Search
  • Kale Steed

H.S. Basketball Amarillo-area district standings including Tuesday’s schedule


Canyon head coach Joe Lombard talks to his team during a timeout during Friday’s District 3-4A opener against Lubbock Estacado on Friday night. [Tom Carver/ Press Pass Sports]

Girls standings


District 2-6A

Team District Overall

Frenship 1-0 18-5

Tascosa 1-0 17-8

Midland High 1-0 8-16

Midland Lee 0-1 14-9

Odessa High 0-1 12-12

Odessa Permian 0-1 6-16

Tuesday’s games (6 p.m.)

Odessa High at Tascosa

Frenship at Midland Lee

Midland High at Odessa Permian


District 3-5A

Team District Overall

Amarillo High 8-0 24-2

Monterey 7-1 22-3

Palo Duro 4-4 10-14

Randall 4-4 13-10

Cooper 4-4 12-14

Plainview 4-4 16-7

Coronado 3-5 12-13

Caprock 2-6 8-16

Lubbock High 0-8 6-16

Tuesday’s games (6 p.m.)

Amarillo High at Lubbock Cooper

Palo Duro at Lubbock Coronado

Lubbock Monterey at Lubbock High

Plainview at Caprock


District 3-4A

Team District Overall

Canyon 1-0 21-1

Levelland 1-0 14-10

Hereford 0-0 16-6

Lamesa 0-1 16-9

Estacado 0-1 3-20

Tuesday’s games (6 p.m.)

Hereford at Estacado

Canyon at Lamesa


District 4-4A

Team District Overall

Dalhart 1-0 18-7

Dumas 1-0 10-13

Pampa 0-0 9-17

Perryton 0-1 9-12

Borger 0-1 3-20

Tuesday’s games (6 p.m.)

Pampa at Perryton

Dumas at Borger


District 1-3A

Team District Overall

Spearman 5-0 17-8

Bushland 5-0 11-8

Canadian 4-1 18-6

Tulia 2-3 6-17

Muleshoe 2-3 12-8

R. Road 2-3 9-12

Friona 0-5 5-13

Dimmitt 0-5 4-18

Tuesday’s games (6 p.m.)

Spearman at Bushland

River Road at Canadian

Dimmitt at Muleshoe

Tulia at Friona


District 8-3A

Team District Overall

Childress 1-0 17-5

Nocona 1-0 16-9

Bowie 1-0 11-8

Holliday 0-1 13-9

WF City View 0-1 6-16

Henrietta 0-1 0-1

Tuesday’s games (6 p.m.)

Bowie at Childress

Henrietta at Nocona

Holliday at City View


District 1-2A

Team District Overall

Gruver 1-0 22-2

WT High 1-0 12-8

Stratford 1-0 12-9

Sunray 0-1 9-12

Boys Ranch 0-1 6-10

S-Fritch 0-1 6-13

Tuesday’s games (6 p.m.)

Gruver at Boys Ranch

S-Fritch at Stratford

Sunray at WT High


District 2-2A

Team District Overall

Panhandle 1-0 20-3

Wellington 1-0 19-5

Wheeler 1-0 14-6

Clarendon 0-1 14-9

Memphis 0-1 13-7

H. Park 0-1 10-11

Tuesday’s games (6 p.m.)

Clarendon at Memphis

H. Park at Panhandle

Wellington at Wheeler


District 3-2A

Team District Overall

Sudan 1-0 18-5

Farwell 1-0 18-6

Vega 0-0 24-0

Farwell 1-0 18-6

Bovina 0-1 4-7

Tuesday’s games (6 p.m.)

Vega at Olton

Farwell at Bovina


District 1-1A

Team District Overall

Higgins 3-0 13-3

Follett 3-0 9-13

Miami 2-2 11-8

Fort Elliott 1-2 9-13

Booker 1-2 6-14

Darrouzett 0-4 0-16

Tuesday’s games (6 p.m.)

Follett at Higgins

Booker at Fort Elliott


District 2-1A

Team District Overall

Claude 5-0 20-5

McLean 3-1 13-7

Groom 3-1 12-9

White Deer 3-1 10-12

Shamrock 1-3 8-14

Lefors 0-4 3-8

Hedley 0-5 4-11

Tuesday’s games (6 p.m.)

Groom at White Deer

McLean at Shamrock

Lefors at Hedley


District 3-1A

Team District Overall

Nazareth 5-0 17-8

Happy 4-0 12-14

Wildorado 2-2 9-6

Texline 2-3 5-10

Hartley 1-3 9-8

Channing 1-3 5-15

Adrian 0-4 9-8

Tuesday’s games (6 p.m.)

Happy at Adrian

Texline at Hartley

Channing at Wildorado


Boys standings


District 3-5A

Team District Overall

Amarillo High 6-0 16-8

Palo Duro 5-1 11-4

Cooper 4-2 13-9

Monterey 4-2 12-10

Randall 3-4 11-12

Coronado 2-4 8-11

Plainview 2-5 9-13

Caprock 1-5 3-15

Lubbock High 0-6 3-16

Friday’s games (7:30 p.m.)

Monterey at Randall

Amarillo High at Lubbock High

Palo Duro at Lubbock Cooper


District 1-3A

Team District Overall

Bushland 3-0 9-7

Canadian 3-0 4-1

Spearman 2-1 12-8

R.Road 2-1 4-14

Tulia 1-2 17-6

Dimmitt 1-2 9-11

Muleshoe 0-3 6-12

Friona 0-3 3-11

Friday’s games (7:30 p.m.)

Bushland at Tulia

Canadian at Dimmitt

Muleshoe at River Road

Friona at Spearman

District 1-1A

Team District Overall

Booker 3-0 7-12

Fort Elliott 2-0 7-10

Darrouzett 2-1 9-6

Miami 1-1 4-5

Kelton 1-2 8-4

Follett 0-2 3-11

Higgins 0-3 1-11

Tuesday’s games (7:30 p.m.)

Follett at Higgins

Booker at Fort Elliott

Miami at Kelton


District 2-1A

Team District Overall

Groom 3-0 9-0

White Deer 2-0 8-11

McLean 2-0 3-3

Shamrock 1-2 12-10

Claude 1-2 7-7

Lefors 0-2 3-8

Hedley 0-3 11-7

Tuesday’s games (7:30 p.m.)

Groom at White Deer

McLean at Shamrock

Lefors at Hedley


District 3-1A

Team District Overall

Nazareth 4-0 16-6

Texline 3-1 14-5

Happy 3-1 10-13

Hartley 1-2 12-8

Channing 1-2 4-15

Adrian 0-3 5-12

Wildorado 0-3 4-14

Tuesday’s games (7:30 p.m.)

Happy at Adrian

Texline at Hartley

Channing at Wildorado




655 views

Created by JYD Productions

  • Black Facebook Icon
  • Black Twitter Icon