3 things that happened in girls hoops around the Amarillo-area Tuesday night

Date:

Share post:

Bushland girls coach Chris Marks, hugs his son and Canadian girls coach Aaron Marks after their District 1-3A showdown Tuesday night in Bushland. [Tom Carver/ Press Pass Sports]

Battle of Marks.. Round 2

Canadian coach Aaron Marks, the son of Bushland coach Chris Marks, gained a measure of revenge as Aaron’s Lady Cats came away with a huge 49-39 road win on Tuesday night in a District 1-3A showdown. Bushland (16-9), which won the first meeting in Canadian, 41-38, suffers its first district loss, dropping to 9-1. Canadian stays in second place at 8-2 in district and 22-7 overall.

Mattie Boyd played a big role in the win with 15 points for the Lady Cats.

Gruver remains hot

The No. 3-ranked Gruver Lady Hounds have quietly remained red hot through District 1-2A play. Gruver dismantled Sunray, 79-27, on Tuesday, improving to 27-2 overall and 6-0 in district. Division I recruit Bailey Maupin scored a game-high 15 points, followed by teammate Breanna Butler’s 14 in the victory.

Tuesday’s top performers

Amarillo High’s Zayla Tinner scored 19 points as the No. 1 Lady Sandies used a big second half to down Palo Duro 66-52 during a District 3-5A clash.

Kenadee Winfrey is hitting her stride for Canyon. The junior poured in 23 during the No. 1-ranked Lady Eagles 72-20 thrashing of Estacado.

Grace Foster of Childress put up 25 points to lead the Lady Bobcats to a key 75-69 District 8-3 win against Holliday.

Groom’s Aubrey Ritter was the high-point across the Texas Panhandle Tuesday night. The junior was on fire, scoring a game-high 29 points to ease the Tigerettes past Lefors.

Girls scoreboard

District 2-6A

Midland Lee 10 25 35 46

Tascosa 14 32 57 68

ML— Destiny Stanford 15, M. Young 14. T— Jada Miller 21, Aubrey Johnson 15, Jessalyn Gonzales 10.Records: Midland Lee 9-21, 1-5; Tascosa 21-9, 5–1.

Frenship 89, Odessa Permian 56

Midland High 38, Odessa High 32

District 3-5A

Amarillo High 8 19 45 66

Palo Duro 14 22 32 52

AHS— Zayla Tinner 19, Rachel Hasse 9. PD— Sh’Heniece Matthews 15, Lashonda Stiger 15, Kiara Green 11. Records: AHS 29-2, 13-0; Palo Duro 13-15, 7-5.

Randall 13 21 40 48

Caprock 4 8 14 31

R— Benton 11, Garcia 10. C— Alana Strong 10, Nevaeh Cummins 8, Ashia Wright 8. Records: Randall 16-11, 8-5; Caprock 8-21, 2-11.

Monterey 42, Plainview 33

Coronado 66, Lubbock High 44

District 4-4A

Dumas 11 22 28 43

Perryton 8 16 27 41

D— Macie Medrano 18, Danny Duran 10. P— Hernandez 10, Farney 8. Records: Dumas 13-14, 4-1; Perryton 12-13, 3-2.

Dalhart 15 39 56 68

Borger 6 7 10 18

D— Kaeona Marquez 19, Kennedy Green 16. Records: Dalhart 20-9, 3-2; Borger 3-24, 0-5.

District 3-4A

Canyon 17 43 60 72

Estacado 2 7 12 20

E— Ewing 6. C— Kenadee Winfrey 23, Chloe Callahan 14. Records: Canyon 25-1, 5-0, Estacado 4-23, 1-4.

Levelland 64, Lamesa 37

District 1-3A

Canadian 15 24 38 49

Bushland 13 19 26 39

C— Mattie Boyd 16, Moreno 13, Merket 13. B— Troxell 13, Morgan 11. Records: Canadian 22-7, 8-2; Bushland 16-9, 9-1.

River Road 7 20 33 50

Spearman 17 33 54 64

RR— Kiser 17, Shannon 14. S— Yasmin Anguiiano 15, Shaylyn Whiteley 11. Records: River Road 10-14, 3-7; Spearman 20-10, 8-2.

Friona 2 10 15 20

Muleshoe 15 32 46 52

F— Drake 5. M— Natalie Ambriz 20, Anahi barrera 17. Records: Friona 6–7, 1-9; Muleshoe 16-9, 6-4.

Tulia 11 25 37 54

Dimmitt 14 16 24 37

T— Vivianna Ramirez 22, Jocelyn Velazquez 11, Abby Reyes 11. D— Bonilla 13, Perez 8. Records: Tulia 8-19, 5-5; Dimmitt 4-23, 0-10.

District 8-3A

Holliday 15 24 40 69

Childress 21 41 55 75

H— Katy Piper 23, Sarah Cowan 16. C— Grace Foster 25, Trinidy Jalomo 12. Records: Holliday 16-11, 3-3; Childress 21-6, 5-1.

District 1-2A

Sunray 6 17 19 27

Gruver 22 38 66 79

S— Hope Castillo 8. G— Bailey Maupin 15, Brenna Butler 14, Camryn Armes 12, Callie Conyers 10, Kearstin Babbs 10. Records: Sunray 11-15, 2-4; Gruver 27-2, 6-0.

Stratford 16 29 37 50

Boys Ranch 11 17 19 25

S— Reaghan Audrain 12, Cody Page Audrain 8, Janeht Bravo 8. BR— Braniya Blount 10. Records: Stratford 16-10, 5-1; Boys Ranch 6-15, 0-6.

S-Fritch 5 18 26 40

WT High 14 22 36 61

SF— Reegan Felker 13. WT— Brenlee Hopkins 23. Records: S-Fritch 7-17, 1-5; WT High 15-10, 4-2.

District 2-2A

Panhandle 10 28 42 56

Memphis 4 16 16 22

P— Kinley Graham 17, Bailey Walterscheid 10. M— Henderson 17. Records: Panhandle 24-4, 5-1; Memphis 15-10, 2-4.

Wellington 14 38 51 61

Clarendon 5 18 20 29

W— Marlee Brown 18, K. Neeley 12. C— M. Johnson 16. Records: Wellington 24-5, 6-0; Clarendon 17-11, 3-3.

H. Park 12 19 28 49

Wheeler 17 17 24 33

HP— McClurg 26, N. Rodriquez 8. W— Tintori 10, Almanza 8. Records: H. Park 11-15, 1-5; Wheeler 15-11, 1-5.

District 3-2A

Olton 7 19 30

Farwell 14 42 50 73

O— Arnold 10. F— Presley Agee 25, Ainsley Atkinson 15, Trimble 12. Records: Olton 6-22, 0-4; Farwell 20-7, 3-1.

Sudan 73, Bovina 34

Note: District 1-1A games postponed to Thursday due to inclement weather.

District 2-1A

White Deer 17 27 44 48

Shamrock 4 13 24 31

W— Bradley-15 Tracy-11. S— Shields 15. Records: White Deer 14-13, 7-2; Shamrock 10-16, 3-5.

Groom 24 34 51 55

Lefors 7 10 12

L— Robinson 8. G— Aubrey Ritter 29, Treadwell 8. Records: Groom 13-12, 4-4; Lefors 3-13, 0-9.

Claude 23 44 67 72

Hedley 4 11 19 25

C— Stapp 18, Fouquet 16. H— McCleskey 12. Records: Claude 24-5, 9-0; Hedley 5-14, 1-8.

District 3-1A

Adrian 3 3 4 6

Nazareth 30 52 70 89

N— Pigg 17, Heiman 12, Kleman 12, Gerber 12. A— Green 6. Records: Nazareth 22-8, 9-0; Adrian 9-12, 0-8.

Channing 7 13 23 29

Happy 21 46 68 79

C— Harbert 15. H— Gibson 20, White 15. Records: Happy 15-15, 7-1; Channing 5-20, 1-8.

Wildorado 14 35 56 70

Texline 0 5 13 18

T— Ballew 5. W— Mathew 17, Merrill 14. Records: Wildorado 13-10, 5-4; Texline 6-13, 3-6.

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

Get email updates

Local Sponsor

Related articles

Nazareth-Ira matchup features family affair in fight to state tournament

Nazareth head baseball coach Tyler Goodwin and his father, Toby, who is the Ira baseball coach will meet up in the Region I-A finals starting Friday night.

Argyle pitching dooms Canyon in Class 4A Regional Semifinals

Canyon played Argyle in the Class 4A regional semifinals on Wednesday and Thursday at Abilene Christian University.

First United Bank Boys Athlete of the Week: Trent Gerber, Nazareth

Nazareth's Trent Gerber is the First United Bank Boys Athlete of the Week for May 25th.

First United Bank Girls Athlete of the Week: Halee Jo Johnson, Happy

Happy's Halee Jo Johnson is the First United Bank Girls Athlete of the Week for May 25th.