Search
  • Kale Steed

H.S. Basketball Amarillo-area district standings including Tuesday’s schedule


Panhandle coach Rob Schmucker chats with his players during a District 2-2A game against Highland Park on Friday. [John Moore/ Press Pass Sports]


Girls standings


District 2-6A

Team District Overall

x-Frenship 7-0 23-6

x-Tascosa 6-1 22-9

Midland High 3-4 10-21

Midland Lee 2-5 16-12

Odessa High 2-5 14-16

Odessa Permian 1-6 7-22

Tuesday’s games (6 p.m.)

Tascosa at Frenship

Midland Lee at Midland High

Odessa High at Odessa Permian


District 3-5A

Team District Overall

x-Amarillo High 13-0 29-2

x-Monterey 13-1 29-3

Palo Duro 7-6 13-16

Randall 7-6 16-12

Cooper 7-6 15-16

Plainview 6-7 18-10

Coronado 4-10 13-18

Caprock 3-11 9-20

Lubbock High 0-13 6-20

Tuesday’s games (6 p.m.)

Monterey at Amarillo High

Cooper at Caprock

Randall at Palo Duro

Lubbock High at Plainview


District 3-4A

Team District Overall

x-Canyon 6-0 26-1

x-Levelland 4-1 17-11

x-Hereford 3-2 19-8

Lamesa 1-5 16-14

Estacado 0-6 3-25

Tuesday’s games (6 p.m.)

Canyon at Levelland

Hereford at Lamesa


District 4-4A

Team District Overall

x-Dumas 4-1 13-14

Pampa 3-2 12-19

Dalhart 3-2 20-9

Perryton 3-3 12-14

Borger 0-5 3-24

Tuesday’s games (6 p.m.)

Dumas at Dalhart

Pampa at Borger


District 1-3A

Team District Overall

x-Bushland 10-1 17-9

x-Canadian 9-2 23-7

x-Spearman 9-2 21-10

Muleshoe 6-5 16-10

Tulia 5-6 8-20

R. Road 4-7 11-16

Friona 1-10 6-18

Dimmitt 0-11 4-24

Tuesday’s games (6 p.m.)

Bushland at Spearman

Canadian at River Road

Muleshoe at Dimmitt

Friona at Tulia


District 8-3A

Team District Overall

x-Nocona 7-0 22-9

x-Childress 5-2 21-7

Holliday 4-3 17-11

Bowie 4-3 17-14

Henrietta 1-6 1-6

WF City View 0-7 6-22

Tuesday’s games (6 p.m.)

Henrietta at Childress

Holliday at Nocona

Bowie at WF City View


District 1-2A

Team District Overall

x-Gruver 7-0 28-2

x-Stratford 6-1 17-10

WT High 4-3 15-11

Sunray 3-4 12-15

S-Fritch 1-6 7-18

Boys Ranch 0-7 6-16

Tuesday’s games (6 p.m.)

Gruver at WT High

Sunray at Stratford

S-Fritch at Boys Ranch


District 2-2A

Team District Overall

x-Wellington 7-0 25-5

x-Panhandle 6-1 25-4

x-Clarendon 5-2 18-10

Memphis 2-5 15-11

Wheeler 1-6 14-12

H. Park 1-6 11-16

Tuesday’s games (6 p.m.)

Wellington at Panhandle

H. Park at Memphis

Clarendon at Wheeler


District 3-2A

Team District Overall

x-Vega 5-0 29-0

x-Farwell 4-1 22-8

Sudan 3-2 20-6

Olton 1-5 7-23

Bovina 0-5 4-12

Tuesday’s games (6 p.m.)

Farwell at Sudan

Vega at Bovina


District 1-1A

Team District Overall

x-Higgins 7-0 17-3

Booker 5-2 10-14

Follett 4-3 10-16

Miami 5-4 16-10

Fort Elliott 2-6 10-16

Darrouzett 0-8 0-20

Tuesday’s games (6 p.m.)

Higgins at Booker

Darrouzett at Follett


District 2-1A

Team District Overall

x-Claude 10-0 25-5

White Deer 7-2 14-13

McLean 7-2 17-8

Groom 5-4 14-12

Shamrock 3-6 10-17

Hedley 1-9 5-15

Lefors 0-10 3-14

Tuesday’s games (6 p.m.)

Claude at White Deer

McLean at Hedley

Groom at Shamrock


District 3-1A

Team District Overall

x-Nazareth 10-0 23-8

Happy 8-1 16-15

Hartley 5-4 13-9

Wildorado 5-5 13-11

Texline 4-6 7-13

Channing 1-8 5-20

Adrian 0-9 9-13

Tuesday’s games (6 p.m.)

Wildorado at Channing

Texline at Hartley

Adrian at Happy


Boys standings


District 2-6A

Team District Overall

Odessa Permian 5-0 22-2

Tascosa 4-1 19-6

Frenship 3-2 22-6

Odessa High 2-3 12-16

Midland High 1-4 13-11

Midland Lee 0-5 5-20

Tuesday’s games (7:30 p.m.)

Tascosa at Frenship

Midland Lee at Midland High

Odessa High at Odessa Permian


District 3-5A

Team District Overall

x-Amarillo High 11-0 21-8

Cooper 9-2 15-6

Monterey 9-3 18-11

Palo Duro 8-3 14-6

Randall 6-6 14-14

Coronado 4-8 9-15

Plainview 3-9 10-17

Caprock 2-9 4-19

Lubbock High 0-11 3-21

Tuesday’s games (7:30 p.m.)

Monterey at Amarillo High

Cooper at Caprock

Randall at Palo Duro

Lubbock High at Plainview


District 3-4A

Team District Overall

Canyon 4-0 17-9

Hereford 2-2 15-12

Estacado 2-2 21-8

Levelland 2-2 20-8

Lamesa 0-4 11-15

Tuesday’s games (7:30 p.m.)

Canyon at Levelland

Hereford at Lamesa


District 4-4A

Team District Overall

Pampa 4-0 24-5

Dalhart 3-1 17-10

Dumas 2-2 19-9

Perryton 1-3 12-9

Borger 0-4 14-11

Tuesday’s games (7:30 p.m.)

Dumas at Dalhart

Pampa at Borger


District 1-3A

Team District Overall

Bushland 9-0 15-7

Canadian 8-1 9-2

Dimmitt 6-3 14-12

Tulia 4-5 20-9

R.Road 4-5 6-18

Spearman 4-5 14-13

Muleshoe 1-8 7-17

Friona 0-9 3-17

Tuesday’s games (7:30 p.m.)

Bushland at Spearman

Canadian at River Road

Muleshoe at Dimmitt

Friona at Tulia


District 8-3A

Team District Overall

Childress 5-0 19-5

Henrietta 3-2 18-8

WF City View 3-2 16-7

Nocona 2-3 13-10

Holliday 1-4 11-10

Bowie 1-4 4-18

Tuesday’s games (7:30 p.m.)

Henrietta at Childress

Holliday at Nocona

Bowie at WF City View


District 1-2A

Team District Overall

Gruver 5-0 21-4

Stratford 4-1 7-4

S-Fritch 2-3 12-16

WT High 2-3 7-11

Sunray 2-3 6-17

Boys Ranch 1-4 7-11

Tuesday’s games (7:30 p.m.)

Gruver at WT High

Sunray at Stratford

S-Fritch at Boys Ranch


District 2-2A

Team District Overall

Clarendon 5-0 18-6

Wheeler 4-1 18-7

Wellington 2-3 11-9

Panhandle 2-3 14-14

H. Park 1-4 15-11

Memphis 1-4 14-10

Tuesday’s games (7:30 p.m.)

Wellington at Panhandle

H. Park at Memphis

Clarendon at Wheeler


District 3-2A

Team District Overall

Vega 4-0 20-5

Olton 3-1 16-10

Farwell 2-2 17-8

Bovina 1-3 5-11

Sudan 0-4 8-15

Tuesday’s games (7:30 p.m.)

Farwell at Sudan

Vega at Bovina


District 1-1A

Team District Overall

Booker 8-0 12-12

Fort Elliott 6-1 11-11

Kelton 5-3 13-5

Miami 4-4 7-8

Darrouzett 3-5 10-9

Follett 1-6 4-15

Higgins 0-8 1-16

Tuesday’s games (7:30 p.m.)

Darrouzett at Follett

Higgins at Booker

Ft. Elliott at Kelton


District 2-1A

Team District Overall

Groom 7-1 13-1

White Deer 6-1 12-12

Shamrock 6-2 17-10

Claude 4-4 10-9

McLean 3-4 4-7

Hedley 1-7 12-12

Lefors 0-8 3-14

Tuesday’s games (7:30 p.m.)

Claude at White Deer

McLean at Hedley

Groom at Shamrock


District 3-1

Team District Overall

x-Nazareth 9-0 21-7

Texline 8-1 20-5

Happy 6-3 13-15

Hartley 4-4 15-10

Wildorado 2-7 6-17

Channing 1-7 4-19

Adrian 0-8 5-17

Tuesday’s games (7:30 p.m.)

Wildorado at Channing

Texline at Hartley

Adrian at Happy

x-clinched playoff berth

960 views

Created by JYD Productions

  • Black Facebook Icon
  • Black Twitter Icon