H.S. Football standings for October 27th

Date:

Share post:

The Wellington football team meets during a timeout against Clarendon last Friday. [Tom Carver/ Press Pass Sports]

Note: Week 6 for Class 5A teams.

Week 10 for Class 4A and below

District 2-5A Division I

Team District Overall

Tascosa 2-0 4-1

Amarillo High 1-0 3-1

Lub. Monterey 1-0 2-2

Lub. Coronado 0-0 4-0

Caprock 0-1 1-4

Palo Duro 0-1 0-4

Lub. High 0-2 2-4

Thursday’s game

Amarillo High at Monterey, 7 p.m.

Friday games

Palo Duro at Lubbock Coronado, 7 p.m.

Tascosa 2, Lubbock High 0 (forfeit)

District 3-5A Division II

Team District Overall

Lub. Cooper 1-0 4-1

Abilene Wylie 0-0 2-0

Plainview 0-0 2-2

WF Rider 1-0 4-1

Randall 0-1 2-3

WF High 0-1 1-2

Thursday’s game

WF High at Randall, 7 p.m.

Friday games (7 p.m.)

Lubbock Cooper at Plainview

Abilene Wylie at WF Rider

District 3-4A Division I

Team District Overall

x-Canyon 1-0 7-0

x-Dumas 1-0 7-1

x-Pampa 0-1 7-1

x-Hereford 0-1 3-4

Friday games (7 p.m.)

Dumas at Canyon

Hereford at Pampa

District 2-4A Division II

Team District Overall

Estacado 2-1 3-6

Perryton 1-1 2-5

Levelland 1-1 2-6

Seminole 1-1 3-5

Borger 1-2 1-8

Friday games (7 p.m.)

Seminole at Perryton

Estacado at Levelland

District 2-3A Division I

Team District Overall

x-Bushland 3-0 6-2

Dalhart 1-1 5-3

Littlefield 1-1 2-5

River Road 1-2 4-5

Muleshoe 0-2 2-5

Friday games (7 p.m.)

Bushland at Littlefield

Muleshoe at Dalhart

District 3-3A Division II

Team District Overall

x-Canadian 4-0 7-1

x-Childress 4-1 7-1

Spearman 3-1 7-1

Friona 2-2 5-3

H. Park 1-3 1-7

Tulia 1-3 4-4

Dimmitt 0-5 0-9

Friday games (7 p.m.)

Tulia at Canadian

Friona at Spearman

Highland Park at Dimmitt

District 1-2A Division I

Team District Overall

x-Farwell 3-0 7-1

x-Panhandle 3-0 6-2

Olton 2-1 5-3

WT High 1-2 3-5

S. Fritch 0-3 0-8

Boys Ranch 0-3 0-8

Friday games (7 p.m.)

Panhandle at Farwell

Boys Ranch at Sanford-Fritch

Olton at WT High

District 2-2A Division II

Team District Overall

Smyer 2-0 4-4

Bovina 2-1 3-5

Sudan 1-1 4-4

Ropes 1-2 5-3

New Home 0-2 4-4

Friday games (7 p.m.)

Bovina at New Home

Sudan at Smyer

District 3-2A Division II

Team District Overall

x-Vega 2-0 6-2

x-Stratford 2-0 4-4

Sunray 1-1 4-4

Gruver 1-2 2-7

Booker 0-3 2-6

Friday games (7 p.m.)

Vega at Stratford

Gruver at Sunray

District 4-2A Division II

Team District Overall

x-Wellington 3-0 8-0

Wheeler 2-0 7-1

Clarendon 1-1 6-2

Shamrock 0-2 4-4

Memphis 0-3 3-6

Friday games (7 p.m.)

Clarendon at Wheeler

Memphis at Shamrock

District 1-1A Division I

Team District Overall

Happy 2-0 7-1

Valley 2-1 7-0

White Deer 1-1 4-3

McLean 1-1 3-5

Claude 0-3 2-7

Friday games (7 p.m.)

McLean at Happy

Valley at White Deer

District 2-1A Division I

Team District Overall

S. Earth 2-0 4-3

Petersburg 2-1 5-4

Nazareth 1-1 4-4

Kress 1-2 4-4

Lorenzo 0-2 0-7

Friday games (7:30 p.m.)

Nazareth at Springlake-Earth

Petersburg at Lorenzo

District 1-1A Division II

Team District Overall

Follett 2-0 8-0

Miami 2-0 5-3

Hedley 1-1 4-4

Lefors 1-2 1-7

Darrouzett 0-3 0-8

Thursday’s game

Follett at Miami, 7 p.m

Friday games

Lefors at Hedley, 7:30 p.m.

District 2-1A Division II

Team District Overall

x-Groom 2-0 8-1

x-Wildorado 2-0 8-1

Hart 0-2 1-7

Silverton 0-2 1-7

Note: Hart and Silverton forfeited the remainder of the season. Groom will play at Wildorado at 7:30 p.m. Friday, Nov. 6.

x-clinched playoff berth

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

Get email updates

Local Sponsor

Related articles

Amarillo High, Dumas, Childress, Stratford qualify for Texas State 7-on-7 Tournament

Amarillo High, Dumas, Childress and Stratford advance to the 2022 Texas State 7-on-7 Tournament.

Nazareth-Ira matchup features family affair in fight to state tournament

Nazareth head baseball coach Tyler Goodwin and his father, Toby, who is the Ira baseball coach will meet up in the Region I-A finals starting Friday night.

Argyle pitching dooms Canyon in Class 4A Regional Semifinals

Canyon played Argyle in the Class 4A regional semifinals on Wednesday and Thursday at Abilene Christian University.

First United Bank Boys Athlete of the Week: Trent Gerber, Nazareth

Nazareth's Trent Gerber is the First United Bank Boys Athlete of the Week for May 25th.