Search
  • Kale Steed

H.S. Basketball Amarillo-area district standings including Friday’s schedule


Amarillo High’s Brendan Hausen (15) drives against Randall’s Aaron Ovalle (1) during a District 3-5A game Tuesday night. [Tom Carver/ Press Pass Sports]

Boys standings

District 3-5A

Team District Overall

Amarillo High 5-0 15-8

Palo Duro 4-1 10-4

Cooper 4-1 13-8

Monterey 3-2 11-10

Randall 3-3 11-11

Coronado 2-3 8-10

Plainview 1-5 8-13

Caprock 1-5 3-15

Lubbock High 0-5 3-15

Friday’s games (7:30 p.m.)

Monterey at Randall

Amarillo High at Lubbock High

Palo Duro at Lubbock Cooper

Plainview at Coronado


District 1-3A

Team District Overall

Bushland 2-0 7-7

Canadian 2-0 3-1

Tulia 1-1 17-5

Dimmitt 1-1 9-10

Spearman 1-1 11-8

R.Road 1-1 3-14

Muleshoe 0-2 6-11

Friona 0-2 3-10

Friday’s games (7:30 p.m.)

Bushland at Tulia

Canadian at Dimmitt

Muleshoe at River Road

Friona at Spearman

District 1-1A

Team District Overall

Booker 2-0 6-12

Fort Elliott 1-0 6-10

Kelton 1-1 8-3

Darrouzett 1-1 8-6

Miami 1-1 4-5

Follett 0-1 3-10

Higgins 0-2 1-11 Friday’s games (7:30 p.m.)

Darrouzett at Follett

Fort Elliott at Kelton

Higgins at Booker


District 2-1A

Team District Overall

Groom 2-0 8-0

White Deer 1-0 7-11

Claude 1-1 7-6

McLean 1-0 2-3

Shamrock 1-1 12-9

Hedley 0-2 11-6

Lefors 0-2 3-8

Friday’s games (7:30 p.m.)

White Deer at Claude

Hedley at McLean

Shamrock at Groom


District 3-1

Team District Overall

Nazareth 3-0 15-6

Texline 3-0 14-4

Hartley 1-1 12-7

Happy 2-1 9-13

Adrian 0-2 5-11

Channing 0-2 3-15

Wildorado 0-3 4-13

Friday’s games (7:30 p.m.)

Nazareth at Texline

Channing at Adrian

Happy at Hartley

Girls standings


District 2-6A

Team District Overall

Frenship 0-0 17-5

Tascosa 0-0 16-8

Midland Lee 0-0 14-8

Odessa High 0-0 12-11

Midland High 0-0 7-16

Odessa Permian 0-0 6-15

Friday’s games (6 p.m.)

Tascosa at Midland Lee

Odessa Permian at Frenship

Midland High at Odessa High


District 3-5A

Team District Overall

Amarillo High 7-0 24-2

Monterey 6-1 21-3

Randall 4-3 13-9

Palo Duro 4-3 10-13

Coronado 3-4 12-12

Cooper 3-4 11-14

Plainview 3-4 15-7

Caprock 2-6 8-15

Lubbock High 0-7 6-15

Friday’s games (6 p.m.)

Monterey at Randall

Amarillo High at Lubbock High

Palo Duro at Lubbock Cooper

Plainview at Coronado

District 3-4A

Team District Overall

Canyon 0-0 20-1

Hereford 0-0 16-6

Lamesa 0-0 16-8

Levelland 0-0 13-10

Estacado 0-0 3-19

Friday’s games (6 p.m.)

Estacado at Canyon

Lamesa at Levelland


District 4-4A

Team District Overall

Dalhart 0-0 17-7

Perryton 0-0 9-11

Dumas 0-0 9-13

Pampa 0-0 9-17

Borger 0-0 3-19

Friday’s games (6 p.m.)

Borger at Dalhart

Perryton at Dumas


District 1-3A

Team District Overall

Spearman 4-0 16-8

Bushland 4-0 10-8

Canadian 3-1 17-6

R. Road 2-2 9-11

Tulia 2-2 6-16

Muleshoe 1-3 11-8

Friona 0-4 5-12

Dimmitt 0-4 4-17

Friday’s games (6 p.m.)

Bushland at Tulia

Canadian at Dimmitt

Muleshoe at River Road

Friona at Spearman

District 8-3A

Team District Overall

Childress 0-0 16-5

Nocona 0-0 15-9 Holliday 0-0 13-8

Bowie 0-0 10-8 WF City View 0-0 6-15

Henrietta 0-0 x-x

Friday’s games (6 p.m.)

Childress at Holliday

Henrietta at Bowie

Nocona at WF City View


District 1-2A

Team District Overall

Gruver 0-0 21-2

WT High 0-0 11-8

Stratford 0-0 11-9

Sunray 0-0 9-11

Boys Ranch 0-0 6-9

S-Fritch 0-0 6-12

Friday’s games (6 p.m.)

Boys Ranch at Stratford

Gruver at Sunray

WT High at S. Fritch


District 2-2A

Team District Overall

Panhandle. 0-0 18-3

Wellington 0-0 18-5

Clarendon 0-0 14-8

Memphis 0-0 13-6

Wheeler 0-0 13-6

H. Park 0-0 10-9

Friday’s games (6 p.m.)

Memphis at Panhandle

Clarendon at Wellington

Wheeler at H. Park


District 3-2A

Team District Overall

Vega 0-0 23-0

Farwell 0-0 17-6

Sudan 0-0 18-5

Olton 0-0 5-13

Bovina 0-0 4-6

Friday’s games (6 p.m.)

Bovina at Sudan

Olton at Farwell

District 1-1A

Team District Overall

Follett 2-0 8-13

Higgins 2-0 12-3

Fort Elliott 1-1 9-11

Miami 1-2 10-8

Booker 0-1 5-13

Darrouzett 0-2 0-14

Friday’s games (6 p.m.)

Darrouzett at Follett

Fort Elliott at Kelton

Higgins at Booker


District 2-1A

Team District Overall

Claude 3-0 18-5

White Deer 3-0 10-11

McLean 1-1 11-7

Groom 1-1 10-9

Shamrock 1-1 8-12

Hedley 0-3 4-9

Lefors 0-3 4-9

Friday’s games (6 p.m.)

White Deer at Claude

Hedley at McLean

Shamrock at Groom


District 3-1A

Team District Overall

Nazareth 3-0 15-8

Happy 2-0 10-14

Texline 2-1 5-8

Wildorado 1-2 8-6

Hartley 1-2 9-7

Adrian 0-2 9-6

Channing 0-2 4-14

Friday’s games (6 p.m.)

Nazareth at Texline

Channing at Adrian

Happy at Hartley





0 views

Created by JYD Productions

  • Black Facebook Icon
  • Black Twitter Icon