Search
  • Kale Steed

District Cross Country roundup: Tascosa boys, Randall girls win 3-5A; Canyon girls dominate


The Tascosa Rebels cross country team won the District 3-5A title at Rick Klein Park on Friday. [Provided photo]


The Tascosa boys and Randall girls came out on top to capture the District 3-5A Cross Country Meet ran on a muddy, sloppy 5K track at Rick Klein Park on Friday.

Course conditions were in rough shape after a full week of ice and snow in the Amarillo-area.

The Rebels scored 25 points, and placed five individuals in the top 10 led by Kaden Navarrete who placed third running a 18:57.16. Amarillo High’s Isaac McGill Won the 3-5A individual race clocking an 18:10.13. The Sandies join Tascosa to qualify for the Region I-5A Meet set for Nov. 9 at Mae Simmons Park in Lubbock.

On the girls side, Randall tallied 24 points, while placing four in the top 10. Lady Raider junior Ariyah Gomez not only led Randall to a district title but she also won the individual title thanks to a 21:53.92. Randall and Amarillo High (34 points) have each advanced to the Region I-5A Meet.


District 3-5A Cross Country Meet

At Rick Klein Park

Note: Top two teams and top 10 individuals qualify for Region I-5A meet

Girls

Team results: 1. Randall 24; 2. Amarillo High 34; 3. Plainview 100; 4. Tascosa 100; 5. Caprock 125.

Top 10 Individuals: 1. Ariyah Gomez, Randall, 21:53.92; 2. Hailey Roberson, Randall, 21:58.32; 3. Brooke Latham, Amarillo High, 22:45.72; 4. Romie Rubio, Randall, 22:55.58; 5. Jewel Baer, Amarillo High, 23:00.44; 6. Lizzy Chen, Randall, 23:04.42; 7. Catalina Purcell, Amarillo High, 23:14.79; 8. Farrah Creery, Tascosa, 23:29.55; 9. Emma Milsow, Amarillo High, 23:30.68; 10. Natalie Santana, Amarillo High, 23:32.37.

Boys

Team results: 1. Tascosa 25. 2. Amarillo High 32. 3. Randall 76. 4. Plainview 129. 5. Palo

Duro 138. 6. Caprock 157.

Top 10 Individuals: 1. Isaac McGill, Amarillo High, 18:10.13; 2. Miles Cox, Amarillo High,

18:41.25; 3. Kaden Navarrete, Tascosa, 18:57.16; 4. Demetrius Guerrero, Tascosa, 19:00.4; 5. Gabe Enriquez, Tascosa, 19:01.98. 6. Emilio Salas, Tascosa, 19:14.86; 7. Alexander Bailey, Tascosa, 19:23.47; 8. James Moody, Amarillo High, 19:30.46; 9. Hayden Harms, Randall, 19:32.53; 10. Jerin Perkins, Amarillo High, 19:45.16.

The Canyon girls dominated to win the District 4-4A championship Friday at Canyon High School. [Provided photo]

Canyon girls, Perryton boys take district crown

As expected the Canyon girls dominated the District 4-4A Meet to win another district title at Canyon High School on Friday.

Canyon‘s Abree Winfrey ran a strong 2-mile, leaving the competition behind to win the individual side and help her squad to the district title. The talented sophomore clocked an 11:48.67 which was 11 minutes faster than second place finisher Lexi Maul of Pampa (11:59.11). Breanna Stuart, Hanna Stuart, Ellie Brown Rebekah Huddleston and Seanna Mccrummen also placed in the top 10.

Dumas will join Canyon to qualify for the Region I-4A Meet set for Nov. 10 at Mae Simmons Park in Lubbock.

During the boys race, it was Perryton coming away with the district championship scoring 20 points. Canyon also advanced to join the Rangers at the Region I-4A Meet. Five Perryton runners placed in the top 10 with Adrian Cecineros placing second with a 16:38.46. Eagles standout Sam Ashley won the individual meet pacing a 15:45.48.

District 4-4 Cross Country Meet

at Canyon High School

Note: Top two teams and top 10 individuals qualify for Region I-4 meet.

Girls

Teams results: 1. Canyon 21; 2. Dumas 71; 3. Hereford 84; 4. Perryton 87; 5. Pampa 129; Borger 181.

Top 10 Individuals: 1. Abree Winfrey, Canyon, 11:48.67; 2. Lexi Maul, Pampa, 11:59.11; 3. Breanna Stuart, Canyon, 12:00.20; 4. Hanna Stuart, Canyon, 12:36.63; 5. Sarai Chavez, Dumas, 13:02.07; 6. Ellie Brown, Canyon, 13:10.87; 7. Rebekah Huddleston, Canyon, 13:16.24; 8. Seanna Mccrummen, Canyon, 13:21.58; 9. Paola Uribe, Perryton, 13:22.79; Amber Maldonado, Hereford, 13:25.37.

Boys

Team results: 1. Perryton 20; 2. Canyon 45; 3. Dumas 79; 4. Hereford 100; 5. Borger 145.

Top 10 Individuals: 1. Sam Ashley, Canyon, 15:45.48; 2. Adrian Ceniceros, Perryton, 16:38.46; 3. Julian Rivero, Perryton, 16:51.48; 4. Jonathan Alaniz, Perryton, 17:16.46; 5. Eduardo Castillo, Perryton, 17:18.47; 6. Jorge Palma, Perryton, 17:19:33; 7. Austin Deberry, Canyon, 17:19.54; 8. Xavier Soto, Dumas, 17:28.85; 9. Noah Williams, Dumas, 17:29.41; 10. Anthony Stuart, Canyon, 17:30.80

The Spearman Lynxettes held off Bushland to claim the District 1-3A championship Friday at Canyon High School. [Provided photo]

Spearman girls, Dalhart boys 1-3A champs

Not only was the District 4-4A Cross Country Meet held at Canyon High School on Friday, but the District 1-3A Meet also took place.

The Dalhart boys team along with the Spearman girls highlighted the meet with both taking home district titles. The Lynxettes (28 points) held off Bushland (39 points) by only 12 points as both qualified for the Region I-3A Meet set for Nov. 9 at Mae Simmons Park in Lubbock.

Braylen Lusby won the individual meet as well as being a part of the team win running s 12:56.00. Lusby was part of Spearman athletes to place in the top 10.

On the boys side, Dalhart (39 points) barely held off Bushland (41 points) by two points to bring home a thrilling district championship.

Both are now headed to the Region I-3A Meet.

Landry Judd of Dalhart placed third with a time of 17:46.00. River Road’s Crawford Kiser punched his ticket to regional by winning the individual championship clocking a 17:04.61.


District 1-3A Cross Country Meet

at Canyon High School

Note: Top two teams and top 10 individuals qualify for Region I-3A meet.

Girls

Team results: 1. Spearman 28; 2, Bushland 39; 3. Canadian 55.

Top 10 Individuals: 1. Braylen Lusby, Spearman, 12:56.00; 2. Cierra Kiser, River Road, 13.23.23; 3. Mia Pipkin, Spearman, 13:31.16; 4. Destinee Perez, Spearman, 13:38.54; 5. Kathia Aragon, Canadian, 13:50.28; 6. Alwen Hendrick, Bushland, 13:56.61; 7. Gracie Helton, Bushland, 14.05.06; 8. Abi Black, Canadian, 14:09.54; 9. Berkley Miller, Bushland, 14:12.52; 10. Maelee Culwell, Bushland, 14:25.51.

Boys

Team results: 1. Dalhart 39; 2. Bushland 41; 3. River Road 67; 4. Canadian 75.

Top 10 Individuals: 1. Crawford Kiser, River Road, 17:04.61; 2. Ethan Ramos, Spearman, 17:17.35; 3. Landry Judd, Dalhart, 17:46.00; 4. Rylun Clark, Canadian, 17:47.13; 5. Alex Mora, Dalhart, 18:16.65; 6. Brock Rexrode, Bushland, 18:18.85; 7. Joshua McKinney, Bushland, 18:20.96; 8. Garrett Furman, River Road, 18:33.86; 9. Alfred Rodriguez, Dalhart, 18:36.28; 10. Ivan Aldaco, Bushland, 18:38.03.



451 views

Created by JYD Productions

  • Black Facebook Icon
  • Black Twitter Icon