Search
  • Kale Steed

3 things that happened in boys district basketball on Jan. 19


Hereford’s Kid Flickinger goes up for a shot over Perryton defenders during a District 1-3A matchup on Tuesday night. [Bryan Hedrick/ For Press Pass Sports]

Hereford stays hot

The Hereford Whitefaces kicked off a big week of district play with a big win by taking down Perryton 63-47 at home Tuesday night.

Hereford (15-3 overall) keeps pace with Canyon (10-7) at 3-0 in District 4-4A. The Whitefaces and Eagles will clash in a district showdown at 7:30 p.m. Friday in Canyon. Perryton drops to 7-6, 2-1 with the loss.

Hereford took advantage of a key second half outscoring the Rangers 28-20 in the final two quarters, including a 16-2 third quarter. Blake Walker led all scorers scoring 21 points for the Whitefaces.


Clarendon knocks off Panhandle

In the first meeting of what will more than likely determine the District 2-2A crown, the No. 2-ranked Clarendon Broncos held off Panhandle 65-55 in Clarendon on Tuesday.

The Panthers had trouble defending sophomore swingman Jmaury Davis, who tallied a game-high 19 points to pave the way for the Broncos. With the victory Clarendon takes over sole possession of the district lead improving to 12-3, 4-0. Panhandle drops to 11-4, 3-1.


Tuesday’s top performers

Bushland’s Brody Sutterfield scored a game-high 20 points to lead the Falcons past River Road 77-28.


Caden Beckner of Dalhart poured in 22 points during the Golden Wolves 71-44 victory at Highland Park.


Nazareth standout Kaden Cleavinger scored 21 of his 28 points in the first half in a 67-26 win against Wildorado.


District 4-4A

Perryton 12 27 29 47

Hereford 15 35 51 63

P— Perez 17, Stevens 14. H— Blake Walker 21, Aiden Arias 17, Kaleb Larra 13. Records: Perryton 7-6, 2-1; Hereford 15-3, 3-0.


Pampa 10 21 29 40

Canyon 7 33 57 69

P— Jake Thomas 9. C— Grayson Hack 19, Reid Rousser 15, Kemper Jones 15. Records: Pampa 6-8, 0-3; Canyon 10-7, 3-0.


Borger 5 20 36 46

Dumas 12 20 37 53

B— Wyatt 19. D— Kelso Cristian 18, Johnny Reynaga 12. Records: Borger 4-12, 0-3; Dumas 12-6, 1-2.


District 1-3A

Bushland 15 38 59 77

River Road 12 19 19 28

B— Sutterfield 20, Troxell 12, Hendricks 11, Welch 11. RR— Malone 14. Records: Bushland 11-4, 3-0; River Road 4-8, 0-3.


Canadian 12 18 28 45

Spearman 6 17 28 38

C— Gary Anderson 17, Joshua Culwell 12. S— Jack Wilkerson 16, Brayden Klafka 5. Records: Canadian 3-3, 2-1; Spearman 9-3, 2-1.


Dalhart 19 35 49 71

H. Park 13 17 31 44

D— Beckner 22, Trujillo 12. Records: Dalhart 8-9, 2-1; H. Park 6-8, 0-3.


District 2-3A

Tulia 14 27 42 47

Childress 8 21 38 51

T— Trevon McCaslin 23. C— Josh Tucker 15, Aiden Allen 11. Records: Tulia 7-7, 3-3; Childress 9-4, 4-2.


Lub. Roosevelt 5 15 29 47

Shallowater 23 41 71 85

R— Torrez 25, Taylor 20. S— Stallings 16, Elliott 15. Records: Roosevelt 7-6, 2-4; Shallowater 13-3, 6-0.


Abernathy 13 26 34 48

Idalou 5 18 27 35

A— Houston 14. I— Hall 9. Records: Abernathy 13-5, 5-1; Idalou 4-9, 1-5.


District 1-2A

S. Fritch 10 12 27 40

Gruver 23 51 72 84

SF— Cunningham 13. G— Colton Millsap 23, Mason Gibson 22, Jefferson Weaver 19. Records: S. Fritch 7-6, 1-1; Gruver 6-10, 3-0.


Sunray 12 25 33 46

Stratford 13 26 46 56

Sun— Cutter Lust 12, Walker McGaughy 11

Jorge Hermosillo 10. S— Trever Bell 23, Luke Braden 12, Anastacio Ibarra 11. Records: Sunray 11-7, 1-2; Stratford 5-7, 1-1.


District 2-2A

Panhandle 12 28 38 55

Clarendon 23 34 54 65

P— Mercer 13, Hack 12, Jones 11. C— Davis 19, Thompson 14, Herndon 12. Records: Panhandle 11-4, 3-1; Clarendon 12-3, 4-0.

Memphis 2 14 16 35

Shamrock 4 11 31 45

M— Garcia 10. S— Wright 17, Jernigan 12. Records: Memphis 4-10, 0-4; Shamrock 9-6, 1-3.


Wellington 10 15 21 30

Wheeler 4 20 34 47

Wel— Carson Tarver 9. Whe— Daniel Rascon 16, Diego Pichardo 16. Records: Wellington 4-6, 1-3; Wheeler 11-4, 3-1.


District 3-2A

Bovina 10 13 29 36

Farwell 20 39 63 73

B— Darian Delarosa 14. F— Jonathan Mora 19

Austin Hester 14. Records: Bovina 7-3, 2-1; Farwell 19-1, 2-0.


Boys Ranch 5 12 20 29

Olton 14 33 55 66

BR— Slater 11. O— Urbina 17. Records: Boys Ranch 0-2, 0-2; Olton 17-1, 2-0.


District 1-1A

Fort Elliott 60, McLean 50

District 2-1A

Groom 11 35 43 49

White Deer 2 10 24 36

G— Lamb 18, S. Kuehler 17, D. Kuehler 10. WD— Ketchum 9. Records: Groom 4-4, 2-1. White Deer 2-13, 1-2.

Valley 10 20 22 32

Silverton 4 10 15 19

Records: Valley 11-7, 3-0. Silverton 7-7, 1-2.


Hedley 66, Claude 36


District 3-1A

Wildorado 8 11 19 26

Nazareth 27 38 54 67

W— Mason 12. N— Cleavinger 28, Betzen 10.

Records: Wildorado 15-4, 4-2. Nazareth 11-7, 4-0.


Hartley 81, Adrian 49


TAPPS

District 1-1A

Holy Cross 20 37 48 59

Plainview Christian 13 25 36 42

HC— Rickwartz 20, Atak 18. PC— Reed 18,

Giles 18. Record: Holy Cross 8-2, 2-0.


District 1-2A

Ascension Academy 42, Christ The King 38






1,125 views0 comments

© 2021 Press Pass Sports.          Created by JYD Productions

  • Instagram
  • Black Facebook Icon
  • Black Twitter Icon