H.S. Basketball Amarillo-area district standings including Friday’s schedule

Date:

Share post:

Bushland’s Skyler Jaco leaps over Spearman’s Jackson Riggins during a District 1-3A contest Tuesday in Bushland. [Tom Carver/ Press Pass Sports]

Boys standings

District 2-6A

Team District Overall

Odessa Permian 0-0 17-2

Frenship 0-0 19-5

Tascosa 0-0 15-5

Midland High 0-0 12-7

Odessa High 0-0 10-13

Midland Lee 0-0 4-15

Friday’s games (7:30 p.m.)

Tascosa at Midland High

Odessa High at Frenship

Midland Lee at Odessa Permian

District 3-5A

Team District Overall

Amarillo High 7-0 17-8

Palo Duro 6-1 12-4

Monterey 5-2 13-10

Cooper 4-3 13-10

Randall 3-4 11-12

Plainview 3-5 10-13Coronado 2-5 8-12

Caprock 1-6 3-16

Lubbock High 0-7 3-17

Friday’s games (7:30 p.m.)

Coronado at Amarillo High

Caprock at Palo Duro

Lubbock High at Randall

Cooper at Monterey

District 3-4A

Team District Overall

Estacado 0-0 19-6

Levelland 0-0 18-6

Canyon 0-0 13-9

Hereford 0-0 12-10

Lamesa 0-0 11-11

Friday’s games (7:30 p.m.)

Levelland at Canyon

Lamesa at Hereford

District 4-4A

Team District Overall

Pampa 0-0 20-5

Dumas 0-0 17-7

Borger 0-0 14-7Dalhart 0-0 14-9

Perryton 0-0 11-6

Friday’s games (7:30 p.m.)

Dalhart at Dumas

Borger at Pampa

District 1-3A

Team District Overall

Bushland 4-0 10-7

Canadian 4-0 5-1

Dimmitt 2-2 10-11

Spearman 2-2 12-9

R.Road 2-2 4-15

Tulia 2-2 18-6

Muleshoe 0-4 6-13

Friona 0-4 3-12

Friday’s games (7:30 p.m.)

Friona at Bushland

Muleshoe at Canadian

Spearman at Tulia

River Road at Dimmitt

District 8-3A

Team District Overall

Henrietta 0-0 15-6

Childress 0-0 14-5

WF City View 0-0 13-5

Nocona 0-0 11-7

Holliday 0-0 10-6

Bowie 0-0 3-14

Friday’s games (7:30 p.m.)

Childress at Henrietta

Nocona at Holliday

WF City View at Bowie

District 1-2A

Team District Overall

Boys Ranch 0-0 6-6

Gruver 0-0 15-4

S-Fritch 0-0 10-12

Sunray 0-0 4-13

Stratford 0-0 2-3

WT High 0-0 5-7

Friday’s games (7:30 p.m.)

WT High at Gruver

Stratford at Sunray

Boys Ranch S-Fritch

District 2-2A

Team District Overall

H. Park 0-0 14-7

Memphis 0-0 13-5

Clarendon 0-0 13-6

Wheeler 0-0 13-7

Panhandle 0-0 12-11

Wellington 0-0 9-6

Friday’s games (7:30 p.m.)

Panhandle at Wellington

Wheeler at Clarendon

Memphis at H. Park

District 3-2A

Team District Overall

Vega 0-0 16-5

Farwell 0-0 15-7

Olton 0-0 12-9

Sudan 0-0 8-11

Bovina 0-0 4-8

Friday’s games (7:30 p.m.)

Sudan at Farwell

Bovina at Vega

District 1-1A

Team District Overall

Booker 4-0 8-12

Fort Elliott 2-1 7-11

Darrouzett 2-1 9-6

Kelton 2-2 9-4

Miami 1-2 4-6

Follett 1-2 4-11

Higgins 0-4 1-12

Friday’s games (7:30 p.m.)

Higgins at Darrouzett

Miami at Booker

Fort Elliott at Follett

District 2-1A

Team District Overall

White Deer 3-0 9-11

Groom 3-1 9-1

McLean 2-1 3-4

Shamrock 2-2 13-10

Claude 1-2 7-7

Hedley 1-3 12-7

Lefors 0-3 3-9

Friday’s games (7:30 p.m.)

Claude at Groom

Shamrock at Lefors

White Deer at McLean

District 3-1

Team District Overall

Nazareth 4-0 16-7

Texline 4-1 15-5

Happy 4-1 11-13

Hartley 1-3 12-9

Wildorado 1-3 5-13

Channing 1-3 4-15

Adrian 0-4 5-13

Friday’s games (7:30 p.m.)

Wildorado at Adrian

Happy at Nazareth

Channing at Hartley

Girls standings

District 2-6A

Team District Overall

Frenship 2-0 19-5

Tascosa 2-0 18-8

Odessa Permian 1-1 7-16

Midland High 1-1 8-17

Midland Lee 0-2 14-10

Odessa High 0-2 12-13

Friday’s games (6 p.m.)

Tascosa at Midland High

Odessa High at Frenship

Midland Lee at Odessa Permian

District 3-5A

Team District Overall

Amarillo High 9-0 25-2

Monterey 8-1 23-3

Palo Duro 5-4 11-14

Plainview 5-4 17-7

Randall 4-4 13-10

Cooper 4-5 12-15

Coronado 3-6 12-14

Caprock 2-7 8-17

Lubbock High 0-9 6-17

Friday’s games (6 p.m.)

Coronado at Amarillo High

Caprock at Palo Duro

Lubbock High at Randall

Cooper at Monterey

District 3-4A

Team District Overall

Canyon 2-0 22-1

Hereford 1-0 17-6

Levelland 1-0 14-10

Lamesa 0-2 16-10

Estacado 0-2 3-21

Friday’s games (6 p.m.)

Levelland at Canyon

Lamesa at Hereford

District 4-4A

Team District Overall

Dumas 2-0 11-13

Dalhart 1-0 18-7

Perryton 1-1 10-12

Pampa 0-1 9-18

Borger 0-2 3-21

Friday’s games (6 p.m.)

Dalhart at Dumas

Borger at Pampa

District 1-3A

Team District Overall

Bushland 6-0 12-8

Spearman 5-1 17-9

Canadian 5-1 19-6

Tulia 3-3 7-17

Muleshoe 3-3 13-8

R. Road 2-4 9-13

Friona 0-6 5-14

Dimmitt 0-6 4-19

Friday’s games (6 p.m.)

Friona at Bushland

Muleshoe at Canadian

Spearman at Tulia

River Road at Dimmitt

District 8-3A

Team District Overall

Childress 2-0 18-5

Nocona 2-0 17-9

Bowie 1-1 11-9

Holliday 1-1 14-9

WF City View 0-1 6-16

Henrietta 0-2 0-2

Friday’s games (6 p.m.)

Childress at Henrietta

Nocona at Holliday

WF City View at Bowie

District 1-2A

Team District Overall

Gruver 2-0 23-2

WT High 2-0 13-8

Stratford 2-0 13-9

Sunray 0-2 9-13

Boys Ranch 0-2 6-11

S-Fritch 0-2 6-14

Fridays games (6 p.m.)

WT High at Gruver

Stratford at Sunray

Boys Ranch S-Fritch

District 2-2A

Team District Overall

Panhandle 2-0 21-3

Wellington 2-0 20-5

Wheeler 1-1 14-7

Clarendon 1-1 15-9

Memphis 0-2 13-8

H. Park 0-2 10-12

Friday’s games (6 p.m.)

Panhandle at Wellington

Wheeler at Clarendon

Memphis at H. Park

District 3-2A

Team District Overall

Farwell 2-0 18-6

Vega 1-0 26-0

Sudan 1-0 18-5

Olton 0-2 6-20

Bovina 0-2 4-8

Friday’s games (6 p.m.)

Sudan at Farwell

Bovina at Vega

District 1-1A

Team District Overall

Higgins 4-0 14-3

Follett 3-1 9-14

Miami 2-2 11-8

Booker 2-2 7-14

Fort Elliott 1-3 9-13

Darrouzett 0-4 0-16

Friday’s games (6 p.m.)

Higgins at Darrouzett

Miami at Booker

Fort Elliott at Follett

District 2-1A

Team District Overall

Claude 5-0 20-5

McLean 4-1 14-7

White Deer 4-1 11-12

Groom 3-2 12-10

Shamrock 1-4 8-15

Hedley 1-5 5-11

Lefors 0-5 3-9

Friday’s games (6 p.m.)

Claude at Groom

Shamrock at Lefors

White Deer at McLean

District 3-1A

Team District Overall

Nazareth 5-0 18-8

Happy 5-0 13-14

Wildorado 2-2 9-6

Hartley 2-3 10-8

Texline 2-4 5-11

Channing 1-3 5-15

Adrian 0-5 9-9

Friday’s games (6 p.m.)Wildorado at Adrian

Happy at Nazareth

Channing at Hartley

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

Get email updates

Local Sponsor

Related articles

Amarillo High, Dumas, Childress, Stratford qualify for Texas State 7-on-7 Tournament

Amarillo High, Dumas, Childress and Stratford advance to the 2022 Texas State 7-on-7 Tournament.

Nazareth-Ira matchup features family affair in fight to state tournament

Nazareth head baseball coach Tyler Goodwin and his father, Toby, who is the Ira baseball coach will meet up in the Region I-A finals starting Friday night.

Argyle pitching dooms Canyon in Class 4A Regional Semifinals

Canyon played Argyle in the Class 4A regional semifinals on Wednesday and Thursday at Abilene Christian University.

First United Bank Boys Athlete of the Week: Trent Gerber, Nazareth

Nazareth's Trent Gerber is the First United Bank Boys Athlete of the Week for May 25th.