High School Boys Track and Field Honor Roll – May 2022

Date:

Share post:

Oliver Ortiz of Dumas qualified for both the 400 meter run and the 1600 meter relay at the Region I-5A Track and Field Meet in Lubbock last week. [David Erickson/ Press Pass Sports]

Here’s a look at the Top 10 boys performers in each track and field event from across the Texas Panhandle.

100 meters

Brenen Thompson, Spearman, 10.22

Brayden Freeman, S-Fritch, 10.43

Nathan Baker, Randall, 10.54

Major Everhart, Tascosa, 10.56

Damian Barragan, Sunray, 10.62

Jameson Garcia, Amarillo High, 10.65

Jmaury Davis, Clarendon, 10.74

Micah Wesley, Palo Duro, 10.76

Saul De Santiago, Gruver, 10.82

Creek Churchill, Childress, 10.83

Landyn Hack, Panhandle, 10.83

L’Travion Brown, Tascosa, 10.83

200 meters

Brenen Thompson, Spearman, 21.00

Tyreese Molden, Amarillo High, 21.25

Major Everhart, Tascosa, 21.94

Caden Peevy, Shamrock, 22.05

Christian Rodriguez, Randall, 22.13

Brayden Freeman, S-Fritch, 22.13

Micah Wesley, Palo Duro, 22.25

Ja’kryia Luckey, Palo Duro, 22.28

Creek Churchill, Childress, 22.45

Judas Reyes, Muleshoe, 22.54

400 meters

Oliver Ortiz, Dumas, 48.45

Daniel Sianez, Muleshoe, 49.30

Cooper Clawson, Amarillo High, 50.30

Miguel Lopez, Bovina, 50.32

Jayden Slater, Boys Ranch, 50.33

Makya Beacham, Tascosa, 50.40

Emmanuel Ibanez, Dumas, 50.52

Miguel Hernandez, Randall, 50.89

Ethan Lang, Randall, 50.99

Brydon Caire, Caprock, 51.00

800 meters

Alec Niemiec, Canyon, 1:57.86

Noah Watt, Amarillo High, 1:58.65

Crawford Kiser, River Road, 2:00.41

Gabriel Enriquez, Tascosa, 2:00.87

Cooper Clawson, Amarillo High, 2:02.47

Elijah Hunt, Canyon, 2:01.63

David Valdez, Dumas, 2:03.00

Hayden Harms, Randall, 2:03.03

Ryan Hernandez, Canyon, 2:03.40

Kaden Husband, Childress, 2:04.30

1600 meters

Isaac McGill, Amarillo High, 4:17.18

Noah Watt, Amarillo High, 4:23.00

Miles Cox, Amarillo High, 4:24.73

Crawford Kiser, River Road, 4:24.95

Jerin Perkins, Amarillo High, 4:32.00

Ethan Ramos, Spearman, 4:36.78

Gabriel Enriquez, Tascosa, 4:38.87

Ryan Hernandez, Canyon, 4:38.88

Noah Williams, Dumas, 4:39.60

Lathan Lewter, Canyon, 4:41.34

3200 meters

Isaac McGill, Amarillo High, 9:00.85

Miles Cox, Amarillo High, 9:13.79

Crawford Kiser, River Road, 9:33.52

Noah Watt, Amarillo High, 9:51.51

Jonathan Holloway, Amarillo High, 10:07.46

Noah Williams, Dumas, 10:13.63

Anthony Stuart, Canyon, 10:18.24

Emilio Salas, Tascosa, 10:18.29

Parker Maybin, Amarillo High, 10:19.64

Lathan Lewter, Canyon, 10:23.31

110 meter hurdles

Seth Green, Canyon, 14.62

Jeb Garnett, Spearman, 14.81

Andon Scroggins, Tascosa, 15.12

Juan Romero, Dumas, 15.13

Anthon Martinez-Nguyen, Caprock, 15.27

Marc Ramirez, Wellington, 15.37

Colton McDowell, Sunray, 15.39

Kaden Jeter, Friona, 15.50

Alec Actkinson, Farwell, 15.55

Sawyer Francis, Silverton, 15.60

300 meter hurdles

Marc Ramirez, Wellington, 39.40

Asher Mullins, Canyon, 39.97

Juan Romero, Dumas, 39.98

Closjer Williams, Shamrock, 40.52

Sawyer Francis, Silverton, 40.59

Seth Green, Canyon, 40.66

Matthew Reynaga, Dumas, 41.09

Tad Pshigoda, Perryton, 41.21

Isaac Gabriel, Perryton, 41.57

Hagen Harper, Amarillo High, 41.61

400 meter relay

Amarillo High (JQ Ervin, Tyreese Molden, Cooper Clawson, Jameson Garcia), 41.33

Tascosa, 41.77

Randall, 42.36

Childress, 42.87

Bushland, 42.97

Dumas, 43.24

Valley, 43.55

Panhandle, 43.57

Spearman, 43.61

Caprock, 43.65

800 meter relay

Amarillo High (Jay Stafford, Tyreese Molden, JQ Ervin, Jameson Garcia), 1:26.15

Valley, 1:29.28

Spearman, 1:29.81

Childress, 1:29.78

Palo Duro, 1:30.08

Dumas, 1:30.09

Tascosa, 1:30.14

Randall, 1:30.24

Friona, 1:30.27

Canyon, 1:31.21

1600 meter relay

Dumas (Oliver Ortiz, Emmanuel Ibanez, Juan Romero, Brayden Boggs-Rushing), 3:18.32

Tascosa, 3:21.93

Childress, 3:23.44

Canadian, 3:23.57

Canyon, 3:23.74

Amarillo High, 3:24.79

Panhandle, 3:26.12

Randall, 3:26.83

River Road, 3:27.71

Wellington, 3:29.04

High Jump

Ke’Mauri Pinkard, Tascosa, 6-4

KJ Thomas, Randall, 6-4

Luke Braden, Stratford, 6-4

Dustin Bryant, Wildorado, 6-2

Dario Bressler, Canyon, 6-2

Jared Rejino, Friona, 6-1

Diego Martinez, Vega, 6-0

Braxton Allen, Shamrock, 6-0

Cody Rinne, Stratford, 6-0

Rodney Holmes, Shamrock, 6-0

Eddy Mpela, Amarillo High, 6-0

Haiden Thompson, Miami, 6-0

Jaden Daniels, Borger, 6-0

Aaron Lawerence, Dumas, 6-0

Kade Gilbert, Perryton, 6-0

Long Jump

Dustin Bryant, Wildorado, 22-10 1/4

Kash Bradley, Bushland, 22-10

Jordan Lacy, Pampa, 22-7 3/4

Collin Miller, Randall, 22-1

Ashraf Barshom, Tascosa, 21-8 3/4

Justin Martinez, Pampa, 21-8

Jameson Garcia, Amarillo High, 21-6

Da’reon Mathis, Childress, 21-5 1/2

Emmanuel Ibanez, Dumas, 21-1

Tyrn Majors, Palo Duro, 21-0

Triple Jump

Ke’Mauri Pinkard, Tascosa, 45-1 1/4

Dustin Bryant, Wildorado, 44-4

Carsten Fry, Bushland, 44-3 3/4

Ashraf Barshom, Tascosa, 44-2

Lamont Nickleberry, Childress, 44-2 1/4

Michael Udoh, Palo Duro, 43-8

Justin Martinez, Pampa, 43-7 1/2

Diego Martinez, Vega, 43-1 1/2

Adrian Bautista, Friona, 43-1 1/2

Dario Bressler, Canyon, 43-1 1/2

Pole Vault

Eric Grassel, Bushland, 16-8

Emmanuel Ibanez, Dumas, 15-0

Pratt McLain, Gruver, 14-9

Corbin Graham, Tascosa, 14-0

Cuyler Feger, Perryton, 14-0

Michael McCloy, Gruver, 14-0

Max Baca, Dalhart, 14-0

Hudson Farris, Tascosa, 13-6

John Love, Amarillo High, 13-6

Lance Ottinger, Dumas, 13-3

Creed Coapland, Bushland, 13-0

Ridge Clark, Tascosa, 13-0

Jace Harris, Dumas, 13-0

Discus

Stone Smith, Childress, 164-1 1/2

Landyn Hack, Panhandle, 157-5

Bryce Braden, Stratford, 156-9

Matthew Bridges, Bushland, 156-6

John Tittle, Amarillo High, 151-11 1/2

Walker McGaughty, Sunray, 150-1

Gunnar Bowles, Valley, 148-0 1/2

Danny Bentley, Amarillo High, 146-9 1/2

Blaven Dill, Childress, 145-11

Javier Cardenas, Canadian, 145-4

Shot Put

Erik Gray, Amarillo High, 53-10 1/2

Daniel Chavez, Randall, 52-3

Sebastian De La Espriella, Bushland, 51-3

Maddox Jones, Pampa, 49-8

Willy Olvera, Wellington, 49-3

Alexander Wooten, Caprock, 48-10 3/4

Travis Johnson, Canyon, 48-5 1/2

Jake Padilla, Friona, 48-1 3/4

Stone Smith, Childress, 47-11

Aiden Arias, Hereford, 47-7 1/2

Wheel chair shot put

Nathan Orcutt Borger, 12-4

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

Get email updates

Local Sponsor

Related articles

First United Bank Boys Athlete of the Week: Trent Gerber, Nazareth

Nazareth's Trent Gerber is the First United Bank Boys Athlete of the Week for May 25th.

First United Bank Girls Athlete of the Week: Halee Jo Johnson, Happy

Happy's Halee Jo Johnson is the First United Bank Girls Athlete of the Week for May 25th.

2022 High School Baseball Texas Panhandle Regional Semifinal playoff pairings

Here's a look at the 2022 High School Baseball Regional semifinal Texas Panhandle playoff pairings for Canyon, Clarendon, and Nazareth.

High School Baseball roundup: Cooper wins battle with Randall, Canyon cruises to next round, Nazareth stays perfect

Here's the 2022 High School Baseball roundup for Randall, Canyon, Bushland, Clarendon and Nazareth.