Search
  • Kale Steed

H.S. Basketball Amarillo-area district standings including Friday’s schedule


Canadian’s Grant McCook, left, shoots a jumper over Bushland defender Cole Mosley during a District 1-3A matchup Tuesday at the Falcons Gym. [Tom Carver/ Press Pass Sports]

Boys standings


District 2-6A

Team District Overall

Odessa Permian 4-0 21-2

Tascosa 3-1 18-6

Frenship 2-2 21-6

Odessa High 2-2 12-15 Midland High 1-3 15-10

Midland Lee 0-4 4-20

Friday’s games (7:30 p.m.)

Tascosa at Odessa High

Midland Lee at Frenship

Odessa Permian at Midland High


District 3-5A

Team District Overall

Amarillo High 11-0 21-8

Palo Duro 8-2 14-5

Monterey 8-3 16-11 Cooper 7-3 16-10

Randall 5-6 13-14

Coronado 4-7 10-14 Plainview 3-8 10-16

Caprock 1-10 3-20

Lubbock High 0-10 3-20

Friday’s games (7:30 p.m.)

Plainview at Randall

Palo Duro at Monterey

Caprock at Lubbock High

Coronado at Cooper


District 3-4A

Team District Overall

Canyon 3-0 16-9

Estacado 2-1 21-7

Levelland 2-2 20-8 Hereford 1-2 14-12

Lamesa 0-3 11-14

Friday’s games (7:30 p.m.)

Estacado at Hereford

Lamesa at Canyon


District 4-4A

Team District Overall

Pampa 3-0 22-5

Dalhart 3-1 17-10

Perryton 1-2 12-8

Dumas 1-2 18-9

Borger 0-3 14-10

Friday’s games (7:30 p.m.)

Perryton at Pampa

Borger at Dumas

District 1-3A

Team District Overall

Bushland 8-0 14-7

Canadian 7-1 8-2

Dimmitt 6-2 14-11

Tulia 4-4 20-8

R.Road 3-5 5-18

Spearman 3-5 13-12

Muleshoe 1-7 7-16

Friona 0-8 3-16

Friday’s games (7:30 p.m.)

Canadian at Tulia

Dimmitt at Bushland

Muleshoe at Spearman

River Road at Friona


District 8-3A

Team District Overall

Childress 4-0 18-5

Nocona 2-2 13-9

Henrietta 2-2 17-8

WF City View 2-2 15-7 Holliday 1-3 11-9

Bowie 1-3 4-17

Friday’s games (7:30 p.m.)

Childress at Bowie

Nocona at Henrietta

City View at Holliday


District 1-2A

Team District Overall

Gruver 4-0 19-4

Stratford 3-1 5-4 S-Fritch 2-2 12-14

WT High 2-2 7-9

Boys Ranch 1-3 7-9

Sunray 0-4 4-17

Friday’s games (7:30 p.m.)

Boys Ranch at Gruver

Stratford at Sanford-Fritch

WT High at Sunray


District 2-2A

Team District Overall

Clarendon 4-0 17-6

Wheeler 3-1 17-7

Wellington 2-2 11-8

H. Park 1-3 15-10

Panhandle 1-3 13-14

Memphis 1-3 14-8

Friday’s games (7:30 p.m.)

Memphis at Clarendon

Panhandle at Highland Park

Wheeler at Wellington


District 3-2A

Team District Overall

Vega 3-0 19-5

Olton 3-0 16-9

Farwell 1-2 16-8

Bovina 1-2 5-10

Sudan 0-4 8-15

Friday’s games (7:30 p.m.)

Olton at Vega

Bovina at Farwell


District 1-1A

Team District Overall

Booker 7-0 11-12

Fort Elliott 5-1 10-11

Kelton 4-3 11-5

Miami 4-3 7-7 Darrouzett 3-4 10-8

Follett 1-6 4-15

Higgins 0-7 1-15

Friday’s games (7:30 p.m.)

Miami at Fort Elliott

Booker at Darrouzett

Kelton at Higgins

District 2-1A

Team District Overall

White Deer 6-0 12-11

Groom 5-1 11-1

Shamrock 4-2 15-10

Claude 3-3 9-8

McLean 2-4 3-7

Hedley 1-5 12-10

Lefors 0-6 3-12

Friday’s games (7:30 p.m.)

Shamrock at Claude

Lefors at McLean

Hedley at Groom


District 3-1

Team District Overall

Nazareth 7-0 19-7

Texline 6-1 18-5

Happy 4-3 11-15

Hartley 4-3 15-9

Wildorado 2-5 6-15

Channing 1-6 4-18

Adrian 0-6 5-15

Friday’s games (7:30 p.m.)

Nazareth at Hartley

Happy at Wildorado

Texline at Adrian

Girls standings


District 2-6A

Team District Overall

Frenship 6-0 22-6

Tascosa 5-1 21-9

Midland Lee 2-4 16-11

Odessa High 2-4 14-15

Midland High 2-4 9-21

Odessa Permian 1-5 7-21

Friday’s games (6 p.m.)

Tascosa at Odessa High

Midland Lee at Frenship

Odessa Permian at Midland High


District 3-5A

Team District Overall

x-Amarillo High 13-0 29-2

x-Monterey 11-1 26-3

Palo Duro 7-5 13-15

Randall 8-5 16-11

Cooper 6-6 13-17

Plainview 5-6 17-9

Coronado 3-9 12-17

Caprock 2-11 8-21

Lubbock High 0-12 6-19

Friday’s games (6 p.m.)

Plainview at Randall

Palo Duro at Monterey

Caprock at Lubbock High

Coronado at Cooper


District 3-4A

Team District Overall

Canyon 5-0 25-1

Levelland 4-1 17-11

Hereford 2-2 18-8

Lamesa 1-4 16-13

Estacado 0-5 3-24

Friday’s games (6 p.m.)

Estacado at Hereford

Lamesa at Canyon


District 4-4A

Team District Overall

Dumas 4-1 13-14

Perryton 3-2 12-13

Dalhart 3-2 20-9

Pampa 2-2 11-19

Borger 0-5 3-24

Friday’s games (6 p.m.)

Perryton at Pampa

Borger at Dumas


District 1-3A

Team District Overall

Bushland 9-1 16-9

Canadian 8-2 22-7

Spearman 8-2 20-10

Muleshoe 6-4 16-9

Tulia 5-5 8-19

R. Road 3-7 10-16

Friona 1-9 6-17

Dimmitt 0-10 4-23

Friday’s games (6 p.m.)

Canadian at Tulia

Dimmitt at Bushland

Muleshoe at Spearman

River Road at Friona

District 8-3A

Team District Overall

Nocona 6-0 21-9

Childress 5-1 21-6

Holliday 3-3 16-11

Bowie 3-3 16-14

Henrietta 1-5 1-5

WF City View 0-6 6-21

Friday’s games (6 p.m.)

Childress at Bowie

Nocona at Henrietta

City View at Holliday


District 1-2A

Team District Overall

x-Gruver 6-0 27-2

Stratford 5-1 16-10

WT High 4-2 15-10

Sunray 2-4 11-15

S-Fritch 1-5 7-17

Boys Ranch 0-6 6-15

Friday’s games (6 p.m.)

Boys Ranch at Gruver

Stratford at Sanford-Fritch

WT High at Sunray


District 2-2A

Team District Overall

x-Wellington 6-0 24-5

Panhandle 5-1 24-4

Clarendon 3-2 17-10

Memphis 2-4 15-10

Wheeler 1-5 14-11

H. Park 1-5 11-15

Friday’s games (6 p.m.

Memphis at Clarendon

Panhandle at Highland Park

Wheeler at Wellington


District 3-2A

Team District Overall

Vega 3-0 28-0

Farwell 3-1 20-7

Sudan 3-1 20-6

Bovina 0-3 4-10

Olton 0-4 6-22

Friday’s games (6 p.m.)

Olton at Vega

Bovina at Farwell


District 1-1A

Team District Overall

x-Higgins 7-0 17-3

Booker 4-2 9-14

Follett 4-3 10-16

Miami 4-4 15-10

Fort Elliott 2-5 10-15

Darrouzett 0-7 0-19

Friday’s games (6 p.m.)

Miami at Fort Elliott

Booker at Darrouzett


District 2-1A

Team District Overall

x-Claude 9-0 24-5

White Deer 7-2 14-13

McLean 6-2 16-8

Groom 4-4 13-12

Shamrock 3-5 10-16

Hedley 1-8 5-14

Lefors 0-9 3-13

Friday’s games (6 p.m.)

Shamrock at Claude

Lefors at McLean

Hedley at Groom


District 3-1A

Team District Overall

x-Nazareth 9-0 22-8

x-Happy 7-1 15-15

Hartley 5-3 13-8

Wildorado 5-4 13-10

Texline 3-6 6-13

Channing 1-8 5-20

Adrian 0-8 9-12

Friday’s games (6 p.m.)

Nazareth at Hartley

Happy at Wildorado

Texline at Adrian


x-clinched playoff berth


398 views

Created by JYD Productions

  • Black Facebook Icon
  • Black Twitter Icon