Amarillo-area High School Football standings as of October 24th

Date:

Share post:

Randall clinched a Class 4A Division I playoff spot after beating rival Canyon 31-14 on Friday night. [Joe Garcia III/ Press Pass Sports]

District 2-5A Division I

Team District Overall
x-Tascosa 4-0 7-1
x-Lubbock-Cooper 4-0 7-1
Abilene High 3-2 4-5
Caprock 2-3 5-4
Amarillo High 1-3 3-5
Lubbock Coronado 1-3 2-6
Lubbock Monterey 0-4 0-8

District 2-5A Division II

Team District Overall
x-Abilene Wylie 3-0 5-3
Wichita Falls Rider 2-1 5-3
Abilene Cooper 2-1 4-4
Plainview 1-2 4-4
Palo Duro 1-2 2-6
Lubbock High 0-3 2-6

District 3-4A Division I

Team District Overall
x-Randall 3-0 7-2
Canyon 1-1 7-1
Dumas 1-1 5-3
Pampa 1-2 5-4
Hereford 0-2 0-8

District 2-4A Division II

Team District Overall
Seminole 2-0 7-1
West Plains 2-1 5-4
Perryton 1-1 2-6
Levelland 1-2 2-7
Borger 0-2 2-6

District 2-3A Division I

Team District Overall
Shallowater 2-0 7-1
Bushland 2-1 8-1
Dalhart 1-1 4-3
Muleshoe 1-1 6-2
River Road 0-3 2-7

District 3-3A Division II

Team District Overall
x-Canadian 3-0 6-2
Friona 2-1 4-4
Childress 2-1 4-4
Tulia 1-2 3-5
Spearman 1-2 2-6
Dimmitt 0-3 0-8

District 1-2A Division I

Team District Overall
x-Stratford 3-0 8-0
Panhandle 2-1 6-2
Farwell 2-1 7-1
Highland Park 1-2 2-6
Sanford-Fritch 1-2 1-7
West Texas High 0-3 3-5

District 1-2A Division II

Team District Overall
x-Sunray 2-0 7-1
x-Vega 2-0 5-4
Gruver 1-2 6-3
Booker 0-2 4-3
Boys Ranch 0-2 4-4

District 2-2A Division II

Team District Overall
x-Wellington 3-0 7-1
x-Clarendon 3-0 6-2
Shamrock 2-1 6-2
Memphis 1-2 4-4
Wheeler 0-3 1-7
Quanah 0-3 1-7

District 3-2A Division II

Team District Overall
x-Sudan 3-0 7-1
Ralls 2-1 6-2
Bovina 2-1 3-5
Hale Center 1-2 3-5
Lockney 1-2 2-6
Crosbyton 0-3 1-7

District 1-1A Division I

Team District Overall
McLean 1-0 7-1
Follett 1-0 7-1
Miami 0-1 5-3
White Deer 0-1 5-3

District 2-1A Division I

Team District Overall
Happy 1-0 7-1
Claude 1-0 4-4
Nazareth 0-1 6-2
Wildorado 0-1 1-7

District 3-1A Division I

Team District Overall
Springlake-Earth 2-0 4-4
Kress 2-1 6-3
Petersburg 2-1 5-4
Lorenzo 0-2 2-6
Anton 0-2 2-6

District 4-1A Division I

Team District Overall
Knox City 1-0 6-2
Spur 1-0 6-2
Valley 0-1 4-4
Vernon Northside 0-1 4-4

District 1-1A Division II

Team District Overall
x-Groom 3-0 4-5
Silverton 2-1 6-3
Hedley 1-1 3-5
Darrouzett 0-2 1-6
Lefors 0-2 0-7

 

x- Clinched playoff berth

Week 10 games

Note: All games at 7 p.m. unless noted

THURSDAY’S GAMES

District 1-1A Division I

White Deer at Follett

FRIDAY’S GAMES 

District 2-5A Division I

Abilene High at Amarillo High, 4 p.m.
Tascosa at Lubbock-Cooper
Lubbock Monterey at Lubbock Coronado

District 2-5A Division II

Lubbock High at Abilene Cooper
Plainview at Wichita Falls Rider
Abilene Wylie at Palo Duro, 7:30 p.m.

District 3-4A Division I 

Dumas at Canyon
Randall at Hereford

District 2-4A Division II

Perryton at Borger
Levelland at Seminole

District 2-3A Division I 

Bushland at Dalhart
Muleshoe at Shallowater

District 3-3A Division II

Canadian at Tulia
Childress at Dimmitt
Spearman at Friona

District 1-2A Division I 

Highland Park at Stratford
West Texas High at Farwell
Panhandle at Sanford-Fritch

District 1-2A Division II 

Booker at Sunray
Gruver at Boys Ranch

District 2-2A Division II 

Clarendon at Shamrock
Memphis at Wheeler
Quanah at Wellington

District 3-2A Division II

Bovina at Sudan
Ralls at Crosbyton
Hale Center at Lockney

District 1-1A Division I

McLean at Miami

District 2-1A Division I 

Wildorado at Happy
Claude at Nazareth

District 3-1A Division I 

Petersburg at Anton, 7:30 p.m.
Lorenzo at Springlake-Earth, 7:30 p.m.

District 4-1A Division I 

Valley at Knox City, 7:30 p.m.
Spur at Vernon Northside, 7:30 p.m.

District 1-1A Division II 

Groom at Lefors
Darrouzett at Hedley, 7:30 p.m.

Do you like what we're doing?

Press Pass Sports will always strive to keep our stories FREE to read. We're able to do that because of our advertising sponsors, and people like you who believe in what we're doing.

Local Sponsor

Related articles

State quarterfinal Texas Panhandle High School Football predictions

Take a look at the state quarterfinal predictions involving Texas Panhandle football teams.

West Texas volleyball prepares for NCAA Division II Elite Eight Tournament

West Texas volleyball prepares for NCAA Division II Elite Eight Tournament

Boys Athlete of the Week – Rey Ramirez, Wellington

Wellington's Rey Ramirez is the First United Bank Boys Athlete of the Week.

Girls Athlete of the Week – Ta’Leeyah Glynn, Canyon

Canyon's Ty'Leeyah Glynn is the First United Bank Girls Athlete of the Week.