H.S. Basketball Amarillo-area district standings including Tuesday’s schedule

Date:

Share post:

Panhandle coach Rob Schmucker chats with his players during a District 2-2A game against Highland Park on Friday. [John Moore/ Press Pass Sports]

Girls standings

District 2-6A

Team District Overall

x-Frenship 7-0 23-6

x-Tascosa 6-1 22-9

Midland High 3-4 10-21

Midland Lee 2-5 16-12

Odessa High 2-5 14-16

Odessa Permian 1-6 7-22

Tuesday’s games (6 p.m.)

Tascosa at Frenship

Midland Lee at Midland High

Odessa High at Odessa Permian

District 3-5A

Team District Overall

x-Amarillo High 13-0 29-2

x-Monterey 13-1 29-3

Palo Duro 7-6 13-16

Randall 7-6 16-12

Cooper 7-6 15-16

Plainview 6-7 18-10

Coronado 4-10 13-18

Caprock 3-11 9-20

Lubbock High 0-13 6-20

Tuesday’s games (6 p.m.)

Monterey at Amarillo High

Cooper at Caprock

Randall at Palo Duro

Lubbock High at Plainview

District 3-4A

Team District Overall

x-Canyon 6-0 26-1

x-Levelland 4-1 17-11

x-Hereford 3-2 19-8

Lamesa 1-5 16-14

Estacado 0-6 3-25

Tuesday’s games (6 p.m.)

Canyon at Levelland

Hereford at Lamesa

District 4-4A

Team District Overall

x-Dumas 4-1 13-14

Pampa 3-2 12-19

Dalhart 3-2 20-9

Perryton 3-3 12-14

Borger 0-5 3-24

Tuesday’s games (6 p.m.)

Dumas at Dalhart

Pampa at Borger

District 1-3A

Team District Overall

x-Bushland 10-1 17-9

x-Canadian 9-2 23-7

x-Spearman 9-2 21-10

Muleshoe 6-5 16-10

Tulia 5-6 8-20

R. Road 4-7 11-16

Friona 1-10 6-18

Dimmitt 0-11 4-24

Tuesday’s games (6 p.m.)

Bushland at Spearman

Canadian at River Road

Muleshoe at Dimmitt

Friona at Tulia

District 8-3A

Team District Overall

x-Nocona 7-0 22-9

x-Childress 5-2 21-7

Holliday 4-3 17-11

Bowie 4-3 17-14

Henrietta 1-6 1-6

WF City View 0-7 6-22

Tuesday’s games (6 p.m.)

Henrietta at Childress

Holliday at Nocona

Bowie at WF City View

District 1-2A

Team District Overall

x-Gruver 7-0 28-2

x-Stratford 6-1 17-10

WT High 4-3 15-11

Sunray 3-4 12-15

S-Fritch 1-6 7-18

Boys Ranch 0-7 6-16

Tuesday’s games (6 p.m.)

Gruver at WT High

Sunray at Stratford

S-Fritch at Boys Ranch

District 2-2A

Team District Overall

x-Wellington 7-0 25-5

x-Panhandle 6-1 25-4

x-Clarendon 5-2 18-10

Memphis 2-5 15-11

Wheeler 1-6 14-12

H. Park 1-6 11-16

Tuesday’s games (6 p.m.)

Wellington at Panhandle

H. Park at Memphis

Clarendon at Wheeler

District 3-2A

Team District Overall

x-Vega 5-0 29-0

x-Farwell 4-1 22-8

Sudan 3-2 20-6

Olton 1-5 7-23

Bovina 0-5 4-12

Tuesday’s games (6 p.m.)

Farwell at Sudan

Vega at Bovina

District 1-1A

Team District Overall

x-Higgins 7-0 17-3

Booker 5-2 10-14

Follett 4-3 10-16

Miami 5-4 16-10

Fort Elliott 2-6 10-16

Darrouzett 0-8 0-20

Tuesday’s games (6 p.m.)

Higgins at Booker

Darrouzett at Follett

District 2-1A

Team District Overall

x-Claude 10-0 25-5

White Deer 7-2 14-13

McLean 7-2 17-8

Groom 5-4 14-12

Shamrock 3-6 10-17

Hedley 1-9 5-15

Lefors 0-10 3-14

Tuesday’s games (6 p.m.)

Claude at White Deer

McLean at Hedley

Groom at Shamrock

District 3-1A

Team District Overall

x-Nazareth 10-0 23-8

Happy 8-1 16-15

Hartley 5-4 13-9

Wildorado 5-5 13-11

Texline 4-6 7-13

Channing 1-8 5-20

Adrian 0-9 9-13

Tuesday’s games (6 p.m.)

Wildorado at Channing

Texline at Hartley

Adrian at Happy

Boys standings

District 2-6A

Team District Overall

Odessa Permian 5-0 22-2

Tascosa 4-1 19-6

Frenship 3-2 22-6

Odessa High 2-3 12-16

Midland High 1-4 13-11

Midland Lee 0-5 5-20

Tuesday’s games (7:30 p.m.)

Tascosa at Frenship

Midland Lee at Midland High

Odessa High at Odessa Permian

District 3-5A

Team District Overall

x-Amarillo High 11-0 21-8

Cooper 9-2 15-6

Monterey 9-3 18-11

Palo Duro 8-3 14-6

Randall 6-6 14-14

Coronado 4-8 9-15

Plainview 3-9 10-17

Caprock 2-9 4-19

Lubbock High 0-11 3-21

Tuesday’s games (7:30 p.m.)

Monterey at Amarillo High

Cooper at Caprock

Randall at Palo Duro

Lubbock High at Plainview

District 3-4A

Team District Overall

Canyon 4-0 17-9

Hereford 2-2 15-12

Estacado 2-2 21-8

Levelland 2-2 20-8

Lamesa 0-4 11-15

Tuesday’s games (7:30 p.m.)

Canyon at Levelland

Hereford at Lamesa

District 4-4A

Team District Overall

Pampa 4-0 24-5

Dalhart 3-1 17-10

Dumas 2-2 19-9

Perryton 1-3 12-9

Borger 0-4 14-11

Tuesday’s games (7:30 p.m.)

Dumas at Dalhart

Pampa at Borger

District 1-3A

Team District Overall

Bushland 9-0 15-7

Canadian 8-1 9-2

Dimmitt 6-3 14-12

Tulia 4-5 20-9

R.Road 4-5 6-18

Spearman 4-5 14-13

Muleshoe 1-8 7-17

Friona 0-9 3-17

Tuesday’s games (7:30 p.m.)

Bushland at Spearman

Canadian at River Road

Muleshoe at Dimmitt

Friona at Tulia

District 8-3A

Team District Overall

Childress 5-0 19-5

Henrietta 3-2 18-8

WF City View 3-2 16-7

Nocona 2-3 13-10

Holliday 1-4 11-10

Bowie 1-4 4-18

Tuesday’s games (7:30 p.m.)

Henrietta at Childress

Holliday at Nocona

Bowie at WF City View

District 1-2A

Team District Overall

Gruver 5-0 21-4

Stratford 4-1 7-4

S-Fritch 2-3 12-16

WT High 2-3 7-11

Sunray 2-3 6-17

Boys Ranch 1-4 7-11

Tuesday’s games (7:30 p.m.)

Gruver at WT High

Sunray at Stratford

S-Fritch at Boys Ranch

District 2-2A

Team District Overall

Clarendon 5-0 18-6

Wheeler 4-1 18-7

Wellington 2-3 11-9

Panhandle 2-3 14-14

H. Park 1-4 15-11

Memphis 1-4 14-10

Tuesday’s games (7:30 p.m.)

Wellington at Panhandle

H. Park at Memphis

Clarendon at Wheeler

District 3-2A

Team District Overall

Vega 4-0 20-5

Olton 3-1 16-10

Farwell 2-2 17-8

Bovina 1-3 5-11

Sudan 0-4 8-15

Tuesday’s games (7:30 p.m.)

Farwell at Sudan

Vega at Bovina

District 1-1A

Team District Overall

Booker 8-0 12-12

Fort Elliott 6-1 11-11

Kelton 5-3 13-5

Miami 4-4 7-8

Darrouzett 3-5 10-9

Follett 1-6 4-15

Higgins 0-8 1-16

Tuesday’s games (7:30 p.m.)

Darrouzett at Follett

Higgins at Booker

Ft. Elliott at Kelton

District 2-1A

Team District Overall

Groom 7-1 13-1

White Deer 6-1 12-12

Shamrock 6-2 17-10

Claude 4-4 10-9

McLean 3-4 4-7

Hedley 1-7 12-12

Lefors 0-8 3-14

Tuesday’s games (7:30 p.m.)

Claude at White Deer

McLean at Hedley

Groom at Shamrock

District 3-1

Team District Overall

x-Nazareth 9-0 21-7

Texline 8-1 20-5

Happy 6-3 13-15

Hartley 4-4 15-10

Wildorado 2-7 6-17

Channing 1-7 4-19

Adrian 0-8 5-17

Tuesday’s games (7:30 p.m.)

Wildorado at Channing

Texline at Hartley

Adrian at Happy

x-clinched playoff berth

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

Get email updates

Local Sponsor

Related articles

Nazareth-Ira matchup features family affair in fight to state tournament

Nazareth head baseball coach Tyler Goodwin and his father, Toby, who is the Ira baseball coach will meet up in the Region I-A finals starting Friday night.

Argyle pitching dooms Canyon in Class 4A Regional Semifinals

Canyon played Argyle in the Class 4A regional semifinals on Wednesday and Thursday at Abilene Christian University.

First United Bank Boys Athlete of the Week: Trent Gerber, Nazareth

Nazareth's Trent Gerber is the First United Bank Boys Athlete of the Week for May 25th.

First United Bank Girls Athlete of the Week: Halee Jo Johnson, Happy

Happy's Halee Jo Johnson is the First United Bank Girls Athlete of the Week for May 25th.