H.S. Basketball Amarillo-area district standings including Tuesday’s schedule

Date:

Share post:

Amarillo High center Cade Hornecker goes up for a bucket against Randall during a District 3-5A clash earlier this season. [Ben Jenkins/ Press Pass Sports]

Boys Standings

District 3-5A

Team District Overall

Amarillo High 3-0 13-2

Randall 2-1 15-2

Palo Duro 2-1 14-1

Tascosa 2-1 5-13

Caprock 0-3 7-6

Plainview 0-3 6-13

Tuesday’s games

No games scheduled

District 4-4A

Team District Overall

Hereford 2-0 14-3

Canyon 2-0 9-7

Perryton 2-0 7-5

Dumas 0-2 11-6

Pampa 0-2 6-7

Borger 0-2 4-11

Tuesday’s games (7:30 p.m.)

Perryton at Hereford

Borger at Dumas

Pampa at Canyon

District 1-3A

Team District Overall

Spearman 2-0 9-2

Bushland 2-0 10-4

Dalhart 1-1 7-9

Canadian 1-1 2-3

H. Park 0-2 6-7

R. Road 0-2 4-7

Tuesday’s games (7:30 p.m.)

Canadian at Spearman

Dalhart at Highland Park

Bushland at River Road

District 2-3A

Team District Overall

Shallowater 5-0 12-3

Abernathy 4-1 12-5

Childress 3-2 8-4

Tulia 3-2 7-6

Lub. Roosevelt 2-3 7-5

Idalou 1-4 4-8

Slaton 0-6 2-13

Tuesday’s games (7:30 p.m.)

Tulia at Childress

Abernathy at Idalou

Lub. Roosevelt at Shallowater

District 3-3A

Team District Overall

Dimmitt 4-0 7-7

Brownfield 4-2 10-7

Lamesa 3-2 10-5

Littlefield 3-2 10-7

Muleshoe 1-3 4-7

Denver City 2-2 9-6

Friona 0-6 1-9

Tuesday’s games (7:30 p.m.)

Muleshoe at Littlefield

Friona at Lamesa

District 1-2A

Team District Overall

Gruver 2-0 5-10

S. Fritch 1-0 7-5

Sunray 1-1 11-6

Stratford 0-1 4-7

WT High 0-2 4-6 Tuesday’s games (7:30 p.m.)

Sunray at Stratford

S. Fritch at Gruver

District 2-2A

Team District Overall

Panhandle 3-0 11-3

Clarendon 3-0 11-4

Wheeler 2-1 10-4

Wellington 1-2 4-5

Shamrock 0-3 8-6

Memphis 0-3 4-9

Tuesday’s games (7:30 p.m.)

Panhandle at Clarendon

Memphis at Shamrock

Wellington at Wheeler

District 3-2A

Team District Overall

Bovina 2-0 7-2

Farwell 1-0 18-1

Olton 1-0 16-1

Boys Ranch 0-1 0-1

Vega 0-2 2-10

Tuesday’s games (7:30 p.m.)

Olton at Boys Ranch

Bovina at Farwell

District 1-1A

Team District Overall

Booker 5-0 7-8

Miami 5-1 6-11

Fort Elliott 3-2 5-6

Follett 3-2 5-2

McLean 2-3 3-5

Darrouzett 0-5 2-7

Lefors 0-5 0-8

Tuesday’s Games (7:30 p.m.)

McLean at Fort Elliott

Lefors at Darrouzett

Booker at Follett

District 2-1A

Team District Overall

Valley 2-0 10-7

Hedley 1-1 8-3

White Deer 1-1 2-12

Silverton 1-1 7-6

Groom 1-1 3-4

Claude 0-2 0-10

Tuesday’s Games (7:30 p.m.)

Claude at Hedley

Groom at White Deer

Valley at Silverton

District 3-1A

Team District Overall

Nazareth 3-0 10-7

Texline 4-1 12-3

Wildorado 4-1 15-3

Happy 2-3 5-6

Hartley 1-4 0-3

Adrian 0-5 4-10

Tuesday’s Games (7:30 p.m.)

Hartley at Adrian

Wildorado at Nazareth

GIRLS STANDINGS

District 3-5A

Team District Overall

Plainview 5-0 14-5

Amarillo High 4-1 13-2

Tascosa 3-2 9-11

Palo Duro 2-3 14-5

Caprock 1-4 6-12

Randall 0-5 7-15

Tuesday’s games

No games scheduled

District 4-4A

Team District Overall

Canyon 4-0 17-1

Hereford 3-1 10-4

Perryton 3-1 10-6

Dumas 1-3 6-15

Pampa 1-3 1-14

Borger 0-4 2-15

Tuesday’s games (6 p.m.)

Perryton at Hereford

Borger at Dumas

Pampa at Canyon

District 1-3A

Team District Overall

Canadian 4-0 17-2

Spearman 4-0 12-5

Bushland 2-2 10-7

Dalhart 1-3 13-7

H. Park 1-3 3-11

R. Road 0-4 2-16

Tuesday’s games (6 p.m.)

Canadian at Spearman

Dalhart at Highland Park

Bushland at River Road

District 2-3A

Team District Overall

Shallowater 7-0 18-0

Idalou 6-1 18-3

Childress 5-2 8-6

Abernathy 2-5 12-10

Slaton 2-5 4-11

Tulia 1-5 8-11

Lub. Roosevelt 1-6 6-13

Tuesday’s games (6 p.m.)

Tulia at Childress

Abernathy at Idalou

Lub. Roosevelt at Shallowater

District 3-3A

Team District Overall

Brownfield 7-0 17-0

Littlefield 6-1 7-6

Muleshoe 5-2 10-10

Denver City 3-4 6-11

Lamesa 2-5 10-11

Dimmitt 1-5 1-5

Friona 0-7 2-11

Tuesday’s games (6 p.m.)

Lamesa at Denver City

Muleshoe at Littlefield

Friona at Dimmitt

District 1-2A

Team District Overall

Gruver 3-0 14-2

Stratford 2-1 12-7

WT High 2-2 8-6

Sunray 1-2 4-10

S. Fritch 0-3 4-10

Tuesday’s games (6 p.m.)

Sunray at Stratford

S. Fritch at Gruver

District 2-2A

Team District Overall

Panhandle 4-0 16-2

Wellington 3-1 13-4

Clarendon 3-2 11-6

Wheeler 2-3 5-10

Shamrock 1-4 7-11

Memphis 0-3 4-8

Tuesday’s games (6 p.m.)

Panhandle at Clarendon

Memphis at Shamrock

Wellington at Wheeler

District 3-2A

Team District Overall

Vega 3-0 12-7

Farwell 2-1 12-9

Bovina 1-2 5-7

Olton 1-2 10-10

Boys Ranch 0-1 0-2

Tuesday’s games (6 p.m.)

Olton at Boys Ranch

Bovina at Farwell

District 1-1A

Team District Overall

Follett 7-0 13-1

Miami 5-1 9-6

McLean 4-2 8-3

Fort Elliott 3-2 5-9

Booker 2-5 5-10

Darrouzett 1-5 2-9

Lefors 0-7 0-11

Tuesday’s Games (6 p.m.)

McLean at Fort Elliott

Lefors at Darrouzett

Booker at Follett

District 2-1A

Team District Overall

Claude 4-0 9-8

White Deer 3-1 12-9

Silverton 2-2 11-4

Valley 2-2 12-5

Groom 1-3 12-8

Hedley 0-4 2-12

Tuesday’s Games (6 p.m.)

Claude at Hedley

Groom at White Deer

Valley at Silverton

District 3-1A

Team District Overall

Nazareth 7-0 17-3

Happy 5-2 13-6

Wildorado 5-2 10-10

Hartley 4-3 7-4

Texline 2-5 5-8

Adrian 1-6 5-11

Channing 0-6 0-12

Tuesday’s Games (6 p.m.)

Hartley at Adrian

Texline at Channing

Wildorado at Nazareth

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

Get email updates

Local Sponsor

Related articles

Nazareth-Ira matchup features family affair in fight to state tournament

Nazareth head baseball coach Tyler Goodwin and his father, Toby, who is the Ira baseball coach will meet up in the Region I-A finals starting Friday night.

Argyle pitching dooms Canyon in Class 4A Regional Semifinals

Canyon played Argyle in the Class 4A regional semifinals on Wednesday and Thursday at Abilene Christian University.

First United Bank Boys Athlete of the Week: Trent Gerber, Nazareth

Nazareth's Trent Gerber is the First United Bank Boys Athlete of the Week for May 25th.

First United Bank Girls Athlete of the Week: Halee Jo Johnson, Happy

Happy's Halee Jo Johnson is the First United Bank Girls Athlete of the Week for May 25th.