H.S. Baseball local bi-district playoff pairings

Date:

Share post:

River Road teammates Lance Welps, left, and Tate Upchurch open the Class 3A playoffs against Abernathy in the first of a best-of-3 series starting Friday. [Ben Jenkins/ Press Pass Sports]

Class 5A

Bi-District

Amarillo High (23-6) vs. Lubbock Monterey (11-19-1)

Game 1: 7 p.m. Friday, Moegle Field, Lubbock

Game 2: 1 p.m. Saturday, Sandie Field

Game 3: 30 minutes following Game 2, if necessary

Randall (18-13-1) vs. Lubbock Coronado (22-9)

Game 1: 7 p.m. Friday, O’Banion Field, Lubbock

Game 2: Noon Saturday, Randall

Game 3: 5 p.m. Monday, Randall, if necessary

Plainview (17-13-1) vs. Abilene Wylie (20-8) at Lamesa

Game 1: 1 p.m. Friday

Game 2: 30 minutes following Game 1

Game 3: 1 p.m. Saturday, if necessary

Tascosa (13-15) vs. Lubbock Cooper (26-4)

Game 1: 5 p.m. Friday, Cooper

Game 2: 30 minutes following Game 1

Game 3: 11 a.m. Saturday, Tascosa, if necessary

Class 4A

Bi-bistrict

Canyon (24-3) vs. San Angelo Lake View (8-17), at Lubbock Estacado

Game 1: 3 p.m. Friday

Game 2: 30 minutes following Game 2

Game 3: Noon, Saturday

Dumas (15-11) vs. Snyder (16-12), at Littlefield

Game 1: 4 p.m. Friday

Game 2: 30 minutes following Game 2

Game 3: 2 p.m. Saturday, if necessary

Hereford (10-12-2) vs. Lubbock Estacado (16-14), at Caprock

Game 1: 4:30 p.m. Friday

Game 2: 11 a.m. Saturday

Game 3: 30 minutes following Game 2, if necessary

Pampa (13-10-1) vs. Levelland (23-5), at Plainview

Game 1: 5 p.m. Friday

Game 2: 1 p.m. Saturday

Game 3: 30 minutes following Game 2, if necessary

Class 3A

Bi-district

Bushland (22-0) vs. Slaton (7-19)

Game 1: 3 p.m. Friday, Hodgetown

Game 2: 30 minutes following Game 2

Game 3: Noon, Saturday, Littlefield, if necessary

Dimmitt (20-6) vs. Childress (16-9)

Game 1: 5 p.m. Thursday, Childress

Game 2: 4 p.m. Friday, Dimmitt

Game 3: 30 minutes following Game 2, if necessary

Abernathy (18-5) vs. River Road (10-13), at Lockney

Game 1: 6 p.m. Friday

Game 2: Noon, Saturday

Game 3: 30 minutes following Game 2, if necessary

Shallowater (25-5) vs. Dalhart (11-12)

Game 1: 5 p.m. Friday, Shallowater

Game 2: 12 p.m. Saturday, Dalhart

Game 3: 30 minutes following Game 2, if necessary

Class 2A

Bi-district

West Texas (15-2) vs. Shamrock (1-10), at Palo Duro HS

Game 1: 5:00 p.m. Friday.

Game 2: 1:00 p.m. Saturday

Game 3: 30 minutes following Game 2, if necessary

Gruver (9-9) vs Memphis (10-10), 5 p.m. Saturday, Borger, one game

Clarendon (10-10) vs. Sunray (9-10), at Borger

Game 1: 5 p.m. Friday

Game 2: Noon, Saturday

Game 3: 30 minutes following Game 2, if necessary

Wellington (12-4) vs Sanford Fritch (6-12-1)

Game 1: 4 p.m. Friday at Stinnett

Game 2: 30 minutes following Game 2

Game 3: 1 p.m. Saturday in Wellington, if necessary

Class 1A

Bi-district

Booker (8-8) vs Kress (10-6) 7 p.m. Thursday, West Texas High, Stinnett, one game

Nazareth (16-2) vs. Follett (0-10) 5 p.m. Thursday, Sunray, one game

Do you like what we're doing?

Press Pass Sports will always strive to keep our stories FREE to read. We're able to do that because of our advertising sponsors, and people like you who believe in what we're doing.

Local Sponsor

Related articles

State quarterfinal Texas Panhandle High School Football predictions

Take a look at the state quarterfinal predictions involving Texas Panhandle football teams.

West Texas volleyball prepares for NCAA Division II Elite Eight Tournament

West Texas volleyball prepares for NCAA Division II Elite Eight Tournament

Boys Athlete of the Week – Rey Ramirez, Wellington

Wellington's Rey Ramirez is the First United Bank Boys Athlete of the Week.

Girls Athlete of the Week – Ta’Leeyah Glynn, Canyon

Canyon's Ty'Leeyah Glynn is the First United Bank Girls Athlete of the Week.