H.S. Football Amarillo-area standings

Date:

Share post:

Davin Lemmons and the Amarillo Sandies are undefeated so far through District 2-5A Division I. [John Moore/ Press Pass Sports]

District 2-6A

Team District Overall

Midland Lee 1-0 6-0

Tascosa 1-0 5-1

Odessa Permian 1-0 3-3

Frenship 0-1 4-2

Odessa High 0-1 2-4

Midland High 0-1 1-5

Friday’s games (7:30 p.m.): Tascosa at Odessa Permian; Odessa High at Midland Lee; Midland High at Frenship.

District 2-5A Division I

Team District Overall

Abilene Cooper 3-0 7-0

Amarillo High 2-0 4-2

Caprock 2-0 2-4

Coronado 1-2 3-4

Palo Duro 1-2 3-4

Monterey 0-2 2-4

Lubbock High 0-2 1-6

Thursday’s game: Amarillo High vs Palo Duro, 7 p.m.

Friday’s games (7:30 p.m.): Cooper at Caprock; Coronado vs Monterey.

District 3-5A Division II

Team District Overall

Lubbock Cooper 1-0 5-1

W.F. Rider 1-0 3-3

W.F. High 1-0 2-4

Randall 0-1 1-5

Plainview 0-1 1-5

Abilene Wylie 0-1 0-6

Friday’s games (7 p.m.): Plainview at Randall; Lubbock Cooper at W.F. Rider; W.F. High at Abilene Wylie.

District 3-4 Division I

Team District Overall

Dumas 0-0 7-0

Canyon 0-0 6-1

Pampa 0-0 6-1

Hereford 0-0 4-3

District is open.

District 2-4A Division II

Team District Overall

Lubbock Estacado 1-0 7-0

Dalhart 1-0 4-3

Levelland 0-0 2-4

Borger 0-1 1-5

Perryton 0-1 1-5

Friday’s games (7 p.m.): Lubbock Estacado at Dalhart; Levelland at Borger.

Bushland quarterback Jared Thomas and the Falcons are 6-0 on the season. [Tom Carver/ Press Pass Sports]

District 2-3A Division I

Team District Overall

Bushland 1-0 6-0

Shallowater 1-0 3-3

Littlefield 1-0 3-3

Slaton 0-1 3-3

River Road 0-1 2-4

Muleshoe 0-1 0-6

Friday’s games (7 p.m.): Littlefield at Bushland; River Road at Slaton; Shallowater at Muleshoe.

District 3-3A Division II

Team District Overall

Canadian 1-0 6-0

Spearman 1-0 4-2

Childress 1-0 1-5

Friona 0-1 1-5

Tulia 0-1 3-3

Dimmitt 0-1 1-5

Friday’s games (7 p.m.): Canadian at Childress; Spearman at Friona; Dimmitt at Tulia.

District 1-2A Division I

Team District Overall

Panhandle 1-0 5-1

West Texas High 1-0 4-2

Sanford-Fritch 1-0 1-5

Highland Park 0-1 2-4

Sunray 0-1 0-6

Boys Ranch 0-1 0-6

Friday’s games ( 7 p.m.): Panhandle at Highland Park; Sanford-Fritch at West Texas High; Boys Ranch at Sunray.

District 2-2A Division II

Team District Overall

Sudan 1-0 6-0

Farwell 1-0 4-2

S. Earth 1-0 2-4

Bovina 0-1 2-4

Seagraves 0-1 2-4

Plains 0-1 0-6

Friday’s games ( 7 p.m.): Earth at Farwell; Plains at Bovina; Seagraves at Sudan.

District 3-2A Division II

Team District Overall

Stratford 1-0 6-1

Vega 1-0 6-1

Gruver 0-0 4-2

Clarendon 0-1 4-3

Booker 0-1 1-5

Friday’s games ( 7 p.m.): Stratford at Vega; Gruver at Booker.

District 5-2A Division II

Team District Overall

Wellington 1-0 5-1

Wheeler 1-0 5-1

Shamrock 1-0 2-4

Munday 0-1 2-3

Quanah 0-0 1-5

Memphis. 0-0 1-5

Friday’s games ( 7 p.m.): Munday at Wellington; Shamrock at Wheeler; Memphis at Quanah.

District 1-1A Division I

Team District Overall

McLean 0-0 6-1

White Deer 0-0 6-1

Miami 0-0 4-2

Valley 0-0 3-3

Friday’s game ( 7:30 p.m.): Follett at Miami.

District 2-1A Division I

Team District Overall

Happy 1-0 5-2

Perersburg 1-0 2-2

Nazareth 0-0 3-2

Lorenzo 0-1 4-3

Hart 0-1 1-6

Friday’s games ( 7:30 p.m.) Happy at Nazareth; Lorenzo at Hart.

District 1-1A Division II

Team District Overall

Lefors 1-0 3-2

Hedley 1-1 1-6

Groom 0-0 4-2

Higgins 0-1 1-6

Follett 0-1 0-4

Thursday’s game (7:30 p.m.): Groom at Hedley; Higgins at Lefors.

Friday’s game (7:30 p.m.): Follett at Miami.

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

Get email updates

Local Sponsor

Related articles

Nazareth-Ira matchup features family affair in fight to state tournament

Nazareth head baseball coach Tyler Goodwin and his father, Toby, who is the Ira baseball coach will meet up in the Region I-A finals starting Friday night.

Argyle pitching dooms Canyon in Class 4A Regional Semifinals

Canyon played Argyle in the Class 4A regional semifinals on Wednesday and Thursday at Abilene Christian University.

First United Bank Boys Athlete of the Week: Trent Gerber, Nazareth

Nazareth's Trent Gerber is the First United Bank Boys Athlete of the Week for May 25th.

First United Bank Girls Athlete of the Week: Halee Jo Johnson, Happy

Happy's Halee Jo Johnson is the First United Bank Girls Athlete of the Week for May 25th.