Search
  • Kale Steed

3 things that happened in the boys bidistrict round Tuesday night across the Amarillo-area


Pampa‘s Chase Landers throws down a dunk against Hereford during a Class 4A bidistrict game Tuesday night at the Amarillo High Activity Center. [Tom Carver/ Press Pass Sports]


AHS, PD win, Tascosa falls

It was a bitter sweet night for Amarillo ISD boys basketball teams in Tuesday’s opening round of the UIL playoffs.

Amarillo High and Palo Duro both won its Class 5A bidistrict round games, while Tascosa took a shocking overtime loss.

AHS played great defense in a slow paced matchup to down Abilene Wylie, 44-25, at the Rip Griffin Center in Lubbock. Brendan Hausen scored a game-high 18.

Palo Duro was able to run away from Abilene Cooper 59-50 thanks to a big effort from Thaddeus Udoh, who poured in 24 points.

Tascosa, the Co-District 2-6A champions, saw El Paso Franklin knock down a go-ahead bucket with 11 seconds left to fall in a heartbreaking OT finish, 50-49.


Perryton stuns top-seed Canyon

It wasn’t the prettiest of games, but the Perryton Rangers will sure take it. The Rangers, a 4-seed out of District 4-4A, played strong defense, and scored just enough offense to upend District 3-4A champion Canyon, 31-28, in a Class 4A bidistrict matchup in Panhandle. Brayden Klafka was the catalyst in the upset tallying 13 points in the win for Perryton.


Tuesday’s top performers

Pampa’s Chase Landers and Andrews Stevens each racked up 14 points, as the Harvesters shook off a slow start to beat Hereford 56-42.


Ty McBryde of Stratford scored 13 points that helped the Elks in a hard fought 58-56 victory against Panhandle.


Vega’s Carson Kirkland lit up the scoreboard for 19 points against Lockney during a 66-54 bidistrict win.


Groom’s Gunnar Lamb continued his excellent play by pouring in a game-high 28 points that gave the Tigers a commanding 64-42 victory against Fort Elliott.


Boys bidistrict scoreboard


Class 6A

Tascosa 11 19 40 49

EP Franklin 12 20 35 50

T— L.B. Moore 13, Elijah Rodriguez 12, Isaiah Johnson 12. EPF— R. Garcia 21. N. Moreno 10. Records: Tascosa 24-7; EP Franklin 18-12.


Class 5A

Abilene Wylie 9 16 20 25

Amarillo High 11 23 32 44

AW— S. Payne 14, R. Hughes 6. AHS— Brendan Hausen 18, Owen Boyett 8. Records: Wylie 15-18; AHS 27-8.


Palo Duro 15 36 48 65

Abilene Cooper 11 29 44 50

P–– Udoh 24, Lee 17, Price 10, Camp 10. A–– Jamison 14, Garcia 11. Records: Palo Duro 20-6; Abilene Cooper 12-20.


Class 4A

Hereford 13 24 28 42

Pampa 16 25 41 56

H— Kaleb Larra 20. P— Chase Landers 14, Andrew Stevens 14, Casen Floyd 12, Jaydon Burley 12. Records: Hereford 16-16; Pampa 29-5.


Perryton 10 18 28 31

Canyon 4 13 24 28

P— Brayden Klafka 13, Ryan Davis 7. C— Miles Huffines 7, Jarred Gomez 6. Records: Perryton 15-11; Canyon 20-12.


Class 3A

Childress 11 23 45 63

Tolar 11 20 28 49

C— Trent Mayden 12, Lane Foster 11, Devron Sims 10, Josh Tucker 10. T— Seth Cason 14. Records: Childress 27-5; Tolar 19-15.


Bushland 5 15 25 39

Littlefield 10 18 39 50

B— Sutterfield 15, Andrews 9. L— Longoria 13, Valdez 9. Records: Bushland 18-10; Littlefield 27-5.


Shallowater 11 27 47 69

Spearman 15 23 41 51

Sha— Eaker 21, Brattain 16, Elliott 13. S— Black 17, Wilkerson 12, Garnett 11. Records: Shallowater 29-4; Spearman 17-14.


Abernathy 15 23 41 59

Dimmitt 7 15 24 35

A–– Daily 22, Gonzalez 20. D–– Baty 10. Records: Abernathy 21-5; Dimmitt 19-14.


Class 2A

Panhandle 12 28 44 56

Stratford 17 33 47 58

P— Landyn Hack 16, Dylan Segura 14, Luke McCoy 11. S— Ty McBryde 13, Trever Bell 12, Abraham Villegas 12. Records: Panhandle 16-18; Stratford 12-5.


WT High 7 16 25 28

Wheeler 6 19 29 38

WT–– Villanueva 11. Wh–– Andrade 15. Records: West Texas 10-15; Wheeler 23-9.


Lockney 14 32 41 54

Vega 15 27 46 66

L— Austin Rodriguez, 12, Josh Barratero 11,

Noel Coniceros 10. V— Kirkland 19, Calhoun 13. Records: Vega 26-5; Lockney 14-18.


Clarendon 17 31 55 74

Sanford Fritch 15 22 39 65

C–– LaMarcus Penigar 22, Jmaury Davis 19, Donovan Thompson 14, Sylvester Butler 10. S–– Kobee Cunningham 25, Joel Watson 18. Records: Clarendon 24-7; Sanford-Fritch 13-21.


Farwell 18 20 31 39

Post 5 16 23 37

F— Jose Rodriguez 12, Grayson Waldrop 11. P— Thatford 14. Records: Farwell 23-10; Post 14-6.

Class 1A

Groom 22 37 57 64

Ft. Elliott 10 22 30 42

G— Lamb 28, Linquist 14, Ward 12. F–– Boydston 20, Hefley 11. Records: Groom 17-3; Ft. Elliott 15-13.


Happy 16 21 35 45

Anton 12 21 24 35

H–– Stetson Jameson 13, Arik Colie 12. A–– Joseph Servantes 13, Kevin Whitlock 9. Records: Happy 16-18; Anton 11-6.


0 views

Created by JYD Productions

  • Black Facebook Icon
  • Black Twitter Icon