Search
  • Kale Steed

H.S. Basketball Amarillo-area district standings including Friday’s schedule

Updated: Jan 17


Bushland’s Skyler Jaco leaps over Spearman’s Jackson Riggins during a District 1-3A contest Tuesday in Bushland. [Tom Carver/ Press Pass Sports]


Boys standings


District 2-6A

Team District Overall

Odessa Permian 0-0 17-2

Frenship 0-0 19-5

Tascosa 0-0 15-5

Midland High 0-0 12-7

Odessa High 0-0 10-13

Midland Lee 0-0 4-15

Friday’s games (7:30 p.m.)

Tascosa at Midland High

Odessa High at Frenship

Midland Lee at Odessa Permian


District 3-5A

Team District Overall

Amarillo High 7-0 17-8

Palo Duro 6-1 12-4

Monterey 5-2 13-10

Cooper 4-3 13-10

Randall 3-4 11-12

Plainview 3-5 10-13 Coronado 2-5 8-12

Caprock 1-6 3-16

Lubbock High 0-7 3-17

Friday’s games (7:30 p.m.)

Coronado at Amarillo High

Caprock at Palo Duro

Lubbock High at Randall

Cooper at Monterey


District 3-4A

Team District Overall

Estacado 0-0 19-6

Levelland 0-0 18-6

Canyon 0-0 13-9

Hereford 0-0 12-10

Lamesa 0-0 11-11

Friday’s games (7:30 p.m.)

Levelland at Canyon

Lamesa at Hereford


District 4-4A

Team District Overall

Pampa 0-0 20-5

Dumas 0-0 17-7

Borger 0-0 14-7 Dalhart 0-0 14-9

Perryton 0-0 11-6

Friday’s games (7:30 p.m.)

Dalhart at Dumas

Borger at Pampa


District 1-3A

Team District Overall

Bushland 4-0 10-7

Canadian 4-0 5-1

Dimmitt 2-2 10-11

Spearman 2-2 12-9

R.Road 2-2 4-15

Tulia 2-2 18-6

Muleshoe 0-4 6-13

Friona 0-4 3-12

Friday’s games (7:30 p.m.)

Friona at Bushland

Muleshoe at Canadian

Spearman at Tulia

River Road at Dimmitt


District 8-3A

Team District Overall

Henrietta 0-0 15-6

Childress 0-0 14-5

WF City View 0-0 13-5

Nocona 0-0 11-7

Holliday 0-0 10-6

Bowie 0-0 3-14

Friday’s games (7:30 p.m.)

Childress at Henrietta

Nocona at Holliday

WF City View at Bowie


District 1-2A

Team District Overall

Boys Ranch 0-0 6-6

Gruver 0-0 15-4

S-Fritch 0-0 10-12

Sunray 0-0 4-13

Stratford 0-0 2-3

WT High 0-0 5-7

Friday’s games (7:30 p.m.)

WT High at Gruver

Stratford at Sunray

Boys Ranch S-Fritch


District 2-2A

Team District Overall

H. Park 0-0 14-7

Memphis 0-0 13-5

Clarendon 0-0 13-6

Wheeler 0-0 13-7

Panhandle 0-0 12-11

Wellington 0-0 9-6

Friday’s games (7:30 p.m.)

Panhandle at Wellington

Wheeler at Clarendon

Memphis at H. Park


District 3-2A

Team District Overall

Vega 0-0 16-5

Farwell 0-0 15-7

Olton 0-0 12-9

Sudan 0-0 8-11

Bovina 0-0 4-8

Friday’s games (7:30 p.m.)

Sudan at Farwell

Bovina at Vega


District 1-1A

Team District Overall

Booker 4-0 8-12

Fort Elliott 2-1 7-11

Darrouzett 2-1 9-6

Kelton 2-2 9-4

Miami 1-2 4-6

Follett 1-2 4-11

Higgins 0-4 1-12

Friday’s games (7:30 p.m.)

Higgins at Darrouzett

Miami at Booker

Fort Elliott at Follett


District 2-1A

Team District Overall

White Deer 3-0 9-11

Groom 3-1 9-1

McLean 2-1 3-4

Shamrock 2-2 13-10

Claude 1-2 7-7

Hedley 1-3 12-7

Lefors 0-3 3-9

Friday’s games (7:30 p.m.)

Claude at Groom

Shamrock at Lefors

White Deer at McLean


District 3-1

Team District Overall

Nazareth 4-0 16-7

Texline 4-1 15-5

Happy 4-1 11-13

Hartley 1-3 12-9

Wildorado 1-3 5-13

Channing 1-3 4-15

Adrian 0-4 5-13

Friday’s games (7:30 p.m.)

Wildorado at Adrian

Happy at Nazareth

Channing at Hartley


Girls standings


District 2-6A

Team District Overall

Frenship 2-0 19-5

Tascosa 2-0 18-8

Odessa Permian 1-1 7-16

Midland High 1-1 8-17

Midland Lee 0-2 14-10

Odessa High 0-2 12-13

Friday’s games (6 p.m.)

Tascosa at Midland High

Odessa High at Frenship

Midland Lee at Odessa Permian


District 3-5A

Team District Overall

Amarillo High 9-0 25-2

Monterey 8-1 23-3

Palo Duro 5-4 11-14

Plainview 5-4 17-7

Randall 4-4 13-10

Cooper 4-5 12-15

Coronado 3-6 12-14

Caprock 2-7 8-17

Lubbock High 0-9 6-17

Friday’s games (6 p.m.)

Coronado at Amarillo High

Caprock at Palo Duro

Lubbock High at Randall

Cooper at Monterey


District 3-4A

Team District Overall

Canyon 2-0 22-1

Hereford 1-0 17-6

Levelland 1-0 14-10

Lamesa 0-2 16-10

Estacado 0-2 3-21

Friday’s games (6 p.m.)

Levelland at Canyon

Lamesa at Hereford


District 4-4A

Team District Overall

Dumas 2-0 11-13

Dalhart 1-0 18-7

Perryton 1-1 10-12

Pampa 0-1 9-18

Borger 0-2 3-21

Friday’s games (6 p.m.)

Dalhart at Dumas

Borger at Pampa


District 1-3A

Team District Overall

Bushland 6-0 12-8

Spearman 5-1 17-9

Canadian 5-1 19-6

Tulia 3-3 7-17

Muleshoe 3-3 13-8

R. Road 2-4 9-13

Friona 0-6 5-14

Dimmitt 0-6 4-19

Friday’s games (6 p.m.)

Friona at Bushland

Muleshoe at Canadian

Spearman at Tulia

River Road at Dimmitt


District 8-3A

Team District Overall

Childress 2-0 18-5

Nocona 2-0 17-9

Bowie 1-1 11-9

Holliday 1-1 14-9

WF City View 0-1 6-16

Henrietta 0-2 0-2

Friday’s games (6 p.m.)

Childress at Henrietta

Nocona at Holliday

WF City View at Bowie


District 1-2A

Team District Overall

Gruver 2-0 23-2

WT High 2-0 13-8

Stratford 2-0 13-9

Sunray 0-2 9-13

Boys Ranch 0-2 6-11

S-Fritch 0-2 6-14

Fridays games (6 p.m.)

WT High at Gruver

Stratford at Sunray

Boys Ranch S-Fritch


District 2-2A

Team District Overall

Panhandle 2-0 21-3

Wellington 2-0 20-5

Wheeler 1-1 14-7

Clarendon 1-1 15-9

Memphis 0-2 13-8

H. Park 0-2 10-12

Friday’s games (6 p.m.)

Panhandle at Wellington

Wheeler at Clarendon

Memphis at H. Park


District 3-2A

Team District Overall

Farwell 2-0 18-6

Vega 1-0 26-0

Sudan 1-0 18-5

Olton 0-2 6-20

Bovina 0-2 4-8

Friday’s games (6 p.m.)

Sudan at Farwell

Bovina at Vega


District 1-1A

Team District Overall

Higgins 4-0 14-3

Follett 3-1 9-14

Miami 2-2 11-8

Booker 2-2 7-14

Fort Elliott 1-3 9-13

Darrouzett 0-4 0-16

Friday’s games (6 p.m.)

Higgins at Darrouzett

Miami at Booker

Fort Elliott at Follett

District 2-1A

Team District Overall

Claude 5-0 20-5

McLean 4-1 14-7

White Deer 4-1 11-12

Groom 3-2 12-10

Shamrock 1-4 8-15

Hedley 1-5 5-11

Lefors 0-5 3-9

Friday’s games (6 p.m.)

Claude at Groom

Shamrock at Lefors

White Deer at McLean

District 3-1A

Team District Overall

Nazareth 5-0 18-8

Happy 5-0 13-14

Wildorado 2-2 9-6

Hartley 2-3 10-8

Texline 2-4 5-11

Channing 1-3 5-15

Adrian 0-5 9-9

Friday’s games (6 p.m.) Wildorado at Adrian

Happy at Nazareth

Channing at Hartley










0 views

Created by JYD Productions

  • Black Facebook Icon
  • Black Twitter Icon