratford 7-2 10-5

x-WT High 4-5 9-13

S-Fritch 3-6 13-19

Sunray 2-7 7-20

Boys Ranch 2-7 8-14

Tuesday’s games (6:30 p.m.)

Gruver at Boys Ranch

S-Fritch at Stratford

Sunray at WT High


District 2-2A

Team District Overall

x-Clarendon 8-1 21-7

x-Wheeler 7-2 21-8

H. Park 4-5 18-12

Wellington 3-6 12-12

Panhandle 3-6 15-17

Memphis 2-7 15-13

Tuesday’s games (6:30 p.m.)

Highland Park at Panhandle

Clarendon at Memphis

Wellington at Wheeler


District 3-2A

Team District Overall

y-Vega 7-0 22-5

x-Olton 5-2 17-11

x-Farwell 4-3 20-10

Bovina 1-6 5-14

Sudan 1-7 9-18

Tuesday’s games (6:30 p.m.)

Vega at Olton

Farwell at Bovina


District 1-1A

Team District Overall

y-Booker 12-0 16-12

x-Fort Elliott 9-2 14-12

Kelton 6-5 14-7

Darrouzett 5-6 12-10

Miami 5-6 8-10

Follett 1-10 4-19

Higgins 1-10 2-18

Tuesday’s games (6:30 p.m.)

Follett at Kelton

Higgins at Fort Elliott

Darrouzett at Miami


District 2-1A

Team District Overall

x-White Deer 10-1 16-12

x-Shamrock 10-2 21-10

x-Groom 8-3 14-3

Claude 5-6 11-11

McLean 3-8 4-11

Hedley 3-8 14-13

Lefors 0-11 3-17

Tuesday’s games (6:30 p.m.)

Groom at McLean

Claude at Lefors

White Deer at Hedley


District 3-1A

Team District Overall

y-Nazareth 12-0 24-7

x-Texline 10-2 22-6

x-Happy 8-4 15-16

Hartley 6-6 16-12

Channing 4-8 6-21

Wildorado 3-9 7-19

Adrian 0-12 5-21

Note: All district games completed


y-clinched district title

x-clinched playoff berth


521 views

Created by JYD Productions

  • Black Facebook Icon
  • Black Twitter Icon