Search
  • Kale Steed

H.S. Basketball Amarillo-area boys district standings


Randall’s Caleb Blackwell, left, and teammate Kainan Thomas celebrate after a Thomas dunk during a 100-44 District 3-5A win against Tascosa on Tuesday. [Tom Carver/ Press Pass Sports]


Boys standings

District 3-5A

Team District Overall

y-Amarillo High 8-1 18-3

x-Randall 7-2 20-3

Tascosa 4-5 7-17

Palo Duro 4-5 16-5

Plainview 4-5 10-15

Caprock 0-9 7-12

Friday’s games (7 p.m.)

Amarillo High at Tascosa

Palo Duro at Plainview

Caprock at Randall


District 4-4A

Team District Overall

y-Canyon 9-0 16-7

x-Hereford 6-3 18-6

x-Dumas 5-4 16-8

x-Perryton 5-4 8-10

Pampa 2-7 8-12

Borger 0-9 4-18

Friday’s games (6 p.m.)

Hereford at Dumas

Perryton at Canyon

Pampa at Borger


District 1-3A

Team District Overall

y-Bushland 9-0 17-4

x-Spearman 6-3 13-5

x-Canadian 5-4 6-6

x-Dalhart 5-4 11-12

H. Park 1-8 7-13

R. Road 1-8 5-13

Friday’s games (6 p.m.)

Bushland at Dalhart

Highland Park at Canadian

River Road at Spearman


District 2-3A

Team District Overall

y-Shallowater 11-0 18-3

x-Abernathy 9-2 17-6

x-Childress 7-4 12-6

Tulia 5-6 9-10

Lub. Roosevelt 4-7 9-9

Idalou 2-9 5-13

Slaton 1-11 3-18

Friday’s games (6 p.m.)

Childress at Tulia

Idalou at Abernathy

Shallowater at Lub. Roosevelt


District 3-3A

Team District Overall

x-Brownfield 9-2 15-7

x-Dimmitt 9-2 12-9

Lamesa 7-3 15-6

Littlefield 7-4 14-9

Denver City 4-6 11-10

Muleshoe 2-9 5-13

Friona 0-12 1-17

Friday’s games (6 p.m.)

Dimmitt at Brownfield

Denver City at Littlefield

Muleshoe at Lamesa


District 1-2A

Team District Overall

y-Gruver 8-0 12-10

x-S. Fritch 4-3 10-8

x-Sunray 3-4 13-9

x-Stratford 3-4 7-10

WT High 0-7 4-11

Friday’s games (6 p.m.)

S. Fritch at Sunray

WT High at Stratford


District 2-2A

Team District Overall

y-Clarendon 10-0 18-4

x-Panhandle 8-2 16-5

x-Wheeler 5-5 13-8

x-Wellington 4-6 7-9

Shamrock 3-7 11-10

Memphis 0-10 4-16

Regular season complete


District 3-2A

Team District Overall

y-Olton 7-0 22-1

x-Farwell 5-2 23-3

x-Bovina 3-4 8-6

x-Vega 2-5 5-11

Boys Ranch 1-7 1-7

Friday’s games (6 p.m.)

Olton at Bovina

Vega at Farwell

District 1-1A

Team District Overall

x-Miami 11-1 15-8

x-Booker 10-1 12-9

Ft. Elliott 6-5 8-9

Follett 5-6 6-7

McLean 4-7 6-10

Darrouzett 4-7 5-10

Friday’s games (6:15 p.m.)

Ft. Elliott at McLean

Follett at Booker

District 2-1A

Team District Overall

y-Valley 9-0 17-7

x-Hedley 7-2 14-4

x-Groom 6-3 8-6

White Deer 3-6 4-17

Silverton 2-7 8-12

Claude 0-9 0-16

Friday's games (6:15 p.m.)

Hedley at Valley

White Deer at Silverton

Groom at Claude


District 3-1A

Team District Overall

x-Nazareth 11-1 19-9

x-Texline 11-1 19-3

Wildorado 7-5 17-7

Happy 7-5 10-7

Hartley 4-8 4-8

Adrian 2-10 7-15

Thursday’s play-in games (6:30 p.m.)

Wildorado vs Happy, Panhandle HS.

y-clinched district championship

x-clinched playoff berth

801 views0 comments

© 2021 Press Pass Sports.          Created by JYD Productions

  • Instagram
  • Black Facebook Icon
  • Black Twitter Icon