H.S. Basketball Amarillo-area district standings including Friday’s schedule

Date:

Share post:

Amarillo High’s Cade Hornecker shoots a free-throw against Lubbock Coronado during a District 3-5A game last week. [Keirstyn Kelley/ Press Pass Sports]

Boys standings

District 2-6A

Team District Overall

Odessa Permian 2-0 19-2

Tascosa 2-0 17-5

Frenship 1-1 20-5

Midland High 1-1 15-8

Odessa High 0-2 10-15

Midland Lee 0-2 4-17

Friday’s games (7:30 p.m.)

Tascosa at Odessa Permian

Midland High at Frenship

Odessa High at Midland Lee

District 3-5A

Team District Overall

Amarillo High 9-0 19-8

Palo Duro 8-1 14-4

Cooper 6-3 15-10

Monterey 6-3 14-11

Randall 4-5 12-13

Plainview 3-6 10-14

Coronado 2-7 8-14

Caprock 1-8 3-18

Lubbock High 0-8 3-18

Friday’s games (7:30 p.m.)

Plainview at Amarillo High

Cooper at Lubbock High

Coronado at Randall

Caprock at Monterey

District 3-4A

Team District Overall

Canyon 1-0 14-9

Estacado 1-0 20-6

Hereford 1-1 13-11

Levelland 1-1 19-7

Lamesa 0-2 11-13

Friday’s games (7:30 p.m.)

Canyon at Hereford

Levelland at Estacado

District 4-4A

Team District Overall

Pampa 2-0 22-5

Perryton 1-0 12-6

Dalhart 1-1 15-10

Dumas 0-1 17-8

Borger 0-2 13-10

Friday’s games (7:30 p.m.)

Dumas at Pampa

Dalhart at Perryton

District 1-3A

Team District Overall

Bushland 6-0 12-7

Canadian 6-0 7-1

Dimmitt 4-2 12-11

Tulia 4-2 20-6

Spearman 2-4 12-11

R.Road 2-4 4-17

Muleshoe 0-6 6-15

Friona 0-6 3-14

Friday’s games (7:30 p.m.)

Bushland at Muleshoe

Friona at Canadian

Spearman at Dimmitt

Tulia at River Road

District 8-3A

Team District Overall

Childress 2-0 16-5

Nocona 1-1 12-8

Holliday 1-1 11-7

Bowie 1-1 4-15

WF City View 1-1 14-6

Henrietta 0-2 15-8

Friday’s games (7:30 p.m.)

City View at Childress

Holliday at Henrietta

Nocona at Bowie

District 1-2A

Team District Overall

Gruver 2-0 17-4

S-Fritch 2-0 12-12

Stratford 1-1 3-4

WT High 1-1 6-8

Boys Ranch 0-2 6-8

Sunray 0-2 4-15

Friday’s games (7:30 p.m.)

S-Fritch at Gruver

Stratford at WT High

Boys Ranch at Sunray

District 2-2A

Team District Overall

Clarendon 2-0 15-6

H. Park 1-1 15-8

Panhandle 1-1 13-12

Wheeler 1-1 15-7

Wellington 1-1 10-7

Memphis 0-2 13-7

Tuesday’s games (7:30 p.m.)

Memphis at Wellington

Panhandle at Wheeler

H. Park at Clarendon

District 3-2A

Team District Overall

Vega 2-0 18-5

Farwell 1-0 16-7

Olton 1-0 14-9

Sudan 0-2 8-13

Bovina 0-2 4-10

Friday’s games (7:30 p.m.)

Farwell at Vega

Sudan at Olton

District 1-1A

Team District Overall

Booker 6-0 10-12

Fort Elliott 4-1 9-11

Darrouzett. 3-2 10-7

Kelton 2-3 10-5

Miami 2-3 5-7

Follett 1-4 4-13

Higgins 0-5 1-13

Friday’s games (7:30 p.m.)

Kelton at Follett

Higgins at Fort Elliott

Darrouzett at Miami

District 2-1A

Team District Overall

White Deer 5-0 11-11

Groom 4-1 10-1

Shamrock 4-2 15-10

Claude 2-3 8-8

McLean 2-3 3-6

Hedley 1-4 12-9

Lefors 0-5 3-11

Friday’s games (7:30 p.m.)

McLean at Groom

Hedley at White Deer

Lefors at Claude

District 3-1

Team District Overall

Nazareth 6-0 18-7

Texline 5-1 17-5

Happy 4-2 11-14

Hartley 3-3 14-9

Wildorado 2-4 6-14

Channing 1-5 4-17

Adrian 0-6 5-15

Friday’s games (7:30 p.m.)

Happy at Texline

Wildorado at Hartley

Channing at Nazareth

Girls standings

District 2-6A

Team District Overall

Frenship 4-0 20-6

Tascosa 3-1 19-9

Midland Lee 2-2 16-10

Midland High 1-3 8-19

Odessa Permian 1-3 7-19

Odessa High 1-3 13-13

Friday’s games (6 p.m.)

Tascosa at Odessa Permian

Midland High at Frenship

Odessa High at Midland Lee

District 3-5A

Team District Overall

x-Amarillo High 11-0 27-2

Monterey 10-1 25-3

Palo Duro 7-4 13-14

Randall 6-5 14-11

Plainview 5-5 17-8

Cooper 5-6 12-17

Coronado 3-8 12-16

Caprock 2-9 8-19

Lubbock High 0-10 6-18

Tuesday’s games (6 p.m.)

Plainview at Amarillo High

Cooper at Lubbock High

Coronado at Randall

Caprock at Monterey

District 3-4A

Team District Overall

Canyon 3-0 23-1

Levelland 2-1 15-11Hereford 2-1 18-7

Estacado 1-2 4-21

Lamesa 0-4 16-12

Tuesday’s games (6 p.m.)

Canyon at Hereford

Levelland at Estacado

District 4-4A

Team District Overall

Dumas 3-0 12-13

Dalhart 2-1 19-8

Perryton 2-1 11-12

Pampa 1-2 10-19

Borger 0-4 3-23

Tuesday’s games (6 p.m.)

Dumas at Pampa

Dalhart at Perryton

District 1-3A

Team District Overall

Bushland 8-0 15-8

Spearman 6-2 18-10

Canadian 6-2 20-7

Muleshoe 5-3 15-8

Tulia 3-5 7-19

R. Road 3-5 10-14

Friona 1-7 6-15

Dimmitt 0-8 4-21

Tuesday’s games (6 p.m.)

Bushland at Muleshoe

Friona at Canadian

Spearman at Dimmitt

Tulia at River Road

District 8-3A

Team District Overall

Nocona 4-0 19-9

Childress 3-1 19-6

Holliday 2-2 15-10Bowie 2-2 15-13

Henrietta 1-3 1-3WF City View 0-4 6-19

Friday’s games (6 p.m.)

City View at Childress

Holliday at Henrietta

Nocona at Bowie

District 1-2A

Team District Overall

Gruver 4-0 25-2

Stratford 3-1 14-10

WT High 3-1 14-9

Sunray 1-3 10-14

S-Fritch 1-3 7-15

Boys Ranch 0-4 6-13

Friday’s games (6 p.m.)

S-Fritch at Gruver

Stratford at WT High

Boys Ranch at Sunray

District 2-2A

Team District Overall

Wellington 4-0 22-5

Panhandle 3-1 22-4

Clarendon 2-2 16-10

Memphis 2-2 15-8

Wheeler 1-3 14-9

H. Park 0-4 10-14

Friday’s games (6 p.m.)

Memphis at Wellington

Panhandle at Wheeler

H. Park at Clarendon

District 3-2A

Team District Overall

Farwell 2-0 19-6

Vega 2-0 27-0

Sudan 1-1 18-6

Olton 0-2 6-20

Bovina 0-2 4-9

Friday’s games (6 p.m.)

Farwell at Vega

Sudan at Olton

District 1-1A

Team District Overall

Higgins 5-0 15-3

Follett 4-2 10-15

Booker 3-2 8-14

Miami 3-3 12-9

Fort Elliott 2-4 10-14

Darrouzett 0-6 0-18

Friday’s games (6 p.m.)

Higgins at Fort Elliott

Darrouzett at Miami

District 2-1A

Team District Overall

Claude 7-0 22-5

McLean 5-2 15-8

White Deer 5-2 12-13

Groom 3-3 12-11

Shamrock 3-4 10-15

Hedley 1-6 5-12

Lefors 0-7 3-11

Friday’s games (6 p.m.)

McLean at Groom

Hedley at White Deer

Lefors at Claude

District 3-1A

Team District Overall

Nazareth 7-0 20-8

Happy 5-1 13-15

Wildorado 4-3 11-7

Hartley 4-3 12-8

Texline 3-4 6-11

Channings 1-6 5-18

Adrian 0-7 9-11

Friday’s games (6 p.m.)

Happy at Texline

Wildorado at Hartley

Channing at Nazareth

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

Get email updates

Local Sponsor

Related articles

Nazareth-Ira matchup features family affair in fight to state tournament

Nazareth head baseball coach Tyler Goodwin and his father, Toby, who is the Ira baseball coach will meet up in the Region I-A finals starting Friday night.

Argyle pitching dooms Canyon in Class 4A Regional Semifinals

Canyon played Argyle in the Class 4A regional semifinals on Wednesday and Thursday at Abilene Christian University.

First United Bank Boys Athlete of the Week: Trent Gerber, Nazareth

Nazareth's Trent Gerber is the First United Bank Boys Athlete of the Week for May 25th.

First United Bank Girls Athlete of the Week: Halee Jo Johnson, Happy

Happy's Halee Jo Johnson is the First United Bank Girls Athlete of the Week for May 25th.