Search
  • Kale Steed

H.S. Baseball local bi-district playoff pairings


River Road teammates Lance Welps, left, and Tate Upchurch open the Class 3A playoffs against Abernathy in the first of a best-of-3 series starting Friday. [Ben Jenkins/ Press Pass Sports]


Class 5A

Bi-District

Amarillo High (23-6) vs. Lubbock Monterey (11-19-1)

Game 1: 7 p.m. Friday, Moegle Field, Lubbock

Game 2: 1 p.m. Saturday, Sandie Field

Game 3: 30 minutes following Game 2, if necessary


Randall (18-13-1) vs. Lubbock Coronado (22-9)

Game 1: 7 p.m. Friday, O’Banion Field, Lubbock

Game 2: Noon Saturday, Randall

Game 3: 5 p.m. Monday, Randall, if necessary

Plainview (17-13-1) vs. Abilene Wylie (20-8) at Lamesa

Game 1: 1 p.m. Friday

Game 2: 30 minutes following Game 1

Game 3: 1 p.m. Saturday, if necessary

Tascosa (13-15) vs. Lubbock Cooper (26-4)

Game 1: 5 p.m. Friday, Cooper

Game 2: 30 minutes following Game 1

Game 3: 11 a.m. Saturday, Tascosa, if necessary

Class 4A

Bi-bistrict

Canyon (24-3) vs. San Angelo Lake View (8-17), at Lubbock Estacado

Game 1: 3 p.m. Friday

Game 2: 30 minutes following Game 2

Game 3: Noon, Saturday


Dumas (15-11) vs. Snyder (16-12), at Littlefield

Game 1: 4 p.m. Friday

Game 2: 30 minutes following Game 2

Game 3: 2 p.m. Saturday, if necessary


Hereford (10-12-2) vs. Lubbock Estacado (16-14), at Caprock

Game 1: 4:30 p.m. Friday

Game 2: 11 a.m. Saturday

Game 3: 30 minutes following Game 2, if necessary


Pampa (13-10-1) vs. Levelland (23-5), at Plainview

Game 1: 5 p.m. Friday

Game 2: 1 p.m. Saturday

Game 3: 30 minutes following Game 2, if necessary


Class 3A

Bi-district

Bushland (22-0) vs. Slaton (7-19)

Game 1: 3 p.m. Friday, Hodgetown

Game 2: 30 minutes following Game 2

Game 3: Noon, Saturday, Littlefield, if necessary


Dimmitt (20-6) vs. Childress (16-9)

Game 1: 5 p.m. Thursday, Childress

Game 2: 4 p.m. Friday, Dimmitt

Game 3: 30 minutes following Game 2, if necessary


Abernathy (18-5) vs. River Road (10-13), at Lockney

Game 1: 6 p.m. Friday

Game 2: Noon, Saturday

Game 3: 30 minutes following Game 2, if necessary


Shallowater (25-5) vs. Dalhart (11-12)

Game 1: 5 p.m. Friday, Shallowater

Game 2: 12 p.m. Saturday, Dalhart

Game 3: 30 minutes following Game 2, if necessary


Class 2A

Bi-district

West Texas (15-2) vs. Shamrock (1-10), at Palo Duro HS

Game 1: 5:00 p.m. Friday.

Game 2: 1:00 p.m. Saturday

Game 3: 30 minutes following Game 2, if necessary


Gruver (9-9) vs Memphis (10-10), 5 p.m. Saturday, Borger, one game


Clarendon (10-10) vs. Sunray (9-10), at Borger

Game 1: 5 p.m. Friday

Game 2: Noon, Saturday

Game 3: 30 minutes following Game 2, if necessary


Wellington (12-4) vs Sanford Fritch (6-12-1)

Game 1: 4 p.m. Friday at Stinnett

Game 2: 30 minutes following Game 2

Game 3: 1 p.m. Saturday in Wellington, if necessary


Class 1A

Bi-district

Booker (8-8) vs Kress (10-6) 7 p.m. Thursday, West Texas High, Stinnett, one game

Nazareth (16-2) vs. Follett (0-10) 5 p.m. Thursday, Sunray, one game


370 views0 comments