H.S. Boys basketball Amarillo-area district standings

Date:

Share post:

The Amarillo High boys claimed the District 3-5A championship with a perfect 16-0 record. [Ben Jenkins / Press Pass Sports]

A final look at the boys district standings.

District 2-6A

Team District Overall

y-Od. Permian 9-1 27-3

y-Tascosa 9-1 24-6

x- Frenship 6-4 25-8

x-Odessa High 4-6 14-19

Midland High 2-8 14-15

Midland Lee 0-10 5-25

District 3-5A

Team District Overall

y-Amarillo High 16-0 26-8

x-Palo Duro 13-3 19-6

x-Monterey 12-4 21-12

x-Cooper 10-6 16-10

Randall 7-9 15-17

Coronado 6-10 10-17

Plainview 5-11 12-18

Caprock 2-14 4-22

Lubbock High 0-16 3-25

District 3-4A

Team District Overall

x-Levelland 6-2 24-8

x-Canyon 6-2 19-11

x-Estacado 5-3 24-9

x-Hereford 3-5 16-15

Lamesa 0-8 11-19

First place game

Canyon vs. Levelland, 6 p.m. Dimmitt

District 4-4A

Team District Overall

y-Pampa 8-0 28-5

x-Dalhart 6-2 20-11

x-Dumas 3-5 20-12

x-Perryton 3-5 14-11

Borger 0-8 14-15

District 1-3A

Team District Overall

y-Canadian 13-1 14-2

x-Bushland 12-2 18-9

x-Dimmitt 10-4 18-13

x-Spearman 8-6 17-13

Tulia 6-8 22-12

R.Road 4-10 6-23

Muleshoe 3–11 9-20

Friona 0-14 3-22

District 8-3A

Team District Overall

y-Childress 10-0 24-5

x-City View 6-4 19-9

x-Holliday 5-5 14-11

Henrietta 4-6 19-11

Nocona 4-6 15-13

Bowie 1-9 4-23

Fourth place game

Nocona vs. Henrietta, 8 p.m. Friday, Chico

District 1-2A

Team District Overall

y-Gruver 10-0 26-4

x-Stratford 8-2 11-5

x-WT High 5-5 10-13

S-Fritch 3-7 13-20

Sunray 2-8 7-21

Boys Ranch 2-8 8-15

District 2-2A

Team District Overall

x-Clarendon 9-1 22-7

x-Wheeler 8-2 22-8

x-Panhandle 4-6 16-17

x-H. Park 4-6 18-13

Wellington 3-7 12-13

Memphis 2-8 15-14

Tuesday’s games (6:30 p.m.)

District 3-2A

Team District Overall

y-Vega 8-0 24-5

x-Olton 5-3 17-12

x-Farwell 5-3 21-10

Bovina 1-7 5-15

Sudan 1-7 9-18

Second place game

Olton vs. Farwell, 7 p.m. Friday, Nazareth

Fourth place game

Bovina vs. Sudan, 6 p.m. Friday, Muleshoe

District 1-1A

Team District Overall

y-Booker 12-0 16-12

x-Fort Elliott 10-2 15-12

x-Kelton 7-5 15-7

Darrouzett 5-7 12-11

Miami 6-6 9-10

Follett 1-11 4-20

Higgins 1-11 2-19

District 2-1A

Team District Overall

y-White Deer 11-1 17-12

x-Shamrock 10-2 21-10

x-Groom 9-3 15-3

Claude 6-6 12-11

McLean 3-9 4-12

Hedley 3-9 14-14

Lefors 0-12 3-18

District 3-1A

Team District Overall

y-Nazareth 12-0 24-7

x-Texline 10-2 22-6

x-Happy 8-4 15-16

Hartley 6-6 16-12

Channing 4-8 6-21

Wildorado 3-9 7-19

Adrian 0-12 5-21

y-clinched district title

x-clinched playoff berth

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

Get email updates

Local Sponsor

Related articles

Nazareth-Ira matchup features family affair in fight to state tournament

Nazareth head baseball coach Tyler Goodwin and his father, Toby, who is the Ira baseball coach will meet up in the Region I-A finals starting Friday night.

Argyle pitching dooms Canyon in Class 4A Regional Semifinals

Canyon played Argyle in the Class 4A regional semifinals on Wednesday and Thursday at Abilene Christian University.

First United Bank Boys Athlete of the Week: Trent Gerber, Nazareth

Nazareth's Trent Gerber is the First United Bank Boys Athlete of the Week for May 25th.

First United Bank Girls Athlete of the Week: Halee Jo Johnson, Happy

Happy's Halee Jo Johnson is the First United Bank Girls Athlete of the Week for May 25th.