H.S. Basketball Amarillo-area district standings including Tuesday’s schedule

Date:

Share post:

Bushland’s Tanner Troxell shoots a jumper over a Canadian defender during a District 1-3A clash last Friday. [Alan Hale/ For Press Pass Sports]

Boys standings

District 3-5A

Team District Overall

x-Amarillo High 6-0 16-2

Randall 5-1 18-2

Tascosa 3-3 5-15

Palo Duro 2-4 14-4

Plainview 2-4 8-14

Caprock 0-6 7-9

Tuesday’s games (7 p.m.)

Randall at Amarillo High

Tascosa at Plainview

Caprock at Palo Duro

District 4-4A

Team District Overall

x-Canyon 6-0 13-7

Hereford 5-1 17-4

Perryton 3-3 8-8

Dumas 2-4 13-8

Pampa 2-4 8-9

Borger 0-6 4-15

Tuesday’s games (7:30 p.m.)

Pampa at Hereford

Borger at Canyon

Perryton at Dumas

District 1-3A

Team District Overall

x-Bushland 6-0 14-4

Dalhart 4-2 10-10

Spearman 4-2 11-4

Canadian 3-3 4-5

H. Park 1-5 7-10

R. Road 0-6 4-11

Tuesday’s games (7:30 p.m.)

Dalhart at Spearman

Bushland at Highland Park

Canadian at River Road

District 2-3A

Team District Overall

x-Shallowater 8-0 15-3

x-Abernathy 7-1 15-5

Childress 5-3 10-5

Tulia 4-5 8-9

Lub. Roosevelt 4-5 9-7

Idalou 1-8 4-12

Slaton 1-8 3-15

Tuesday’s games (7:30 p.m.)

Childress at Slaton

Shallowater at Idalou

Tulia at Abernathy

District 3-3A

Team District Overall

Dimmitt 6-1 9-8

Brownfield 7-2 13-7

Lamesa 5-2 12-5

Littlefield 5-3 12-8

Denver City 3-4 10-8

Muleshoe 2-6 5-10

Friona 0-10 1-14

Tuesday’s games (7:30 p.m.)

Lamesa at Brownfield

Muleshoe at Dimmitt

Littlefield at Friona

District 1-2A

Team District Overall

x-Gruver 5-0 9-10

S. Fritch 3-1 9-6

Stratford 2-3 6-9

Sunray 2-3 12-8

WT High 0-5 4-9

Tuesday’s games (7:30 p.m.)

Sanford-Fritch at WT High

Sunray at Gruver

District 2-2A

Team District Overall

x-Clarendon 7-0 15-4

x-Panhandle 6-1 14-4

x-Wheeler 5-2 13-5

Wellington 2-5 5-8

Shamrock 1-6 9-9

Memphis 0-7 4-13

Tuesday’s games (7:30 p.m.)

Wellington at Shamrock

Wheeler at Panhandle

Clarendon at Memphis

District 3-2A

Team District Overall

Olton 4-0 19-1

Farwell 4-1 21-2

Bovina 3-2 8-4

Vega 1-4 4-10

Boys Ranch 0-4 0-4

Tuesday’s games (7:30 p.m.)

Bovina at Boys Ranch

Olton at Vega

District 1-1A

Team District Overall

Booker 8-1 9-9

Miami 8-1 12-8

Follett 4-3 6-3

Ft. Elliott 5-3 7-7

McLean 2-6 3-8

Darrouzett 2-7 4-9

Lefors 0-8 0-10

Tuesday’s games (7:30 p.m.)

Follett at Darrouzett

Fort Elliott at Miami

District 2-1A

Team District Overall

Valley 6-0 14-7

Groom 4-2 6-5

Hedley 4-2 11-4

White Deer 3-3 4-14

Silverton 1-5 7-10

Claude 0-6 0-14

Tuesday’s games (7:30 p.m.)

Groom at Hedley

Claude at Silverton

Valley at White Deer

District 3-1A

Team District Overall

Nazareth 9-0 17-8

Texline 8-1 16-3

Wildorado 7-3 17-5

Happy 5-6 8-9

Hartley 3-6 3-6

Adrian 1-8 6-13

Tuesday’s games (7:30 p.m.)

Texline at Wildorado

Adrian at Happy

Hartley at Nazareth

x-clinched playoff berth

*Lefors forfeited remainder of season

Girls Standings

District 3-5A

Team District Overall

x-Amarillo High 7-1 16-2

x-Plainview 6-2 15-7

x-Tascosa 5-3 11-12

x-Palo Duro 4-4 16-6

Caprock 1-7 6-15

Randall 1-7 8-17

Tuesday’s games (7 p.m.)

Amarillo High at Randall

Plainview at Tascosa

Palo Duro at Caprock

District 4-4A

Team District Overall

y-Canyon 8-0 21-1

x-Hereford 6-2 14-5

x-Perryton 5-3 12-8

x-Dumas 4-4 9-16

Borger 1-7 3-18

Pampa 1-8 1-19

Tuesday’s games (6 p.m.)

Hereford 2, Pampa 0 (forfeit)

Borger at Canyon

Perryton at Dumas

District 1-3A

Team District Overall

y-Canadian 8-0 21-2

x-Spearman 6-2 14-7

x-Bushland 5-3 13-8

x-Dalhart 3-5 15-9

R. Road 1-7 3-19

H. Park 1-7 3-15

Tuesday’s games (6 p.m.)

Dalhart at Spearman

Bushland at Highland Park

Canadian at River Road

District 2-3A

Team District Overall

x-Shallowater 10-0 21-0

x-Idalou 10-1 22-3

x-Childress 6-4 9-8

Abernathy 4-6 14-11

Slaton 3-7 5-13

Lub. Roosevelt 2-9 7-16

Tulia 1-9 8-16

Tuesday’s games (7:30 p.m.)

Childress at Slaton

Shallowater at Idalou

Tulia at Abernathy

District 3-3A

Team District Overall

x-Brownfield 10-0 20-0

x-Littlefield 9-1 10-6

x-Muleshoe 7-4 12-12

Lamesa 4-6 12-12

Denver City 4-7 7-14

Dimmitt 2-8 2-8

Friona 0-10 2-13

Tuesday’s games (7:30 p.m.)

Lamesa at Brownfield

Muleshoe at Dimmitt

Littlefield at Friona

District 1-2A

Team District Overall

y-Gruver 6-0 18-2

x-Stratford 5-2 15-8

x-WT High 3-4 9-8

Sunray 2-4 5-12

S. Fritch 0-6 6-11

Tuesday’s games (7:30 p.m.)

Sanford-Fritch at WT High

Sunray at Gruver

District 2-2A

Team District Overall

y-Panhandle 9-0 21-2

x-Wellington 7-2 17-5

x-Clarendon 5-4 13-8

x-Wheeler 4-5 7-12

Shamrock 2-7 8-14

Memphis 0-9 4-14

Tuesday’s games (6 p.m.)

Wellington at Shamrock

Wheeler at Panhandle

Clarendon at Memphis

District 3-2A

Team District Overall

x-Farwell 6-1 16-9

x-Vega 5-1 15-8

x-Olton 4-2 13-10

Bovina 1-5 5-10

Boys Ranch 0-6 0-6

Tuesday’s games (6 p.m.)

Bovina at Boys Ranch

Olton at Vega

District 1-1A

Team District Overall

Follett 10-0 16-1

Miami 7-3 12-7

McLean 7-3 11-4

Fort Elliott 6-4 9-11

Booker 4-7 7-12

Darrouzett 2-9 3-12

Lefors 0-10 0-13

Tuesday’s (6 p.m.)

Follett at Darrouzett

Fort Elliott at Miami

District 2-1A

Team District Overall

Claude 8-0 13-8

White Deer 6-2 15-10

Valley 4-4 14-7

Groom 3-5 14-10

Silverton 3-5 12-7

Hedley 0-8 2-16

Tuesday’s games (6 p.m.)

Groom at Hedley

Claude at Silverton

Valley at White Deer

District 3-1A

Team District Overall

Nazareth 10-0 20-4

Happy 8-2 16-6

Wildorado 7-4 12-12

Hartley 5-5 8-6

Texline 4-6 7-9

Adrian 1-9 5-14

Channing 0-9 0-15

Tuesday’s games (6 p.m.)

Texline at Wildorado

Adrian at Happy

Channing at Nazareth

y- clinched district championship

x-clinched playoff berth

*Lefors forfeited remainder of season

Do you like what we're doing?

Press Pass Sports will always strive to keep our stories FREE to read. We're able to do that because of our advertising sponsors, and people like you who believe in what we're doing.

Local Sponsor

Related articles

High School Volleyball Roundup – Randall sweeps Hereford, Pampa downs Canyon

Check out a recap of Tuesday's High School Volleyball action.

Boys Athlete of the Week – Avion Carter, Tascosa

Tascosa defensive lineman Avion Carter earns First United Bank Boys Athlete of the Week.

Girls Athlete of the Week – Jo Moffitt, Amarillo High

Amarillo High's Jo Moffitt earns First United Bank Girls Athlete of the Week.

Texas Tech rides with Joey McGuire’s ‘What’s Next’ mentality

Texas Tech takes on Joey McGuire's "What's next" mentality.