H.S. Boys Regional Tournament basketball schedule

Date:

Share post:

Vega’s Carson Kirkland goes under Floydada defenders for a layin during the Longhorns 81-68 win against the Whirlwinds during a Class 2A regional quarterfinal Tuesday night at the First United Bank Center. [Tom Carver/ Press Pass Sports]

Class 6A

Regional quarterfinals

Arlington Bowie 65, Frenship 55

Duncanville 66, Grand Prairie 65, (OT)

Odessa Permian 44, Arlington Martin 43

Richardson 79, Waxahachie 58

Region I-6A Tournament

at Wilkerson-Greines Activity Center, Fort Worth

Arlington Bowie (21-9) vs. Duncanville (27-5), 6 p.m.

Odessa Permian (31-3) vs. Richardson (34-3), 8 p.m.

Saturday’s regional final

1 p.m.

Class 5A

Regional quarterfinals

WF Rider 53, Amarillo High 42

Mansfield Timberview 41, Mansfield Legacy 40, (OT)

EP Eastwood 51, EP Andress 41

Burleson Centennial 75, Arlington Seguin 67

Regional 1-5A Tournament

at Scurry County Coliseum, Snyder

Wichita Falls Rider (32-4) vs. Mansfield Timberview (27-8), 4 p.m.

El Paso Eastwood (29-7) vs. Burleson Centennial (31-6), 6 p.m.

Saturday’s regional final

2 p.m.

Class 4A

Regional quarterfinals

Pampa 66, Andrews 40

WF Hirschi 40, Decatur 36

Clint 60, Levelland 47

Argyle 45, Krum 35

Region I-4A Tournament

at Rip Griffin Center, Lubbock Christian University, Lubbock

Pampa (31-5) vs. WF Hirschi (24-11), 6:30 p.m.

Clint (28-5) vs. Argyle (23-4), 8 p.m.

Saturday’s regional final

6 p.m.

Class 3A

Regional quarterfinals

Abernathy 72, Littlefield 42

Peaster 73, Childress 37

Shallowater 72, Canadian 54

Brock 56, City View 51

Region I-3A Tournament

at Rip Griffin Center, Lubbock Christian University, Lubbock

Abernathy (23-5) vs. Peaster (32-5), 2 p.m.

Shallowater (31-4) vs. Brock (23-8), 3:30 p.m.

Saturday’s regional final

1 p.m.

Class 2A

Regional quarterfinal

Vega 81, Floydada 68

Sundown 57, Christoval 41

Gruver 64, Clarendon 46

Wink 55, Tahoka 51

Region I-2A Tournament

at Texan Dome, South Plains College, Levelland

Vega (28-5) vs. Sundown (13-12), 6:30 p.m.

Gruver (29-5) vs. Wink (21-9), 8 p.m.

Saturday’s regional final

3:30 p.m.

Class 1A

Regional quarterfinals

Texline 54, Valley 50

New Home 42, Borden County 27

Nazareth 46, Booker 28

O’Donnell 69, Klondike 50

Region I-1A Tournament

at Texan Dome, South Plains College, Levelland

Friday’s semifinals

Texline (26-6) vs. New Home (25-9), 1 p.m.

Nazareth (26-8) vs. O’Donnell (25-6), 2:30 p.m.

Saturday’s regional final

2 p.m.

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

Get email updates

Local Sponsor

Related articles

First United Bank Boys Athlete of the Week: Trent Gerber, Nazareth

Nazareth's Trent Gerber is the First United Bank Boys Athlete of the Week for May 25th.

First United Bank Girls Athlete of the Week: Halee Jo Johnson, Happy

Happy's Halee Jo Johnson is the First United Bank Girls Athlete of the Week for May 25th.

2022 High School Baseball Texas Panhandle Regional Semifinal playoff pairings

Here's a look at the 2022 High School Baseball Regional semifinal Texas Panhandle playoff pairings for Canyon, Clarendon, and Nazareth.

High School Baseball roundup: Cooper wins battle with Randall, Canyon cruises to next round, Nazareth stays perfect

Here's the 2022 High School Baseball roundup for Randall, Canyon, Bushland, Clarendon and Nazareth.