H.S. Basketball Amarillo-area district standings including Friday’s schedule

Date:

Share post:

Canyon’s Taylor Thomas looks to drive during a District 4-4A clash with Hereford earlier this year. [Ben Jenkins/ Press Pass Sports]

Boys standings

District 3-5A

Team District Overall

Amarillo High 5-0 15-2

Randall 4-1 17-2

Palo Duro 2-3 14-3

Tascosa 2-3 5-15

Plainview 2-3 8-13

Caprock 0-5 7-8

Friday’s games (7 p.m.)

Amarillo High at Plainview

Caprock at Tascosa

Palo Duro at Randall

District 4-4A

Team District Overall

Canyon 5-0 12-7

Hereford 4-1 16-4

Perryton 3-2 8-7

Dumas 2-3 13-7

Pampa 1-4 7-9

Borger 0-5 4-14

Friday’s games (7:30 p.m.)

Canyon at Dumas

Hereford at Borger

Pampa at Perryton

District 1-3A

Team District Overall

Bushland 5-0 13-4

Dalhart 3-2 9-10

Canadian 3-2 4-4

Spearman 3-2 10-4

H. Park 1-4 7-9

R. Road 0-5 4-10

Friday’s games (7:30 p.m.)

Bushland at Canadian

Highland Park at Spearman

River Road at Dalhart

District 2-3A

Team District Overall

x-Shallowater 8-0 15-3

Abernathy 6-1 14-5

Childress 4-3 9-5

Tulia 4-4 8-8

Lub. Roosevelt 4-4 9-6

Idalou 1-7 4-11

Slaton 0-8 2-15

Friday’s games (7:30 p.m.)

Idalou at Childress

Abernathy at Lub. Roosevelt

Slaton at Tulia

District 3-3A

Team District Overall

Dimmitt 5-0 8-7

Brownfield 6-2 12-7

Lamesa 4-2 11-5

Littlefield 4-3 11-8

Muleshoe 2-5 5-9

Denver City 3-3 10-7

Friona 0-9 1-12

Friday’s games (7:30 p.m.)

Brownfield at Dimmitt

Littlefield at Denver City

Lamesa at Muleshoe

District 1-2A

Team District Overall

Gruver 4-0 8-10

S. Fritch 3-1 9-6

Stratford 2-2 6-8

Sunray 1-3 11-8

WT High 0-4 4-8

Friday’s games (7:30 p.m.)

Gruver at Stratford

WT High at Sunray

District 2-2A

Team District Overall

x-Clarendon 6-0 14-4

Panhandle 5-1 13-4

Wheeler 4-2 12-5

Wellington 2-4 5-7

Shamrock 1-5 9-8

Memphis 0-6 4-12

Friday’s games (7:30 p.m.)

Panhandle at Wellington

Shamrock at Clarendon

Memphis at Wheeler

District 3-2A

Team District Overall

Olton 4-0 19-1

Farwell 3-1 20-2

Bovina 2-2 7-4

Vega 1-3 4-9

Boys Ranch 0-3 0-3

Friday’s games (7:30 p.m.)

Boys Ranch at Farwell

Vega at Bovina

District 1-1A

Team District Overall

Booker 7-1 9-9

Miami 6-1 7-8

Follett 4-3 6-3

Ft. Elliott 4-3 6-7

McLean 2-5 3-7

Darrouzett 2-6 4-8

Lefors 0-6 0-10

Friday’s games (7:30 p.m.)

Darrouzett at Fort Elliott

Miami at McLean

District 2-1A

Team District Overall

Valley 5-0 13-7

Groom 4-1 6-4

Hedley 3-2 10-4

White Deer 2-3 3-14

Silverton 1-4 7-9

Claude 0-5 0-13

Friday’s games (7:30 p.m.)

Hedley at Silverton

Groom at Valley

White Deer at Claude

District 3-1A

Team District Overall

x-Nazareth 8-0 15-7

x-Texline 7-1 15-3

Wildorado 6-3 16-5

Happy 4-5 7-8

Hartley 3-5 3-5

Adrian 1-7 6-12

Friday’s games (7:30 p.m.)

Wildorado at Hartley

Texline at Adrian

x-clinched playoff berth

*Lefors forfeited remainder of season

Girls Standings

District 3-5A

Team District Overall

x-Plainview 6-1 15-6

Amarillo High 6-1 15-2

Tascosa 4-3 10-12

Palo Duro 3-4 15-6

Caprock 1-6 6-14

Randall 1-6 8-16

Friday’s games (7 p.m.)

Plainview at Amarillo High

Tascosa at Caprock

Randall at Palo Duro

District 4-4A

Team District Overall

x-Canyon 7-0 20-1

x-Hereford 5-2 13-5

x-Perryton 5-3 12-8

Dumas 3-4 8-16

Pampa 1-7 1-18

Borger 1-6 3-17

Friday’s games (6 p.m.)

Canyon at Dumas

Hereford at Borger

Perryton 2, Pampa 0

District 1-3A

Team District Overall

x-Canadian 7-0 20-2

x-Spearman 5-2 13-7

x-Bushland 5-2 13-7

Dalhart 2-5 14-9

R. Road 1-6 3-18

H. Park 1-6 3-14

Friday’s games (6 p.m.)

Bushland at Canadian

Highland Park at Spearman

River Road at Dalhart

District 2-3A

Team District Overall

x-Shallowater 10-0 21-0

x-Idalou 9-1 21-3

x-Childress 6-3 9-7

Abernathy 3-6 13-11

Slaton 2-7 4-13

Lub. Roosevelt 2-8 7-15

Tulia 1-8 8-15

Friday’s games (7:30 p.m.)

Idalou at Childress

Abernathy at Lub. Roosevelt

Slaton at Tulia

District 3-3A

Team District Overall

x-Brownfield 9-0 19-0

Littlefield 8-1 9-6

Muleshoe 6-4 11-12

Lamesa 4-5 12-11

Denver City 4-6 7-13

Dimmitt 2-7 2-7

Friona 0-10 2-13

Friday’s games (7:30 p.m.)

Brownfield at Dimmitt

Littlefield at Denver City

Lamesa at Muleshoe

District 1-2A

Team District Overall

x-Gruver 5-0 17-2

x-Stratford 5-1 15-7

Sunray 2-3 5-11WT High 2-4 8-8

S. Fritch 0-6 6-11

Friday’s games (7:30 p.m.)

Gruver at Stratford

WT High at Sunray

District 2-2A

Team District Overall

x-Panhandle 7-0 19-2

x-Wellington 7-1 17-4

Clarendon 4-4 12-8

Wheeler 3-5 6-12

Shamrock 2-6 8-13

Memphis 0-7 4-12

Friday’s games (6 p.m.)

Panhandle at Wellington

Shamrock at Clarendon

Memphis at Wheeler

District 3-2A

Team District Overall

x-Farwell 5-1 15-9

x-Vega 4-1 14-8

Olton 4-2 13-10

Bovina 1-4 5-9

Boys Ranch 0-5 0-5

Friday’s games (6 p.m.)

Boys Ranch at Farwell

Vega at Bovina

District 1-1A

Team District Overall

Follett 10-0 16-1

Miami 6-2 11-6

McLean 6-3 10-4

Fort Elliott 5-4 8-11

Booker 3-7 6-12

Darrouzett 2-8 3-11

Lefors 0-8 0-12

Friday’s games (6 p.m.)

Darrouzett at Fort Elliott

Miami at McLean

District 1-1A

Team District Overall

Claude 7-0 12-8

White Deer 6-1 15-9

Valley 4-3 14-6

Groom 2-5 13-10

Silverton 2-5 11-7

Hedley 0-7 2-15

Friday’s games (6 p.m.)

Hedley at Silverton

Groom at Valley

White Deer at Claude

District 3-1A

Team District Overall

Nazareth 10-0 20-3

Happy 7-2 15-6

Wildorado 6-4 11-12

Hartley 5-4 8-5

Texline 3-6 6-9

Adrian 1-8 5-13

Channing 0-8 0-14

Friday’s games (6 p.m.)

Wildorado at Hartley

Texline at Adrian

Channing at Happy

x-clinched playoff berth

*Lefors forfeited remainder of season

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

Get email updates

Local Sponsor

Related articles

First United Bank Boys Athlete of the Week: Trent Gerber, Nazareth

Nazareth's Trent Gerber is the First United Bank Boys Athlete of the Week for May 25th.

First United Bank Girls Athlete of the Week: Halee Jo Johnson, Happy

Happy's Halee Jo Johnson is the First United Bank Girls Athlete of the Week for May 25th.

2022 High School Baseball Texas Panhandle Regional Semifinal playoff pairings

Here's a look at the 2022 High School Baseball Regional semifinal Texas Panhandle playoff pairings for Canyon, Clarendon, and Nazareth.

High School Baseball roundup: Cooper wins battle with Randall, Canyon cruises to next round, Nazareth stays perfect

Here's the 2022 High School Baseball roundup for Randall, Canyon, Bushland, Clarendon and Nazareth.