Amarillo-area High School Football standings as of October 17th

Date:

Share post:

Tate Butcher (22) leads the Bushland Falcons out on the field against River Road on Friday night at Wildcats Stadium. [Joe Garcia III/ Press Pass Sports]

District 2-5A Division I

Team District Overall
Tascosa 3-0 6-1
Lubbock-Cooper 3-0 6-1
Abilene 2-2 3-5
Caprock 2-2 5-3
Lubbock Coronado 1-2 2-5
Amarillo High 1-3 3-5
Lubbock Monterey 0-3 0-7

District 2-5A Division II

Team District Overall
Abilene Wylie 2-0 4-3
Wichita Falls Rider 1-1 4-3
Abilene Cooper 1-1 3-4
Plainview 1-1 3-4
Palo Duro 1-1 2-5
Lubbock High 0-2 2-5

District 3-4A Division I

Team District Overall
Randall 2-0 6-2
Canyon 1-0 7-0
Pampa 1-1 5-3
Dumas 0-1 4-3
Hereford 0-2 0-8

District 2-4A Division II

Team District Overall
Seminole 2-0 7-1
Perryton 1-0 2-5
West Plains 1-1 4-4
Borger 0-1 2-5
Levelland 0-2 1-7

District 2-3A Division I

Team District Overall
Bushland 2-0 8-0
Shallowater 1-0 6-1
Dalhart 1-1 4-3
Muleshoe 0-1 5-2
River Road 0-2 2-6

District 3-3A Division II

Team District Overall
Canadian 2-0 5-2
Friona 2-0 4-3
Childress 1-1 3-4
Spearman 1-1 2-5
Tulia 0-2 2-5
Dimmitt 0-2 0-7

District 1-2A Division I

Team District Overall
Stratford 2-0 7-0
Panhandle 1-1 5-2
Farwell 1-1 6-1
Highland Park 1-1 2-5
Sanford-Fritch 1-1 1-6
West Texas High 0-2 3-4

District 1-2A Division II

Team District Overall
Vega 2-0 4-4
Sunray 1-0 6-1
Gruver 1-1 6-2
Booker 0-1 4-2
Boys Ranch 0-2 4-4

District 2-2A Division II

Team District Overall
Wellington 2-0 6-1
Clarendon 2-0 5-2
Shamrock 1-1 5-2
Memphis 1-1 4-3
Wheeler 0-2 1-6
Quanah 0-2 1-6

District 3-2A Division II

Team District Overall
Sudan 2-0 6-1
Ralls 1-1 5-2
Hale Center 1-1 3-4
Bovina 1-1 2-5
Lockney 1-1 2-5
Crosbyton 0-2 1-6

District 1-1A Division I

Team District Overall
McLean 0-0 6-1
Follett 0-0 6-1
Miami 0-0 5-2
White Deer 0-0 5-2

District 2-1A Division I

Team District Overall
Happy 0-0 6-1
Nazareth 0-0 6-1
Claude 0-0 3-4
Wildorado 0-0 1-6

District 3-1A Division I

Team District Overall
Petersburg 2-0 5-3
Springlake-Earth 1-0 3-4
Kress 1-1 5-3
Lorenzo 0-1 2-5
Anton 0-2 2-6

District 4-1A Division I

Team District Overall
Knox City 0-0 5-2
Spur 0-0 5-2
Valley 0-0 4-3
Vernon Northside 0-0 4-3

District 1-1A Division II

Team District Overall
Groom 2-0 3-5
Hedley 1-0 3-4
Silverton 1-1 5-3
Darrouzett 0-1 1-5
Lefors 0-2 0-7

 

Week 9 games

Note: All games at 7 p.m. unless noted

THURSDAY’S GAMES

District 2-5A Division I 

Tascosa vs. Caprock

District 1-1A Division I

Miami at Follett

District 1-1A Division II

Darrouzett vs. Silverton, at Lefors

FRIDAY’S GAMES 

District 2-5A Division I

Lubbock-Cooper at Lubbock Monterey
Lubbock Coronado at Abilene High

District 2-5A Division II 

Wichita Falls Rider at Palo Duro
Abilene Cooper at Plainview
Lubbock High at Abilene Wylie

District 3-4A Division I 

Canyon vs. Randall
Pampa at Dumas

District 2-4A Division II

Borger at Levelland
West Plains at Perryton

District 2-3A Division I

Shallowater at Bushland
River Road at Muleshoe

District 3-3A Division II

Friona at Canadian
Spearman at Childress
Tulia at Dimmitt

District 1-2A Division I

Farwell at Highland Park
West Texas High at Panhandle
Stratford at Sanford-Fritch

District 1-2A Division II 

Vega at Booker
Sunray at Gruver
Boys Ranch open

District 2-2A Division II 

Clarendon at Memphis
Shamrock at Quanah
Wellington at Wheeler

District 3-2A Division II

Hale Center at Bovina
Crosbyton at Sudan
Lockney at Ralls

District 1-1A Division I

White Deer at McLean

District 2-1A Division I

Happy at Nazareth
Claude at Wildorado

District 3-1A

Kress at Lorenzo, 7 p.m.
Springlake-Earth at Petersburg, 7:30 p.m.

District 4-1A

Valley at Spur
Vernon Northside at Knox City

District 1-1A Division II

Hedley at Groom, 7:30 p.m.

 

 

Do you like what we're doing?

Press Pass Sports will always strive to keep our stories FREE to read. We're able to do that because of our advertising sponsors, and people like you who believe in what we're doing.

Local Sponsor

Related articles

State quarterfinal Texas Panhandle High School Football predictions

Take a look at the state quarterfinal predictions involving Texas Panhandle football teams.

West Texas volleyball prepares for NCAA Division II Elite Eight Tournament

West Texas volleyball prepares for NCAA Division II Elite Eight Tournament

Boys Athlete of the Week – Rey Ramirez, Wellington

Wellington's Rey Ramirez is the First United Bank Boys Athlete of the Week.

Girls Athlete of the Week – Ta’Leeyah Glynn, Canyon

Canyon's Ty'Leeyah Glynn is the First United Bank Girls Athlete of the Week.