Friday night H.S. Basketball scores

Date:

Share post:

Randall’s Aaron Ovalle scores a bucket against Palo Duro during a District 3-5A game on Friday afternoon at the Randall Gym. [Keirstyn Kelley/ Press Pass Sports]

GirlsDistrict 3-5A

Amarillo High 18 36 51 64

Lub. Monterey 12 17 27 39

AHS— Zayla Tinner 19, Rachel Haase 15. M— T. Rushton 12, H. Limon 8. Records: AHS 23-2, 6-0; Monterey 21-3, 6-1.

Palo Duro 19 36 48 72

Randall 10 28 40 63

PD— Green 23, Matthews 17. R— Williams 21, Benton 15, Beck 10. Records: Palo Duro 9-13, 3-3; Randall 13-8, 4-2.

Caprock 3 16 20 33

Lub. Cooper 23 36 51 61

C— Tyanna Badillo 9, Mariah Cordova 8. LC— Douglas 17, Moore 16. Records: Caprock 7-16, 1-6; Cooper 11-13, 3-3.

District 1-1A

Booker 6 7 13 22

Follett 4 10 17 30

B— C. Hoover 10. F— K. Laubhan 12, A. Schilling 6. Records: Booker 5-13, 0-1; Follett 8-13, 2-0.

District 2-1A

Shamrock 4 11 16 23

White Deer 20 32 57 74

S— Shortnacy 14. WD— Curstin Haiduk 18, Emily Bradley 14, Teagan forney 13, Makenzie Crook 12. Records: Shamrock 8-12, 1-1; White Deer 10-11, 3-0.

Hedley 3 11 17 18

Claude 19 46 64 78

H— Lambert 8. C— M. Scroggins 19, Lainie Stapp 17. Records: Claude 18-5, 3-0.

Lefors 5 14 20 24

Groom 24 40 53 63

L— T. Robinson 10, T. Winkler 8. G— Aubrey Ritter 26, Graci Treadwell 21. Records: Groom 10-9, 1-1.

District 3-1A

Hartley 5 9 19

Nazareth 24 46 63 82

H— M. Sandoval 8. N— Cambrie Heiman 38, Merry Gerber 13. Records: Hartley 9-7, 1-2; Nazareth 15-8, 3-0.

Wildorado 8 9 23 29

Happy 17 32 36 40

W— Kayla Stephens 10. H— Kinley Gibson 13, Kenli Johnson 9. Records: Wildorado 8-6, 1-2; Happy 10-14, 1-1.

Adrian 12 19 27 37

Texline 14 20 27 44

A— R Biounce 25. T— K. Dennis 19. Records: Texline 5-8, 2-1.

Boys

District 3-5A

Amarillo High 17 36 48 57

Lub. Monterey 12 27 33 51

AHS— Brendan Hausen 17, Cade Hornecker 11, Chris Dees 11. M— Devon White 15, Camden Grant 8. Records: AHS 14-8, 4-0; Monterey 10-10, 3-2.

Palo Duro 13 34 52 69

Randall 21 30 39 60

PD— Lee 20, Harley 18, Mohamed 10. R— Ovalle 15, Thomas 14, Bol 11. Records: Palo Duro 9-4, 3-1; Randall 11-10, 3-2.

Caprock 4 10 14 21

Lub. Cooper 9 24 44 56

C— Marcos Barrientes 7. LC— Fiddles 11, Doherty 11, Irish 10. Records: Caprock 3-14, 1-4. Cooper 13-7, 4-0.

District 1-1A

Booker 13 30 44 52

Follett 2 2 7 10

B— Erick Ramirez 13, Israel Banuelos 12. F— Camacho 7. Records: Booker 5-12, 1-0; Follett 3-10, 0-1.

District 2-1A

Shamrock 13 25 32 35

White Deer 10 23 34 42

S— Owens 15, Sean Wright 15. WD— Drake Damron 10, Hunter Warminski 8. Records: Shamrock 11-9, 0-1. White Deer 7-11, 1-0.

Hedley 12 18 31 44

Claude 15 24 37 47

H— J. Booth 13, Carreon 11. C— McLaughlin 16, Smith 10, Weinheimer 10. Records: Hedley 11-5, 0-1; Claude 7-5, 1-0.

Lefors 7 12 19 21

Groom 19 38 59 70

L— Jon Hess. 12. G— Cade Hudson, 27, Steven Kuehler, 19

Braedon Williams, 11. Records: Groom 7-0, 1-0.

District 3-1A

Hartley 11 16 25 39

Naz 25 40 54 67

H— Jorge 12. N— Kaden Cleavinger 20, Derek Dyer 14, Luke Betzen 10. Records: Nazareth 14-6, 3-0.

Adrian 8 12 20 26

Texline 34 56 81 106

A— Garman 11. T— W. Luther 20, E. Espinosa 19, S. Potter 17. Records: Adrian 5-10, 0-1; Texline 13-4, 2-0.

Wildorado 2 7 13 18

Happy 13 27 42 50

W— Luke Mason 9. H— Arik Coile 13, Stetson Jameson 12. Records: Wildorado 4-12, 0-2; Happy 8-13, 1-1.

Nondistrict

Girls

Gruver 10 25 45 67

Tascosa 6 28 49 73

G— Bailey Maupin 30, Mattie McCloy 17. T— Jessalyn Gonzales 42, Aubry Johnson 18. Records: Gruver 21-2; Tascosa 16-7.

F. Elliott 10 21 23 37

Wheeler 11 19 29 38

FE— Kaylee Bass 12, Sydnee Hughes 10. W—Valeria Tintori 10. Almanza 8. Records: F. Elliott 9-12; Wheeler 13-5.

Boys

WF Hirschi 1 14 25 39

Tascosa 14 20 35 49

WFH— Ernest Young 21, Kiove Nelson 8. T— DK Alexander, 11, Donnie Sutton 11, LB Moore 11. Record: Gruver 21-2. Tascosa 14-5.

Canyon 12 24 34 44

Childress 16 24 32 45

Can— Stephen Ferguson 11, Kemper Jones 11. Chi— Devron Sims 11, Matthew Cochran 10. Records: Canyon 12-7; Childress 12-4.

Dalhart 19 27 42 59

Stratford 14 21 38 52

D— Zach Barsalou 19, Alarid 13. S— Walker McBryde 14, Ty McBryde 10. Records: Dalhart 13-8; Stratford 1-2.

Dumas 16 35 46 60

H. Park 17 26 42 50

D— Venzor 23, Reynaga 11, Kelso 11. HP— Ethan Morris 19, Hunter Nicholas 13. Records: Highland Park 13-5.

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

Get email updates

Local Sponsor

Related articles

Nazareth-Ira matchup features family affair in fight to state tournament

Nazareth head baseball coach Tyler Goodwin and his father, Toby, who is the Ira baseball coach will meet up in the Region I-A finals starting Friday night.

Argyle pitching dooms Canyon in Class 4A Regional Semifinals

Canyon played Argyle in the Class 4A regional semifinals on Wednesday and Thursday at Abilene Christian University.

First United Bank Boys Athlete of the Week: Trent Gerber, Nazareth

Nazareth's Trent Gerber is the First United Bank Boys Athlete of the Week for May 25th.

First United Bank Girls Athlete of the Week: Halee Jo Johnson, Happy

Happy's Halee Jo Johnson is the First United Bank Girls Athlete of the Week for May 25th.