Amarillo-area High School Football standings as of October 10th

Date:

Share post:

Spearman head football coach Aaron Witten looks on during a game against Gruver earlier this season. [David Erickson/ Press Pass Sports]

District 2-5A Division I

Team District Overall
Tascosa 3-0 6-1
Lubbock-Cooper 2-0 5-1
Abilene 1-1 3-4
Amarillo 1-2 3-4
Caprock 1-2 4-3
Lubbock 0-2 1-5
Lubbock 0-2 0-6

District 2-5A Division II

Team District Overall
Wichita Falls Rider 1-0 4-2
Abilene Wylie 1-0 3-3
Palo Duro 1-0 2-4
Abilene Cooper 0-1 2-4
Lubbock High 0-1 2-4
Plainview 0-1 2-4

District 3-4A Division I

Team District Overall
Randall 1-0 5-2
Pampa 1-0 5-2
Canyon 0-0 6-0
Dumas 0-1 4-3
Hereford 0-1 0-7

District 2-4A Division II

Team District Overall
Seminole 1-0 6-1
Perryton 1-0 2-5
Borger 0-0 2-4
West Plains 0-1 3-4
Levelland 0-1 1-6

District 2-3A Division I

Team District Overall
Bushland 1-0 7-0
Dalhart 1-0 4-2
Shallowater 0-0 5-1
Muleshoe 0-1 5-2
River Road 0-1 2-5

District 3-3A Division II

Team District Overall
Canadian 1-0 4-2
Friona 1-0 3-3
Spearman 1-0 2-4
Childress 0-1 2-4
Tulia 0-1 2-4
Dimmitt 0-1 0-6

District 1-2A Division I

Team District Overall
Stratford 6-0 1-0
Panhandle 5-1 1-0
Sanford-Fritch 1-5 1-0
Farwell 5-1 0-1
West Texas High 3-3 0-1
Highland Park 1-5 0-1

District 1-2A Division II

Team District Overall
Gruver 1-0 6-1
Vega 1-0 3-4
Sunray 0-0 5-1
Booker 0-1 4-2
Boys Ranch 0-1 4-3

District 2-2A Division II

Team District Overall
Wellington 1-0 5-1
Clarendon 1-0 4-2
Memphis 1-0 4-2
Shamrock 0-1 4-2
Wheeler 0-1 1-5
Quanah 0-1 1-5

District 3-2A Division II

Team District Overall
Ralls 1-0 5-1
Sudan 1-0 5-1
Lockney 1-0 2-4
Hale Center 0-1 2-4
Bovina 0-1 1-5
Crosbyton 0-1 1-5

District 1-1A Division I

Team District Overall
McLean 0-0 6-1
Follett 0-0 5-1
Miami 0-0 5-2
White Deer 0-0 5-2

District 2-1A Division I

Team District Overall
Nazareth 0-0 6-1
Happy 0-0 5-1
Claude 0-0 3-4
Wildorado 0-0 1-5

District 3-1A Division I

Team District Overall
Kress 1-0 5-2
Petersburg 1-0 4-3
Springlake-Earth 0-0 2-4
Anton 0-1 2-5
Lorenzo 0-1 2-5

District 4-1A Division I

Team District Overall
Knox City 0-0 5-2
Spur 0-0 5-2
Valley 0-0 4-3
Vernon Northside 0-0 4-3

District 1-1A Division II

Team District Overall
Groom 1-0 2-5
Silverton 1-0 5-2
Hedley 0-0 2-4
Darrouzett 0-1 1-5
Lefors 0-1 0-6

 

Week 8 Games

Note: All games at 7 p.m. unless noted

THURSDAY’S GAMES

District 2-5A Division I

Amarillo High at Lubbock Coronado

District 2-4A Division II

Levelland at West Plains

District 1-1A Division II

Groom at Silverton

FRIDAY’S GAMES

District 2-5A Division I

Lubbock Monterey at Caprock
Abilene High at Lubbock-Cooper
Tascosa open

District 2-5A Division II

Palo Duro at Abilene Cooper
Abilene Wylie at Wichita Falls Rider
Plainview at Lubbock High

District 3-4A Division I

Hereford at Canyon
Randall at Pampa
Dumas open

District 2-4A Division II

Seminole at Borger
Perryton open

District 2-3A Division I

Bushland at River Road
Dalhart at Shallowater
Muleshoe open

District 3-3A Division II

Canadian at Spearman
Childress at Tulia
Dimmitt at Friona

District 1-2A Division I 

Panhandle at Stratford
Highland Park at WT High
Sanford-Fritch at Farwell

District 1-2A Division II

Boys Ranch at Sunray
Gruver at Vega
Booker open

District 2-2A Division II

Quanah at Clarendon
Memphis at Wellington
Wheeler at Shamrock

District 3-2A Division II

Bovina at Crosbyton
Sudan at Lockney
Ralls at Hale Center

District 1-1A Division II

Lefors at Hedley, 7:30 p.m.

Class 1A non-district

Follett at Wildorado
Lubbock Kingdom Prep at Happy

Do you like what we're doing?

Press Pass Sports will always strive to keep our stories FREE to read. We're able to do that because of our advertising sponsors, and people like you who believe in what we're doing.

Local Sponsor

Related articles

State quarterfinal Texas Panhandle High School Football predictions

Take a look at the state quarterfinal predictions involving Texas Panhandle football teams.

West Texas volleyball prepares for NCAA Division II Elite Eight Tournament

West Texas volleyball prepares for NCAA Division II Elite Eight Tournament

Boys Athlete of the Week – Rey Ramirez, Wellington

Wellington's Rey Ramirez is the First United Bank Boys Athlete of the Week.

Girls Athlete of the Week – Ta’Leeyah Glynn, Canyon

Canyon's Ty'Leeyah Glynn is the First United Bank Girls Athlete of the Week.