H.S. Football Region I regional semifinal pairings

Date:

Share post:

The Dumas Demons celebrate the Class 4A Division I area round trophy. Dumas is 12-0 for the first time in school history. [Provided photo]

Region I

Class 6A

Division I

Regional semifinals

Southlake Carroll (12-0) vs. Midland Lee (11-1), 5 p.m. Shotwell Stadium, Stadium.

Arlington Martin (11-1) vs. Duncanville (12-0), noon, Friday, AT&T Stadium.

Division II

Regional semifinals

Arlington (9-3) vs. Denton Guyer (11-1), 2:30 p.m. Saturday, Ford Center at The Star.

Tascosa (9-3) vs. Flower Mound Marcus (11-1), 3 p.m. Saturday, Memorial Stadium, Wichita Falls.

Class 5A

Division I

Regional semifinals

Birdville (9-3) vs Colleyville Heritage (8-4), 6 p.m. Saturday, Nov. 30, Ford Center at The Star.

Abilene Cooper (11-1) vs. Denton Ryan (12-0), 3 p.m. Friday, C.H. Collins Complex, Denton.

Division II

Regional semifinals

Wichita Falls High (8-4) vs. Wichita Falls Rider (8-4), 2 p.m. Friday, Memorial Stadium, Wichita Falls.

Lubbock Cooper (12-0) vs. Randall (5-7), 4 p.m. Friday, Kimbrough Stadium.

Class 4A

Division I

Regional semifinals

Springtown (11-1) vs. Andrews (11-1), 3 p.m. Friday, Gordon Wood Stadium, Brownwood.

Dumas (12-0) vs. Decatur (12-0), 7 p.m. Friday, PlainsCapital Park-Lowrey Field, Lubbock.

Division II

Regional semifinals

Midland Greenwood (12-0) vs. Lubbock Estacado (12-0), 7 p.m. Friday, Abilene Christian University.

Iowa Park (11-1) vs. Glen Rose (7-5), 5 p.m. Friday, Shotwell Stadium, Abilene.

Class 3A

Division I

Regional semifinals

Brock (10-2) vs. Bushland (12-0), 3 p.m. Friday, Hawks Stadium, Iowa Park.

Wall (12-0) vs. Pilot Point (10-1), 6 p.m. Friday, Graham.

Division II

Regional semifinals

Friona (10-2) vs. Abernathy (11-1), 3 p.m. Friday, PlainsCapital Park, Lowrey Field, Lubbock.

Canadian (12-0) vs. Cisco (11-1), 2 p.m. Friday, Leo Brittain Field at Lions Stadium, Vernon

Class 2A

Division I

Regional semifinals

West Texas (10-2) vs. Post (12-0), 4 p.m. Friday, Bobcats Stadium Dimmitt

Hawley (12-0) vs. Sundown (8-4), 7 p.m. Friday, Colorado City.

Division II

Regional semifinals

Vega (9-3) vs. Wink (9-3), 7 p.m. Friday, Lobos Stadium, Levelland.

Stratford (11-1) vs. Gruver (8-4), 2 p.m. Friday, Dick Bivins Stadium, Amarillo

Region II

Division II

Regional semifinals

Wellington (11-1) vs. Windthorst (9-2) 7 p.m. Friday, Leo Brittain Field at Lions Stadium, Vernon.

Hamlin (9-2) vs. Wheeler (10-2), 6 p.m. Friday, Fair Park Stadium, Childress.

Class 1A

Division I

State quarterfinals

McLean (11-1) vs. White Deer (10-2), 6 p.m. Friday, Bulldogs Stadium, Borger

Division II

State quarterfinals

Groom (10-2) vs. Motley County (9-3) 7 p.m. Friday, Swifts Stadium, Nazareth.

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

Get email updates

Local Sponsor

Related articles

First United Bank Boys Athlete of the Week: Trent Gerber, Nazareth

Nazareth's Trent Gerber is the First United Bank Boys Athlete of the Week for May 25th.

First United Bank Girls Athlete of the Week: Halee Jo Johnson, Happy

Happy's Halee Jo Johnson is the First United Bank Girls Athlete of the Week for May 25th.

2022 High School Baseball Texas Panhandle Regional Semifinal playoff pairings

Here's a look at the 2022 High School Baseball Regional semifinal Texas Panhandle playoff pairings for Canyon, Clarendon, and Nazareth.

High School Baseball roundup: Cooper wins battle with Randall, Canyon cruises to next round, Nazareth stays perfect

Here's the 2022 High School Baseball roundup for Randall, Canyon, Bushland, Clarendon and Nazareth.