Search
  • Kale Steed

H.S. Basketball Amarillo-area district standings including Tuesday’s schedule


Amarillo High guard Brendan Hausen blows past a Palo Duro defender during a District 3-5A contest last Friday at the AHS Activity Center. [Ben Jenkins/ Press Pass Sports]

Boys standings

District 3-5A

Team District Overall

Amarillo High 4-0 14-2

Randall 3-1 16-2

Palo Duro 2-2 14-2

Tascosa 2-2 5-14

Plainview 1-3 7-13

Caprock 0-4 7-7

Tuesday’s games (7 p.m.)

Tascosa at Amarillo High

Randall at Caprock

Plainview at Palo Duro


District 4-4A

Team District Overall

Canyon 4-0 11-7

Hereford 3-1 15-4

Perryton 3-1 8-6

Dumas 2-2 13-6

Pampa 0-4 6-9

Borger 0-4 4-13

Tuesday’s games (7:30 p.m.)

Dumas at Hereford

Canyon at Perryton

Borger at Pampa


District 1-3A

Team District Overall

Bushland 4-0 12-4

Dalhart 3-1 9-9

Canadian 2-2 3-4

Spearman 2-2 9-4

H. Park 1-3 7-8

R. Road 0-4 4-9

Tuesday’s games (7:30 p.m.)

Canadian at Highland Park

Spearman at River Road

Dalhart at Bushland


District 2-3A

Team District Overall

Shallowater 7-0 14-3

Abernathy 6-1 14-5

Childress 4-2 9-4

Tulia 3-4 7-8

Lub. Roosevelt 3-4 8-6

Idalou 1-6 4-10

Slaton 0-7 2-14

Tuesday’s games (7:30 p.m.)

Childress at Shallowater

Lub. Roosevelt at Slaton

Tulia at Idalou


District 3-3A

Team District Overall

Dimmitt 4-0 7-7

Brownfield 5-2 11-7

Lamesa 4-2 11-5

Littlefield 4-2 11-7

Muleshoe 1-5 4-9

Denver City 3-2 10-6

Friona 0-8 1-11

Tuesday’s games (7:30 p.m.)

Brownfield at Denver City

Friona at Muleshoe

Dimmitt at Littlefield


District 1-2A

Team District Overall

Gruver 4-0 7-10

S. Fritch 2-1 8-6

Stratford 1-2 5-8

Sunray 1-2 11-7

WT High 0-3 4-7

Tuesday’s games (7:30 p.m.)

Sunray at Sanford-Fritch

Stratford at WT High


District 2-2A

Team District Overall

Clarendon 5-0 13-4

Panhandle 4-1 12-4

Wheeler 3-2 11-5

Wellington 2-3 5-6

Shamrock 1-4 9-7

Memphis 0-5 4-11

Tuesday’s games (7:30 p.m.)

Wellington at Clarendon

Panhandle at Memphis

Wheeler at Shamrock


District 3-2A

Team District Overall

Olton 3-0 18-1

Farwell 2-1 19-2

Bovina 2-1 7-3

Vega 1-2 4-8

Boys Ranch 0-3 0-3

Tuesday’s games (7:30 p.m.)

Bovina at Olton

Farwell at Vega


District 1-1A

Team District Overall

Booker 6-0 8-8

Miami 6-1 6-8

Ft. Elliott 4-2 6-6

Follett 3-2 5-2

McLean 2-4 3-6

Darrouzett 1-6 3-8

*Lefors 0-7 0-10

Tuesday's games (7:30 p.m.)

Fort Elliott at Follett

Booker at Miami

McLean at Darrouzett


District 2-1A

Team District Overall

Valley 4-0 12-7

Hedley 3-1 10-3

Groom 3-1 5-4

Silverton 1-3 7-8

White Deer 1-3 2-14

Claude 0-4 0-12

Tuesday's games (7:30 p.m.)

Valley at Hedley

Silverton at White Deer

Claude at Groom


District 3-1A

Team District Overall

Nazareth 6-0 13-7

Texline 6-1 14-3

Wildorado 6-2 16-4

Happy 3-4 6-7

Hartley 2-4 2-4

Adrian 1-6 6-11

Tuesday's games (7:30 p.m.)

Happy at Wildorado

Adrian at Nazareth


*Lefors forfeited remainder of season


Girls Standings

District 3-5A

Team District Overall

x-Plainview 6-0 15-5

Amarillo High 5-1 14-2

Tascosa 4-2 10-11

Palo Duro 2-4 14-6

Caprock 1-5 6-13

Randall 0-6 7-16

Tuesday’s games (7 p.m.)

Amarillo High at Tascosa

Caprock at Randall

Palo Duro at Plainview


District 4-4A

Team District Overall

x-Canyon 6-0 19-1

Hereford 4-2 12-5

Perryton 4-2 11-7

Dumas 3-3 8-15

Pampa 1-5 1-16

Borger 0-6 2-17

Tuesday’s games (6 p.m.)

Dumas at Hereford

Canyon at Perryton

Borger at Pampa


District 1-3A

Team District Overall

x-Canadian 6-0 19-2

Spearman 4-2 12-7

Bushland 4-2 12-7

Dalhart 2-4 14-8

R. Road 1-5 3-17

H. Park 1-5 3-13

Friday’s games (6 p.m.)

Canadian at Highland Park

Spearman at River Road

Dalhart at Bushland


District 2-3A

Team District Overall

x-Shallowater 9-0 20-0

x-Idalou 8-1 20-3

x-Childress 6-2 9-6

Abernathy 3-6 13-11

Slaton 2-6 4-12

Tulia 1-7 8-13

Lub. Roosevelt 1-8 6-15

Tuesday’s games (6 p.m.)

Childress at Shallowater

Lub. Roosevelt at Slaton

Tulia at Idalou


District 3-3A

Team District Overall

x-Brownfield 8-0 18-0

Littlefield 7-1 8-6

Muleshoe 5-4 10-12

Denver City 3-5 6-12

Lamesa 4-5 12-11

Dimmitt 2-6 2-6

Friona 0-8 2-12

Tuesday’s games (6 p.m.)

Brownfield at Denver City

Friona at Muleshoe

Dimmitt at Littlefield


District 1-2A

Team District Overall

x-Gruver 5-0 16-2

x-Stratford 4-1 14-7

WT High 2-3 8-7

Sunray 1-3 4-11

S. Fritch 0-5 4-12

Tuesday’s games (6 p.m.)

WT High at Gruver

S. Fritch at Stratford


District 2-2A

Team District Overall

x-Panhandle 6-0 18-2

x-Wellington 6-1 16-4

Clarendon 4-3 12-7

Wheeler 2-5 5-12

Shamrock 2-5 8-12

Memphis 0-6 4-11

Tuesday’s games (6 p.m.)

Wellington at Clarendon

Panhandle at Memphis

Wheeler at Shamrock


District 3-2A

Team District Overall

Vega 4-0 14-7

Farwell 4-1 14-9

Olton 3-2 12-10

Bovina 1-3 5-8

Boys Ranch 0-4 0-4

Tuesday’s games (6 p.m.)

Bovina at Olton

Farwell at Vega


District 1-1A

Team District Overall

x-Follett 8-0 14-1

Miami 5-2 10-6

McLean 5-3 9-4

Fort Elliott 5-3 8-10

Booker 3-5 6-10

Darrouzett 2-7 3-10

*Lefors 0-8 0-12

Tuesday's games (6 p.m.)

Fort Elliott at Follett

Booker at Miami

McLean at Darrouzett


District 2-1A

Team District Overall

x-Claude 6-0 11-8

White Deer 5-1 14-9

Valley 3-3 13-6

Groom 2-4 13-9

Silverton 2-4 11-6

Hedley 0-6 2-14

Tuesday's games (6 p.m.)

Valley at Hedley

Silverton at White Deer

Claude at Groom


District 3-1A

Team District Overall

x-Nazareth 9-0 19-3

Happy 6-2 14-3

Wildorado 6-3 11-11

Hartley 5-4 8-5

Texline 3-6 6-9

Adrian 1-7 5-12

Channing 0-8 0-14

Tuesday's games (6 p.m.)

Happy at Wildorado

Adrian at Nazareth

Hartley at Channing


*Lefors forfeited remainder of season






933 views0 comments

© 2021 Press Pass Sports.          Created by JYD Productions

  • Instagram
  • Black Facebook Icon
  • Black Twitter Icon