H.S. Basketball District standings and schedule

Date:

Share post:

Girls standings District 3-5A

Team District Overall

Amarillo High 6-0 23-2

Monterey 6-1 21-3

Randall 4-2 13-8

Coronado 3-3 12-11

Palo Duro 3-3 9-13

Cooper 3-3 11-13

Plainview 2-4 14-7

Caprock 1-6 7-15

Lubbock High 0-6 6-14

Tuesday games (6 p.m.)

Randall at Amarillo High

Lubbock Coronado at Caprock

Lubbock High at Palo Duro

Lubbock Cooper at Palo Duro

District 1-3A

Team District Overall

Canadian 3-0 17-5

Bushland 3-0 9-8

Spearman 3-0 15-8

R. Road 2-1 9-10

Tulia 1-2 5-16

Muleshoe 0-3 10-8

Friona 0-3 5-11

Dimmitt 0-3 4-16

Tuesday’s games (6 p.m.)

Bushland at Canadian

Spearman at River Road

Friona at Muleshoe

Tulia at Dimmitt

District 1-1A

Team District Overall

Follett 2-0 8-13

Higgins 2-0 12-3

Fort Elliott 1-1 9-11

Miami 1-2 10-8

Booker 0-1 5-13

Darrouzett 0-2 0-14

Tuesday’s games (6 p.m.)

Miami at Fort Elliott

Darrouzett at Booker

District 2-1A

Team District Overall

Claude 3-0 18-5

White Deer 3-0 10-11

McLean 1-1 11-7

Groom 1-1 10-9

Shamrock 1-1 8-12

Hedley 0-3 4-9

Lefors 0-3 4-9

Tuesday’s games (6 p.m.)

McLean at Lefors

Claude at Shamrock

Groom at Hedley

District 3-1A

Team District Overall

Nazareth 3-0 15-8

Happy 2-0 10-14 Texline 2-1 5-8

Wildorado 1-2 8-6

Hartley 1-2 9-7

Adrian 0-2 9-6

Channing 0-2 4-14

Tuesday’s games (6 p.m.)

Happy at Channing

Nazareth at Adrian

Texline at Wildorado

Boys

District 3-5A

Team District Overall

Amarillo High 4-0 14-8

Cooper 4-0 13-7

Monterey 3-2 10-10

Randall 3-2 11-10

Palo Duro 3-1 9-4

Coronado 1-3 7-10

Plainview 1-4 8-12

Caprock 1-4 3-14

Lubbock High 0-4 3-14

Tuesday games (7:30 p.m.)

Randall at Amarillo High

Lubbock Coronado at Caprock

Lubbock High at Palo Duro

Lubbock Cooper at Palo Duro

District 1-1A

Team District Overall

Booker 1-0 5-12

Darrouzett 1-0 8-5

Miami 1-0 4-4

Kelton 1-1 8-3

Fort Elliott 0-1 5-10

Follett 0-1 3-10

Higgins 0-2 1-11

Tuesday’s games (7:30 p.m.)

Fort Elliott at Miami

Darrouzett at Booker

District 2-1A

Team District Overall

Groom 1-0 7-0

White Deer 1-0 7-11

Claude 1-0 7-5

McLean 0-0 1-3

Shamrock 0-1 11-9

Hedley 0-1 11-5

Lefors 0-1 3-7

Tuesday’s games (7:30 p.m.)

McLean at Lefors

Claude at Shamrock

Groom at Hedley

District 3-1

Team District Overall

Nazareth 2-0 14-6

Texline 2-0 13-4

Hartley 1-1 12-7

Happy 1-1 8-13

Adrian 0-1 5-10

Channing 0-1 3-14Wildorado 0-2 4-12

Tuesday’s games (7:30 p.m.)

Happy @ Channing

Nazareth @ Adrian

Texline @ Wildorado

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

Get email updates

Local Sponsor

Related articles

Nazareth-Ira matchup features family affair in fight to state tournament

Nazareth head baseball coach Tyler Goodwin and his father, Toby, who is the Ira baseball coach will meet up in the Region I-A finals starting Friday night.

Argyle pitching dooms Canyon in Class 4A Regional Semifinals

Canyon played Argyle in the Class 4A regional semifinals on Wednesday and Thursday at Abilene Christian University.

First United Bank Boys Athlete of the Week: Trent Gerber, Nazareth

Nazareth's Trent Gerber is the First United Bank Boys Athlete of the Week for May 25th.

First United Bank Girls Athlete of the Week: Halee Jo Johnson, Happy

Happy's Halee Jo Johnson is the First United Bank Girls Athlete of the Week for May 25th.