Created by JYD Productions 

Search
  • Kale Steed

H.S. Basketball Amarillo-area district standings including Friday’s schedule


The Amarillo High boys basketball team moved to 12-0 in District 3-5A after beating Lubbock Monterey on Tuesday. [Ben Jenkins/ Press Pass Sports]

Boys standings


District 2-6A

Team District Overall

Odessa Permian 6-0 23-2

Tascosa 5-1 20-6

Frenship 3-3 22-7

Odessa High 2-4 12-17

Midland High 2-4 14-11

Midland Lee 0-6 5-21

Friday’s games (7:30 p.m.)

Midland High at Tascosa

Frenship at Odessa High

Odessa Permian at Midland Lee


District 3-5A

Team District Overall

x-Amarillo High 12-0 22-8

x-Cooper 10-2 16-6

Palo Duro 9-3 15-6

Monterey 9-4 18-12

Randall 6-7 14-15

Coronado 4-8 9-15

Plainview 4-9 11-17

Caprock 2-10 4-20

Lubbock High 0-12 3-22

Friday’s games (7:30 p.m.)

Amarillo High at Randall

Palo Duro at Lubbock High

Caprock at Coronado

Plainview at Cooper


District 3-4A

Team District Overall

Canyon 4-1 17-10

Hereford 3-2 16-12

Levelland 3-2 21-8

Estacado 2-2 21-8

Lamesa 0-5 11-16

Friday’s games (7:30 p.m.)

Levelland at Hereford

Lamesa at Estacado


District 4-4A

Team District Overall

Pampa 5-0 25-5

Dalhart 4-1 18-10

Dumas 2-3 19-10

Perryton 1-3 12-9

Borger 0-5 14-12

Friday’s games (7:30 p.m.)

Dalhart at Pampa

Borger at Perryton


District 1-3A

Team District Overall

Bushland 9-1 15-8

Canadian 9-1 10-2

Dimmitt 7-3 15-12

Tulia 5-5 21-9

Spearman 5-5 15-12

R.Road 4-6 6-19

Muleshoe 1-9 7-18

Friona 0-10 3-18

Friday’s games (7:30 p.m.)

Tulia at Bushland

Dimmitt at Canadian

River Road at Muleshoe

Spearman at Friona


District 8-3A

Team District Overall

Childress 6-0 20-5

WF City View 4-2 17-7

Henrietta 3-3 18-9

Nocona 2-4 13-11

Holliday 2-4 12-10

Bowie 1-5 4-19

Friday’s games (7:30 p.m.)

Nocona at Childress

City View at Henrietta

Holliday at Bowie


District 1-2A

Team District Overall

x-Gruver 6-0 22-4

Stratford 5-1 8-4

S-Fritch 3-3 13-16

WT High 2-4 7-12

Sunray 1-5 6-18

Boys Ranch 1-5 7-12

Friday’s games (7:30 p.m.)

Stratford at Gruver

Boys Ranch at WT High

S-Fritch at Sunray


District 2-2A

Team District Overall

Clarendon 5-1 18-7

Wheeler 5-1 19-7

Wellington 3-3 12-9

Panhandle 2-4 14-15

H. Park 2-4 16-11

Memphis 1-5 14-11

Friday’s games (7:30 p.m.)

Panhandle at Clarendon

Memphis at Wheeler

H.Park at Wellington


District 3-2A

Team District Overall

Vega 5-0 21-5

Olton 3-1 16-10

Farwell 3-2 18-8

Bovina 1-4 5-12

Sudan 0-5 8-16

Friday’s games (7:30 p.m.)

Sudan at Vega

Bovina at Olton


District 1-1A

Team District Overall

x-Booker 9-0 13-12

Fort Elliott 7-1 12-11

Kelton 5-4 13-6

Miami 4-4 7-8

Darrouzett 4-5 11-9

Follett 1-7 4-16

Higgins 0-9 1-17

Friday’s games (7:30 p.m.)

Kelton at Miami

Follett at Higgins

Booker at Ft. Elliott


District 2-1A

Team District Overall

White Deer 7-1 13-12

Shamrock 7-2 18-10

Groom 7-2 13-2

Claude 4-5 10-10

McLean 3-5 4-8

Hedley 2-7 13-12

Lefors 0-8 3-14

Friday’s games (7:30 p.m.)

White Deer at Groom

Shamrock at McLean

Hedley at Lefors

District 3-1

Team District Overall

x-Nazareth 9-0 21-7

Texline 9-1 21-5

Happy 7-3 14-15

Hartley 4-5 15-11

Channing 2-7 5-19

Wildorado 2-8 6-18

Adrian 0-9 5-18

Friday’s games (7:30 p.m.)

Texline at Nazareth

Hartley at Happy

Adrian at Channing


Girls standings


District 2-6A

Team District Overall

y-Frenship 8-0 24-6

x-Tascosa 6-2 22-10

Midland High 3-5 10-22

Midland Lee 3-5 17-12

Odessa High 3-5 15-16

Odessa Permian 1-7 7-23

Friday’s games (6 p.m.)

Midland High at Tascosa

Frenship at Odessa High

Odessa Permian at Midland Lee


District 3-5A

Team District Overall

y-Amarillo High 14-0 30-2

x-Monterey 13-2 29-4

Palo Duro 8-6 14-16

Cooper 8-6 16-16

Randall 7-7 16-13

Plainview 7-7 18-10

Coronado 4-10 13-18

Caprock 3-12 9-21

Lubbock High 0-14 6-21

Friday’s games (6 p.m.)

Amarillo High at Randall

Palo Duro at Lubbock High

Caprock at Coronado

Plainview at Cooper


District 3-4A

Team District Overall

x-Canyon 7-0 27-1

x-Levelland 4-2 17-12

x-Hereford 4-2 20-8

Lamesa 1-6 16-15

Estacado 0-6 3-25

Friday’s games (6 p.m.)

Levelland at Hereford

Lamesa at Estacado


District 4-4A

Team District Overall

x-Dumas 4-2 13-15

x-Pampa 4-2 13-19

x-Dalhart 4-2 20-9

x-Perryton 3-3 12-14

Borger 0-6 3-25

Friday’s games (6 p.m.)

Dalhart at Pampa

Borger at Perryton


District 1-3A

Team District Overall

x-Bushland 11-1 18-9

x-Canadian 10-2 24-7

x-Spearman 9-3 21-11

Muleshoe 7-5 17-10

Tulia 6-6 9-20

R. Road 4-8 11-17

Friona 1-11 6-19

Dimmitt 0-12 4-25

Friday’s games (6 p.m.)

Tulia at Bushland

Dimmitt at Canadian

River Road at Muleshoe

Spearman at Friona

District 8-3A

Team District Overall

x-Nocona 8-0 23-9

x-Childress 6-2 22-7

x-Bowie 5-3 18-14

x-Holliday 4-4 17-12

Henrietta 1-7 1-7

WF City View 0-8 6-23

Friday’s games (6 p.m.)

Nocona at Childress

City View at Henrietta

Holliday at Bowie


District 1-2A

Team District Overall

x-Gruver 8-0 29-2

x-Stratford 7-1 18-10

x-WT High 4-4 15-12

Sunray 3-5 12-16

S-Fritch 1-7 7-19

Boys Ranch 1-7 6-17

Friday’s games (6 p.m.)

Stratford at Gruver

Boys Ranch at WT High

S-Fritch at Sunray


District 2-2A

Team District Overall

x-Wellington 8-0 26-5

x-Panhandle 6-2 25-5

x-Clarendon 6-2 19-10

x-Memphis 3-5 16-11

Wheeler 1-7 14-13

H. Park 1-7 11-17

Friday’s games (6 p.m.)

Panhandle at Clarendon

Memphis at Wheeler

H.Park at Wellington


District 3-2A

Team District Overall

x-Vega 6-0 30-0

x-Farwell 4-2 22-9

x-Sudan. 4-2 21-6

Olton 1-5 7-23

Bovina 0-6 4-13

Friday’s games (6 p.m.)

Sudan at Vega

Bovina at Olton


District 1-1A

Team District Overall

y-Higgins 8-0 18-3

Booker 5-3 10-15

Follett 5-3 11-16

Miami 5-4 16-10

Fort Elliott 2-6 10-16

Darrouzett 0-9 0-21

Friday’s games (6 p.m.)

Follett at Higgins

Booker at Ft. Elliott


District 2-1A

Team District Overall

x-Claude 11-0 26-5

x-McLean 8-2 18-8

White Deer 7-3 14-14

Groom 6-4 15-12

Shamrock 3-7 10-18

Hedley 1-10 5-16

Lefors 0-10 3-14

Friday’s games (6 p.m.)

White Deer at Groom

Shamrock at McLean

Hedley at Lefors


District 3-1A

Team District Overall

x-Nazareth 10-0 23-8

x-Happy 9-1 17-15

Hartley 6-4 14-9

Wildorado 6-5 14-11

Texline 4-7 7-14

Channings 1-9 5-21

Adrian 0-10 9-15

Friday’s games (6 p.m.)

Texline at Nazareth

Hartley at Happy

Adrian at Channing


y-clinched district title

x-clinched playoff berth

626 views
  • Black Facebook Icon
  • Black Twitter Icon