H.S. Football Amarillo-area standings

Date:

Share post:

Tascosa’s Major Everhart cuts back for a big gain against Odessa High during a District 2-6A game Friday. [Ben Powell/ Odessa American]

District 2-6A

Team District Overall

x-Midland Lee 4-0 9-0

x-Frenship 3-1 7-2

x-Odessa Permian 3-1 5-4

x-Tascosa 2-2 6-3

Odessa High 0-4 2-7

Midland High 0-4 1-9

Thursday’s games (7 p.m.) Frenship at Tascosa.

Friday’s games (7:30 p.m.): Midland Lee at Odessa Permian; Odessa High at Midland High.

District 2-5A Division I

Team District Overall

x-Abilene Cooper 5-0 9-0

x-Amarillo High 5-0 7-2

Coronado 3-2 5-4

Monterey 2-3 4-5

Caprock 2-3 2-7

Palo Duro 1-5 3-7

Lubbock High 0-5 1-8

Thursday’s game (7 p.m.): Caprock at Lubbock Coronado.

Friday’s games (7 p.m.): Abilene Cooper at Amarillo High; Lubbock Monterey at Lubbock High.

District 3-5A Division II

Team District Overall

y-Lubbock Cooper 4-0 8-1

x-W.F. Rider 3-1 5-4

x-Randall 2-2 3-6

W.F. High 2-2 3-6

Abilene Wylie 1-3 1-8

Plainview 0-4 1-8

Friday’s games (7 p.m.): Randall at Lubbock Cooper; W.F. High vs. W.F. Rider; Abilene Wylie at Plainview.

District 3-4 Division I

Team District Overall

x-Dumas 2-0 9-0

x-Pampa 1-1 7-2

x-Hereford 1-1 5-4

x-Canyon 0-2 6-3

Friday’s games (7 p.m.): Hereford at Dumas; Pampa at Canyon.

District 2-4A Division II

Team District Overall

x-Estacado 3-0 9-0

x-Dalhart 3-1 6-4

x-Levelland 2-1 4-5

Perryton 0-3 1-8

Borger 0-3 1-8

Friday’s game (7 p.m.): Estacado at Levelland; Perryton at Borger.

District 2-3A Division I

Team District Overall

y-Bushland 4-0 9-0

x-Shallowater 3-1 5-4

Littlefield 2-2 4-5

Slaton 2-2 5-4

River Road 1-3 3-6

Muleshoe 0-4 0-9

Friday’s games (7 p.m.): Bushland at Muleshoe; Littlefield at River Road; Slaton at Shallowater.

District 3-3A Division II

Team District Overall

y-Canadian 4-0 9-0

x-Childress 3-1 3-6

x-Friona 2-2 7-2

x-Spearman 2-2 5-4

Tulia 1-3 4-5

Dimmitt 0-4 1-8

Friday’s games (7 p.m.): Canadian at Spearman; Childress at Tulia; Dimmitt at Friona.

District 1-2A Division I

Team District Overall

y-West Texas High 4-0 7-2

x-Panhandle 3-1 7-2

x-Highland Park 2-2 4-5

x-Sanford-Fritch 2-2 2-7

Sunray 1-3 1-8

Boys Ranch 0-4 0-9

Friday’s games ( 7 p.m.): Highland Park at Boys Ranch; S. Fritch at Panhandle; WT High at Sunray.

District 2-2A Division II

Team District Overall

x-Sudan 4-0 8-1

x-Farwell 4-0 7-2

x-Seagraves 2-2 4-5

Bovina 1-3 3-6

S. Earth 1-3 2-7

Plains 0-4 0-9

Friday’s games ( 7 p.m.): Farwell at Sudan; Bovina at S. Earth; Seagraves at Plains.

District 3-2A Division II

Team District Overall

x-Stratford 3-0 8-1

x-Gruver 2-1 6-3

x-Clarendon 2-1 6-3

x-Vega 1-2 6-3

Booker 0-4 1-9

Friday’s games ( 7 p.m.): Gruver at Stratford; Vega at Clarendon.

District 5-2A Division II

Team District Overall

x-Wellington 4-0 8-1

x-Wheeler 4-0 8-1

x-Quanah 2-2 3-6

x-Shamrock 2-2 3-6

Munday 0-3 2-5

Memphis 0-3 1-7

Friday’s games ( 7 p.m.): Wellington at Wheeler; Quanah at Shamrock; Munday at Memphis.

District 1-1A Division I

Team District Overall

y-McLean 2-0 8-1

White Deer 1-1 7-2

Valley 1-1 4-4

Miami 0-2 5-4

Thursday’s game (7 p.m.): Miami at McLean.

Friday’s game: Valley at White Deer.

District 2-1A Division I

Team District Overall

x-Petersburg 3-0 5-3

Happy 2-1 6-3

Nazareth 2-1 5-3

Hart 1-3 2-8

Lorenzo 0-3 4-5

Friday’s games: ( 7:30 p.m.): Petersburg at Nazareth; Lorenzo at Happy.

District 1-1A Division II

Team District Overall

y-Groom 3-0 7-2

x-Lefors 4-1 5-4

Hedley 1-3 1-9

Follett 1-3 1-7

Higgins 0-3 1-8

Thursday’s game (7:30 p.m.): Follett at Hedley.

Friday’s game: Groom at Higgins.

y-clinched district championship

x-clinched playoff berth

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

Get email updates

Local Sponsor

Related articles

Argyle pitching dooms Canyon in Class 4A Regional Semifinals

Canyon played Argyle in the Class 4A regional semifinals on Wednesday and Thursday at Abilene Christian University.

First United Bank Boys Athlete of the Week: Trent Gerber, Nazareth

Nazareth's Trent Gerber is the First United Bank Boys Athlete of the Week for May 25th.

First United Bank Girls Athlete of the Week: Halee Jo Johnson, Happy

Happy's Halee Jo Johnson is the First United Bank Girls Athlete of the Week for May 25th.

2022 High School Baseball Texas Panhandle Regional Semifinal playoff pairings

Here's a look at the 2022 High School Baseball Regional semifinal Texas Panhandle playoff pairings for Canyon, Clarendon, and Nazareth.