Search
  • Kale Steed

H.S. Basketball Amarillo-area district standings including Tuesday’s schedule


Amarillo High center Cade Hornecker goes up for a bucket against Randall during a District 3-5A clash earlier this season. [Ben Jenkins/ Press Pass Sports]

Boys Standings

District 3-5A

Team District Overall

Amarillo High 3-0 13-2

Randall 2-1 15-2

Palo Duro 2-1 14-1

Tascosa 2-1 5-13

Caprock 0-3 7-6

Plainview 0-3 6-13

Tuesday’s games

No games scheduled


District 4-4A

Team District Overall

Hereford 2-0 14-3

Canyon 2-0 9-7

Perryton 2-0 7-5

Dumas 0-2 11-6

Pampa 0-2 6-7

Borger 0-2 4-11

Tuesday’s games (7:30 p.m.)

Perryton at Hereford

Borger at Dumas

Pampa at Canyon


District 1-3A

Team District Overall

Spearman 2-0 9-2

Bushland 2-0 10-4

Dalhart 1-1 7-9

Canadian 1-1 2-3

H. Park 0-2 6-7

R. Road 0-2 4-7

Tuesday’s games (7:30 p.m.)

Canadian at Spearman

Dalhart at Highland Park

Bushland at River Road


District 2-3A

Team District Overall

Shallowater 5-0 12-3

Abernathy 4-1 12-5

Childress 3-2 8-4

Tulia 3-2 7-6

Lub. Roosevelt 2-3 7-5

Idalou 1-4 4-8

Slaton 0-6 2-13

Tuesday’s games (7:30 p.m.)

Tulia at Childress

Abernathy at Idalou

Lub. Roosevelt at Shallowater


District 3-3A

Team District Overall

Dimmitt 4-0 7-7

Brownfield 4-2 10-7

Lamesa 3-2 10-5

Littlefield 3-2 10-7

Muleshoe 1-3 4-7

Denver City 2-2 9-6

Friona 0-6 1-9

Tuesday’s games (7:30 p.m.)

Muleshoe at Littlefield

Friona at Lamesa


District 1-2A

Team District Overall

Gruver 2-0 5-10

S. Fritch 1-0 7-5

Sunray 1-1 11-6

Stratford 0-1 4-7

WT High 0-2 4-6 Tuesday’s games (7:30 p.m.)

Sunray at Stratford

S. Fritch at Gruver


District 2-2A

Team District Overall

Panhandle 3-0 11-3

Clarendon 3-0 11-4

Wheeler 2-1 10-4

Wellington 1-2 4-5

Shamrock 0-3 8-6

Memphis 0-3 4-9

Tuesday’s games (7:30 p.m.)

Panhandle at Clarendon

Memphis at Shamrock

Wellington at Wheeler


District 3-2A

Team District Overall

Bovina 2-0 7-2

Farwell 1-0 18-1

Olton 1-0 16-1

Boys Ranch 0-1 0-1

Vega 0-2 2-10

Tuesday’s games (7:30 p.m.)

Olton at Boys Ranch

Bovina at Farwell


District 1-1A

Team District Overall

Booker 5-0 7-8

Miami 5-1 6-11

Fort Elliott 3-2 5-6

Follett 3-2 5-2

McLean 2-3 3-5

Darrouzett 0-5 2-7

Lefors 0-5 0-8

Tuesday’s Games (7:30 p.m.)

McLean at Fort Elliott

Lefors at Darrouzett

Booker at Follett


District 2-1A

Team District Overall

Valley 2-0 10-7

Hedley 1-1 8-3

White Deer 1-1 2-12

Silverton 1-1 7-6

Groom 1-1 3-4

Claude 0-2 0-10

Tuesday’s Games (7:30 p.m.)

Claude at Hedley

Groom at White Deer

Valley at Silverton


District 3-1A

Team District Overall

Nazareth 3-0 10-7

Texline 4-1 12-3

Wildorado 4-1 15-3

Happy 2-3 5-6

Hartley 1-4 0-3

Adrian 0-5 4-10

Tuesday’s Games (7:30 p.m.)

Hartley at Adrian

Wildorado at Nazareth


GIRLS STANDINGS

District 3-5A

Team District Overall

Plainview 5-0 14-5

Amarillo High 4-1 13-2

Tascosa 3-2 9-11

Palo Duro 2-3 14-5

Caprock 1-4 6-12

Randall 0-5 7-15

Tuesday’s games

No games scheduled


District 4-4A

Team District Overall

Canyon 4-0 17-1

Hereford 3-1 10-4

Perryton 3-1 10-6

Dumas 1-3 6-15

Pampa 1-3 1-14

Borger 0-4 2-15

Tuesday’s games (6 p.m.)

Perryton at Hereford

Borger at Dumas

Pampa at Canyon


District 1-3A

Team District Overall

Canadian 4-0 17-2

Spearman 4-0 12-5

Bushland 2-2 10-7

Dalhart 1-3 13-7

H. Park 1-3 3-11

R. Road 0-4 2-16

Tuesday’s games (6 p.m.)

Canadian at Spearman

Dalhart at Highland Park

Bushland at River Road


District 2-3A

Team District Overall

Shallowater 7-0 18-0

Idalou 6-1 18-3

Childress 5-2 8-6

Abernathy 2-5 12-10

Slaton 2-5 4-11

Tulia 1-5 8-11

Lub. Roosevelt 1-6 6-13

Tuesday’s games (6 p.m.)

Tulia at Childress

Abernathy at Idalou

Lub. Roosevelt at Shallowater


District 3-3A

Team District Overall

Brownfield 7-0 17-0

Littlefield 6-1 7-6

Muleshoe 5-2 10-10

Denver City 3-4 6-11

Lamesa 2-5 10-11

Dimmitt 1-5 1-5

Friona 0-7 2-11

Tuesday’s games (6 p.m.)

Lamesa at Denver City

Muleshoe at Littlefield

Friona at Dimmitt


District 1-2A

Team District Overall

Gruver 3-0 14-2

Stratford 2-1 12-7

WT High 2-2 8-6

Sunray 1-2 4-10

S. Fritch 0-3 4-10

Tuesday’s games (6 p.m.)

Sunray at Stratford

S. Fritch at Gruver


District 2-2A

Team District Overall

Panhandle 4-0 16-2

Wellington 3-1 13-4

Clarendon 3-2 11-6

Wheeler 2-3 5-10

Shamrock 1-4 7-11

Memphis 0-3 4-8

Tuesday’s games (6 p.m.)

Panhandle at Clarendon

Memphis at Shamrock

Wellington at Wheeler


District 3-2A

Team District Overall

Vega 3-0 12-7

Farwell 2-1 12-9

Bovina 1-2 5-7

Olton 1-2 10-10

Boys Ranch 0-1 0-2

Tuesday’s games (6 p.m.)

Olton at Boys Ranch

Bovina at Farwell


District 1-1A

Team District Overall

Follett 7-0 13-1

Miami 5-1 9-6

McLean 4-2 8-3

Fort Elliott 3-2 5-9

Booker 2-5 5-10

Darrouzett 1-5 2-9

Lefors 0-7 0-11

Tuesday’s Games (6 p.m.)

McLean at Fort Elliott

Lefors at Darrouzett

Booker at Follett


District 2-1A

Team District Overall

Claude 4-0 9-8

White Deer 3-1 12-9

Silverton 2-2 11-4

Valley 2-2 12-5

Groom 1-3 12-8

Hedley 0-4 2-12

Tuesday’s Games (6 p.m.)

Claude at Hedley

Groom at White Deer

Valley at Silverton


District 3-1A

Team District Overall

Nazareth 7-0 17-3

Happy 5-2 13-6

Wildorado 5-2 10-10

Hartley 4-3 7-4

Texline 2-5 5-8

Adrian 1-6 5-11

Channing 0-6 0-12

Tuesday’s Games (6 p.m.)

Hartley at Adrian

Texline at Channing

Wildorado at Nazareth





1,198 views0 comments

© 2021 Press Pass Sports.          Created by JYD Productions

  • Instagram
  • Black Facebook Icon
  • Black Twitter Icon