H.S. Girls Region I area round basketball pairings

Date:

Share post:

Vega’s Daelee Hayes (24) dribbles past Farwell defenders during a district game earlier this season. [Tom Carver/ Press Pass Sports]

Class 6A

Area

Arlington Martin (33-4) vs. El Paso Montwood (17-15), 4 p.m. Friday, Lamesa HS

L.D. Bell (30-3) vs. Tascosa (25-10), 6 p.m. Friday, Vernon HS

Duncanville (34-3) vs. Lewisville (22-11), 6:30 p.m. Thursday, Highland Park HS

DeSoto (31-2) vs. Southlake Carroll (25-10), 7 p.m. Friday, Mansfield Legacy HS

Frenship (28-5) vs. North Crowley (22-11), 6 p.m. Thursday, Merkel HS

El Paso Pebble Hills (18-14) vs. Haltom (18-12), 4 p.m. Friday, Andrews HS

Irving MacArthur (24-10) vs. South Grand Prairie (33-4), 7 p.m. Friday, Arlington Lamar HS

Denton Guyer (31-5) vs. Cedar Hill (28-9), 6 p.m. Friday, Richardson Pearce HS

Class 5A

Area

Palo Duro (16-17) vs. El Paso Burges (20-9), 6 p.m. Friday, Kermit HS

Amarillo High (33-2) vs. El Paso Eastlake (27-5), 6 p.m. Friday, Andrews HS

Lake Dallas (25-8) vs. Mansfield Legacy (20-13), 6:30 p.m. Thursday, Southlake Carroll HS

Fort Worth Boswell (24-11) vs. Crowley,(18-13), 8 p.m. Friday, Aledo HS

El Paso Chapin (26-8) vs. Lubbock Monterey (31-4), 6 p.m. Friday, Fort Stockton HS

El Paso Andress (28-4) vs. Wichita Falls Rider (28-4), 6 p.m. Friday, Lenora Grady HS

Everman (18-13) vs. The Colony (20-11), 7 p.m. Thursday, Byron Nelson HS

Mansfield Timberview (27-8) vs. Denton Braswell (26-6), 6:30 p.m. Friday, Keller Timber Creek

Class 4A

Area

Dalhart (25-9) vs. Mountain View (17-8), 4:30 p.m. Friday, Denver City HS

Canyon (29-1) vs.Fort Stockton (16-15), 6 p.m. Thursday, Texan Dome, Levelland

Argyle (28-6) vs. Snyder (19-14), 6 p.m. Thursday, Eastland HS

Glen Rose (29-6) vs. Wichita Falls Hirschi (10-11), 6:30 p.m. Thursday, Mineral Wells HS

Seminole (19-13) vs. Levelland (19-13), 6 p.m. Friday, Denver City HS

San Elizario (29-3) vs. Hereford (22-9), 6 p.m. Friday, Monahans HS

Graham (19-14) vs. Decatur (28-7), 6:30 p.m. Friday, Jacksboro HS

Midland Greenwood (21-12) vs. Bridgeport (21-5), 6 p.m. Friday, Clyde HS

Class 3A

Area

Wall (24-7) vs. Brownfield (28-5), 6 p.m. Friday, Stanton HS

Crane (18-9) vs. Idalou (29-7), 6:30 p.m. Thursday, Colorado City HS

Nocona (19-8) vs. Merkel (22-5), 6:30 p.m. Friday, Grandbury HS

Brock (28-7) vs. Eastland (22-10), 6 p.m. Friday, Stephenville HS

Shallowater (33-2) vs. Sonora (19-14), 7:30 p.m. Friday, Andrews HS

Bushland (21-9) vs. Ballinger (21-10), 6:30 p.m. Friday, Slaton HS

Cisco (26-6) vs. Bowie (17-11), 6 p.m. Friday, Mineral Wells HS

Jim Ned (23-3) vs. Childress (24-8), 6 p.m. Friday, Stamford HS

Class 2A

Area

New Deal (21-12) vs. Clarendon (21-11), 6:30 p.m. Friday, Canyon HS

Vega (33-0) vs. Panhandle (28-5), 6:30 p.m. Thursday, Randall HS

Haskell (29-3) vs. Plains (12-8), 6 p.m. Friday, Lubbock Cooper HS

Christoval (22-10) vs. Seagraves (12-10), 7 p.m. Friday, Ira HS

Wellington (29-5) vs. Sudan (23-7), 6:30 p.m. Thursday, Amarillo High Activity Center

Gruver (32-2) vs. Farwell (23-10), 6:30 p.m. Thursday, Panhandle HS

Wink (17-6) vs Albany (21-10), 6 p.m. Friday, Howard College, Big Spring HS

Sundown (19-15) vs. Stamford (24-7), 5 p.m. Friday, Post HS

Class 1A

Area

White Deer (16-15) vs. Valley (15-4), 6:30 p.m. Friday, Amarillo High Activity Center

Happy (19-15) vs. Claude (27-5), 6:30 p.m. Friday, Caprock Activity Center

Morton (20-7) vs. Sands (30-3), 6:30 p.m. Friday, Wellman-Union HS

Borden County (22-8) vs. New Home (27-4), 7:30 p.m. Friday, Lamesa HS

McLean (21-8) vs. Nazareth (25-8), 7:30 p.m. Thursday, Caprock Activity Center

Wildorado (16-11) vs. Higgins (20-3), 6 p.m. Friday, Pampa HS

Lorenzo (23-10) vs. Ropes (27-2), 6 p.m. Friday, Slaton HS

Klondike vs. Whiteface (19-4), 6:30 p.m. Friday, Lubbock Roosevelt HS

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

Get email updates

Local Sponsor

Related articles

First United Bank Boys Athlete of the Week: Trent Gerber, Nazareth

Nazareth's Trent Gerber is the First United Bank Boys Athlete of the Week for May 25th.

First United Bank Girls Athlete of the Week: Halee Jo Johnson, Happy

Happy's Halee Jo Johnson is the First United Bank Girls Athlete of the Week for May 25th.

2022 High School Baseball Texas Panhandle Regional Semifinal playoff pairings

Here's a look at the 2022 High School Baseball Regional semifinal Texas Panhandle playoff pairings for Canyon, Clarendon, and Nazareth.

High School Baseball roundup: Cooper wins battle with Randall, Canyon cruises to next round, Nazareth stays perfect

Here's the 2022 High School Baseball roundup for Randall, Canyon, Bushland, Clarendon and Nazareth.