Amarillo-area All-District volleyball teams

Date:

Share post:

Randall huddles moments before its Class 5A state championship game against Lovejoy in Garland on Saturday. [Matt Smith/ For Press Pass Sports]

District 2-6A

Coach of the Year: Randi Trew, Frenship

MVP: Yali Flores, Midland Lee, Sr, Outside hitter.

Outstanding Hitter: Taryn Galt, Tascosa, Sr. Outside hitter.

Outstanding Setter: Kayton Genenbacher, Frenship, Jr. Setter

Outstanding Defensive Player: Hannah Page, Frenship, Jr. Libero.

Newcomer of the Year: Bebe Irwin, Tascosa, Sooh. Middle Blocker.

First Team

Outside hitters: Gracie Harrison, Frenship, Jr.; Aniya Clinton, Midland High, So.; Lauren Aliva, Tascosa, Sr.; Lauren Lucas, Permian, Sr.

Middle blockers: Aali Mayfield, Frenship, Sr.; Lore Fouonji, Midland Lee, So.

Libero: Demmi Anders, Midland High, So.; Gabrielle Jaquez, OHS, Sr.

Setters:Aaliyah Hardy, Tascosa, Sr.; Jensen Letcher, Midland Lee, Sr.

Second Team

Frenship: Emma Davila, Frenship, Sr. RS; Kendall Mahaney, Jr. DS; Emma Davila, Sr. RS; Kendall Mahaney, Jr. DS.

Midland High: Sarah Mata, Sr. S; Madelyn Kennedy,; Jr. MB;

Midland Lee: Morgan Ironside, Jr. Setter; Sydney Leavitt, Soph. Libero.

Odessa High: Brianna McClure, Jr. Setter.

Tascosa: Brylie Kate Berryman, Sr. DS.

Quay Smith, Sr. Middle blocker.

Honorable mention

Devyn Nairn, Frenship; JaeKarson Brandon; Midland High; Emma Grimes, Midland High;

Olivia Hale, Midland High; Olivia Harper, Midland High; McKenzie Gibson, Midland Lee

Chasidee Trimble, Midland Lee; Alyssa Sotelo, Midland Lee; Olivia Sims, Tascosa; Makenzie Watson, Odessa Permian; Natalia Abila, Odessa Permian; Nyxalee Munoz, Odessa Permian; Alexis Luna, Odessa High.

District 3-5A

Coach of the Year: Haleigh Burns, Randall.

District MVP: Brianna Ford, Randall, Sr. Outstide Hitter.

Offensive Player of the Year: Chelsie Freeman, Amarillo High, Sr. Middle blocker.

Defensive Player of the Year: Piper Warren, Amarillo High, Sr. Libero.

Setter of the Year: Hannah Shipman, Amarillo High, Sr.

First Team

Outside hitters: Zoe Parker, Randall, Sr.; Corrin Davis, Amarillo High, Sr.; Aaliyah Gray, Lubbock Coronado, Jr.;

Middle hitters: Stevie Reynecke, Randall, Sr.; Lauren Marler, Amarillo High, Sr.; Lexie Bennett, Plainview, Sr.

Libero: Peyton Irwin, Randall, Sr.; Meagan Jimenez, Lubbock Monterey, Sr.; Kate Siegel, Lubbock Cooper, Jr.; Getsimani Carrasco, Caprock, Sr.

Setter: Taylor Salsky, Lubbock, Lubbock Monterey, Sr.; Tatum Farmer, Lubbock Cooper, Jr.

Right side: Kiar Parker, Randall, Jr.

Second Team

Randall: Torryn Barrientos, Sr. Setter; Desiree Sotello, Jr. Right side.

Amarillo High: Ashlyn Vinyard, Jr. Right side; Currie Marusak, So. Outside hitter.

Lubbock Monterey: Madeline Stephens, Sr. Middle hitter; Nadia Morales, Sr. Outside hitter.

Lubbock Cooper: Shelby Sneed, Sr. Outside hitter; D’Mya Hill, Fr. Middle hitter.

Lubbock Coronado: Carson Edwards, Sr. Outside hitter.

Caprock: Abrianna Hernandez, Jr. Setter.

Plainview: Emily Sigala, Jr. Libero.

Palo Duro: Ruby Castenda, Sr. Outside hitter

Lubbock High: Kennedy Scheppler, Jr. Outside hitter.

District 3-4A

Co-Coach of the Year: Catherine Beville, Hereford; Sara Morath, Canyon.

District MVP: Darcy Dodd, Hereford, Sr. Outside hitter.

Co-Offensive Player of the Year: Taytum Stow, Hereford, So. Middle blocker; Zoey Sparks, Canyon, Sr. Outside hitterz

Defensive Player of the Year: Bryli Contreras, Canyon, Sr. Libero.

Setter of the Year: Rainey Aven, Jr. Hereford.

Newcomer: Nickilah Whatley, Hereford, Fr.

First Team

Miranda Acosta, Hereford: Alyssa Vallejo, Hereford; Raylee Bain, Canyon; Emma Crenshaw, Canyon; Kazzj Spears, Levelland; Michaela Watkins, Levelland; Jordan Campbell, Levelland; Madisyn Ruiz, Lamesa; C’Kyra Sims, Lubbock Estacado.

Second Team

Hannah Wood, Hereford; Bonnie Vallejo, Hereford; McKenna Coppock, Canyon; Carlee Henderson, Canyon; Kenda Evans, Canyon; Chloe Dunn, Levelland; Chloe Dunn, Levelland; Annie Dewbre, Levelland; Kaylee McCarter, Levelland; Camren Clement, Lamesa; J’Lynn Jackson, Lamesa; Emma Garcia, Lamesa; Kaylee Rangel, Estacado.

District 4-4A

District MVP: Georgie Osborne, Pampa, Sr. Outside hitter.

Co-Offensive Players of the year: Niki Kent, Dumas, Sr.; Abbie Francis, Borger, Sr.

Defensive Player of the Year: Jadan Price, Dumas, Sr.

Co-Setters of the Year: Hallie Sieck, Pampa Jr.; Madison Todd, Dalhart, Sr.

Newcomer: Mikalie Floyd, Pampa, Fr.

First Team

Abree Elsheimer, Dumas, So.; Sydney Wackler, Dumas, Sr.; Brooklyn Sianez, Dumas, Fr.; Destiny Salvidar, Dumas, Sr.; Aneesa Elizondo, Dumas, Sr.; Tynaa Mojica, Pampa, Jr.; Celest Ostercamp, Pampa, Jr.; Madelin Gillman, Borger, Sr.; Bethany Berngen, Dalhart, Jr.

Second Team

Brenley Rodriguez, Dumas, So.; Francine Hernandez, Dumas, Sr.; Macie Medrano, Dumas, Sr.; Caryce Guerra, Dumas, Jr.; Maddy Martinez, Pampa, Jr.; Ruth Andrews, Pampa, Jr.; Maggie Buttermore, Borger, Jr.; Ellie Fly, Dalhart, Sr.; Kennedy Maley, Perryton, Sr.

District 1-3A

Bushland’s Addyson Tiffin goes for a kill against Vanderbilt Industrial in a Class 3A state semifinal last Thursday in Garland. [Matt Smith/ For Press Pass Sports]

Co-District MVP: Ansley Sims, Bushland, Sr., Setter; Addyson Tiffin, Bushland, Sr. Outside hitter.

Outstanding Setter: Taryn Shultz, Bushland, Jr.

Outstanding Hitter: Kinley Rudder, Bushland, Jr.

Outstanding Defensive Player: Berrilyn Boydston, Bushland, Sr.

Co-Outstanding Blocker: Brittany Sotelo, River Road, Sr.; Carly Drake Friona, Sr.

Newcomer: Jeslyn Chasco, Tulia, So

All-District team

Shaylee Laubhan, Bushland, Sr.; Hallie Conklin

Bushland, Jr.; Jaycee Adams, Bushland, Soph.; Aaryah Gardea, Tulia, Sr.; Jocelyn Velazquez, Tulia, Sr.; Isabel Carrillo, River Road, Jr.; Maddie Sharrock, Friona, Sr.; Jodi Denton, Friona, Jr.; Fabiola Perez, Dimmitt, Jr.

District 4-2A

Co-District MVP: Cynarah Rodriquez, Highland Park, Sr. Outside hitter; Zoe Fry, Sanford-Fritch, Sr. Middle blocker.

Offensive MVP: Neveah Rodriguez, Highland Park, So. Outside hitter.

Defensive MVP: Emma Patterson, Highland Park, Sr.

Newcomer: Cheyenne DeMerritt, Miami, So.

All-District team

Cassidy DeShong, Highland Park, Jr.; Bailey Harrison, Highland Park, Sr.; Kendalyn Kosechata, Highland Park, So.; Tiffany Henry, S. Fritch, Sr. Rylie Blackwell, S. Fritch, Sr.; Shay Keel, S. Fritch, Jr.; Brenlee Hopkins, West Texas High, Jr.; Blake Breeding, Miami, Sr.; Haley Hurst, Miami, So.; Janessa Cervantes, Memphis, Sr.; Milana Evers, Wildorado, Jr.

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

Get email updates

Local Sponsor

Related articles

Nazareth-Ira matchup features family affair in fight to state tournament

Nazareth head baseball coach Tyler Goodwin and his father, Toby, who is the Ira baseball coach will meet up in the Region I-A finals starting Friday night.

Argyle pitching dooms Canyon in Class 4A Regional Semifinals

Canyon played Argyle in the Class 4A regional semifinals on Wednesday and Thursday at Abilene Christian University.

First United Bank Boys Athlete of the Week: Trent Gerber, Nazareth

Nazareth's Trent Gerber is the First United Bank Boys Athlete of the Week for May 25th.

First United Bank Girls Athlete of the Week: Halee Jo Johnson, Happy

Happy's Halee Jo Johnson is the First United Bank Girls Athlete of the Week for May 25th.